BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ситна слова за обману наивних

Ситна слова за обману наивних
24.10.2009. год.
Бањалука - Привучени примамљивим рекламама и наизглед повољним пакетима услуга, многи похрле ка мобилним оператерима да што пре узму нови телефон. Међутим, када се пред њих ставе уговори, мали број прочита оно што потписује. Колико непажња може да кошта, уверио се Бањалучанин И. М., који је након потписивања двогодишњег уговора са „М:телом” схватио да не може да позива иностранство нити да користи роминг.
У „М:телу” су му рекли да телефонирање са иностранством и роминг неће имати три месеца и да је то знао пре потписивања уговора. Међутим, о томе у уговору нема ни речи. Ова „ситница” наведена је у захтеву за заснивање претплатничког односа, што многи и не примете.
„Да сам знао да нећу моћи да позивам иностранство, не бих склапао уговор. Нико ми на шалтеру то није напоменуо, а како није писало у уговору, о томе нисам ни размишљао”, каже наш саговорник.
Увећај
За висину месечне претплате, каже, заслужио је да о томе буде обавештен у уговору. Компанија „М:тел” поручује да је пракса готово свих оператера да новим претплатницима не дају роминг међународних и позива бројева са додатом вредношћу, односно да се за њихово коришћење тражи аконтација. Осим тога, напомињу да иако та ограничења нису поменута у уговору, она су наведена у захтеву који претплатник такође потписује. Посебан проблем представља чињеница да они који желе да користе те услуге морају да за њих уплате аконтацију. Тако се телеком оператери осигуравају да ће те импулсе које потрошите сигурно платити.
Председник Удружења потрошача БиХ Месуд Лакота каже да су затрпани притужбама да се у уговорима прича једно, а након потписивања уговора сасвим друго. Зачкољице попут забране позивања иностранства или роминга обично су наведене у неком споредном документу или као напомена ситним словима. То није етично, али ни илегално.
„Од свих жалби грађана, 70 одсто се односи на телекомуникације и јавна предузећа. Махинације су различите, од права потрошача на информисаност до пљачкашке праксе заокруживања импулса. Мислим да су за то одговорне институције које треба да пропишу како неко сме да се односи према потрошачу. Код нас је тржиште потпуно неуређено и свако тражи путеве како да превари и на нама заради”, упозорава Лакота.
Он додаје да грађани БиХ плаћају најскупљи роминг у Европи, а и цена импулса предњачи у односу на регион. У Покрету потрошача РС кажу како се захтев за претплатнички однос може сматрати базом уговора, мада нема исту правну снагу. Потрошач се може жалити јер му у уговору нису наведена сва права и обавезе.

Већина потрошача не зна своја права
Према истраживању Асоцијације потрошача РС чак 81 одсто потрошача у РС не зна за Закон о заштити потрошача, па ни своја основна права. Анализа жалби Омбудсмана за заштиту потрошача БиХ показује да се највише крше права у сектору испоруке енергије и воде, телекомуникацијских, поштанских и услуга јавног транспорта.

  • Извор
  • Блиц
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА