Свет данас обележава Дан УН
Идеја о успостављању светске организације која ће промовисати мир и пријатељство међу земљама у свету, друштвени напредак и људска права рођена је на рушевинама и разарањима Другог светског рата, с увиђањем да је потребно створити трајни мир и благостање како се ратне страхоте не би поновљале.
Уједињене нације су и данас посвећене изградњи мира у свету и напорима за разоружање али и суочавању с глобалним изазовима попут климатских промена, сиромаштва и економске кризе.
"Људи од УН очекују да одрже мир, поразе сиромаштво и глад, прошире образовање и заштите људска права у свим деловима света", рекао је у овогодишњем говору поводом рођендана УН, генерални секретар светске органицације Бан Ки-мун.
Од УН се, такође, очекује да спречи ширење смртоносног оружја и заразе, заштити породице од природних катастрофа и климатских промена, додао је Бан, наведено је на сајту светске организације.
Генерални секретар је уочи сутрашњег празника позвао чланице УН да удвоструче напоре како би одговориле на савремене проблеме.
"Ми стварамо нови мултилатерализам који може да донесе истинске резултате за све људе, нарочито оне којима је то највише потребно. Али ја сам сам, такође, болно свестан колико тога још треба да се уради и колики јаз постоји између обећања и дела," додао је Бан.
Човечанство је у овом тренутку суочено са бројним кризама од климатских промена, недостатка хране, горива до финансијских тешкоћа и епидемије грипа, а свака од ових криза, како је подсетио, показује какав је свет у 21. веку.
"Ми делимо једну планету, један дом", поручио је Бан.
Осврћући се на значај УН он је истакао да светска организација данас испоручује више хуманитарне помоћи него било која друга организација, вакцинише 40 одсто деце у свету, храни 100 милиона људи и помажу 30 милиона избеглица.
У овом тренутку, УН имају преко 115.000 припадника мировних мисија распоређених у целом свету, више него икад у историји. Такође, УН су прошле године пружале помоћ у организовању избора у готово 50 земаља, а читав систем организације био је мобилисан у суочавању са економском кризом и социјалним нередима које је она претила да изазове, додао је он.
УН су основане 1945. на Конференцији у Сан Франциску, која је трајала од 25. априла до 26. јуна. Претеча организације је било је Друштво народа, основано у сличним околностима после Првог светског рата "како би унапређивало међународну сарадњу и постигло мир и безбедност у свету."
Прва Генерална скупштина одржана је 10. јануара 1946. године у Вестминстерској палати у Лондону, а први састанак Савета безбедности такође у Лондону 17 јануара 1946.
Прва резолуција Генералне скупштине односила се на мирнодопску употребу атомске енергије и уклањање атомског и другог оружја масовног уништења.
Данас светска организација има 192 чланице, 40.000 запослених и 16 мировних мисија у свету.
После периода у коме су неке земље, посебно САД у време администрације бившег председника Џорџа Буша инсистирање на унилатерализму, Уједињење нације, с доласком новог америчког председника Барака Обаме и све ширим увиђањем да актуелне претње надилазе националне интересе и границе, поново добијају на значају као стожер мултиполарног света.
Упоредо с тим, многе чланице, посебно нове економске силе попут Бразила и Индије, али и Немачка и Јапан тренутно инсистирају на реформи УН и Савета безбедности како би се побољшала ефикасност организације која по њима треба и боље да одрази промене у свету у последњих 65 година.
Двадесет четврти октобар званично се слави као Дан УН од 1971. године у складу са препоруком коју је тада донела Генерална скупштина УН.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »