BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Караџић: нећу се појавити

Караџић: нећу се појавити
23.10.2009. год.
Радован Караџић, бивши лидер Срба у БиХ и ратни председник РС, саопштио је Међународном суду за ратне злочине, у Хагу да не намерава да да се појави на почетку свог суђења 26. октобра јер није добио довољно времена да припреми одбрану.
Он је пред овим судом оптужен за геноцид у Сребреници када је убијено више од седам хиљада Бошњака муслимана, а ухапшен је у Београду и изручен суду прошле године.

Одлуку о бојкоту је донео у складу са својим ранијим ставом да му није дато довољно времена да проучи милион страна документације на којој се темељи измењена оптужница.

Одлука о почетку суђења на судијама

Радован Караџић се брани пред судом сам, рекао је судијама већ раније, пре најаве бојкота у четвртак, да неће бити спреман за почетак суђења идућег понедељка - и тражио је још десет месеци да се припреми за суђење тврдећи да му је потребно више времена да се упозна са обимном измењеном оптужницом коју је тужилаштво поднело ове недеље суду.


Трибунал је суочен с изузетним временским притиском и мора да ради унутар временских оквира које намећу УН и које би да затворе Трибунал за бившу Југославију. Због тога цене да им је у интересу да почну са овим суђењем што пре мада не видим како то могу да ураде ако оптужени није вољан да се појави у судници

Г.Ј.А. Кноупс, професор права из Утрехта

Међутим, тај захтев му је одбијен док тужиоци хашког суда кажу да су спремни за почетак суђења.

На судијама је сада да одлуче да ли ће суђење почети идуће недеље по плану без обзира на то да ли г.Караџић пристане да буде присутан у судници.

Караџићев захтев 'није неразума'

ББЦ је питрао Герта Јана Александера Кноупса, професора међународног кривичног права на универзитету у Утрехту и адвокат одбране на трибуналима за бившу Југославију и Руанду: да ли је Караџићчев захтев разуман?

'Ако се узме у обзир да је важећа оптужница потврђена тек 27. фебруара ове године, његов захтев није неразуман, с обзиром да је имао свега некколико месеци да припреми одбрану. Тужилаштву је требало пет месеци да после његовог хапшења измени оптужницу која је била у оптицају већ годинама. Зато бих рекао да је захтев разуман'.

А зашто онда, по оцени г.Кноупса, Суд инсистира да суђење ипак почне у понедељак?

'Трибунал је суочен с изузетним временским притиском и мора да ради унутар временских оквира које намећу УН и које би да затворе Трибунал за бившу Југославију. Због тога цене да им је у интересу да почну са овим суђењем што пре, мада не видим како то могу да ураде, ако оптужени није вољан да се појави у судници. Пре Караџића то се, колико се сећам, десило само једном пре. У том случају судија је запретио да ће оптуженика силом довести у судницу, па је он ипак дошао добровољно. Мислим да са Караџићем то неће бити случај.


Рекао бих да г.Караџић очекује да ће присилити Трибунал да му да још неко време за припрему. То се десило у случају Војислава Шешеља, који је такође тврдио да нема услова да се припреми за суђење па је добио и више времена и више пара и додатне помоћнике. Тако и Караџић, можда неће добити свих десет месеци које је тражио али ће добити још неки месец за припрему

Г.Ј.А. Кноупс, професор права из Утрехта

Шта у таквим околностима Трибинал уопште може да уради?

'Опције којима располажу су да суђење почне, али да се Караџићи одреде браниоци који би га заступали. Суд, међутим, има лоше искуство с тим. Сетимо се Милошевићевог случаја. Друга опција је да се суђење у понедељак прекине и да се покуша постићи нека врста компромиса са господином Караџићем. Рекао бих да он игра на ту лопту и да очекује да ће присилити Трибунал да му да још неко време за припрему. То се десило у случају Војислава Шешеља, који је такође тврдио да нема услова да се припреми за суђење, па је добио и више времена и више пара и додатне помоћнике. Тако и Караџић - можда неће добити свих десет месеци које је тражио, али ће добити још неки месец за припрему' прогнозирао је проф. Кноупс говорећи за ББЦ.

Суђење без Караџићевог присуства 'није могуће'

И именовање бранитеља који би заступали Караџића аутоматски би довело до одлагања почетка суђења, будући да би и њима требало времена да се припреме и упознају са материјалом, каже Герт Јан Кнаупс.


Мислим да суд пре свега мора да води рачуна о правичности поступка и то је један од разлога што Трибунал не води и не може да води суђења у одсуству'

Г.Ј.А. Кноупс, професор права из Утрехта

Питање је и да ли би те бранителеј Радован Караџић уопште прихватио па ће се Трибунал, по оцени ББЦ-јевог саговорника, вероватно определити за сценарио који је мање лош - а то је договор са оптуженим.

Једина опција која не долази у обзир је да суђење почне без Караџићевог присуства, напомиње професор Кноупс, јер је то је са правног становишта неодрживо

'Судском већу прети опасност да Жалбено веће у том случају процес поништи. Господин Караџић би се савим сигурно обратио Жалбеном већу ако би се процес водио у његовом отсуству и Жалбено веће то не би дозволило. Сумњам да би се судско веће упустило у такав ризик и почело тај мега случај ако господин Караџић није у судници. Па чак и ако физички јесте у судници али одбија да учествује у суђењу. Чак и у том случају би се то могло посматрати као суђење у отсуству. Мислим да суд пре свега мора да води рачуна о правичности поступка и то је један од разлога што Трибунал не води и не може да води суђења у одсуству', истакао је на крају разговора г.Кноупс, професор међународног права на универзитету у холандском граду Утрехту говорећи за ББЦ о суђењу Радовану Караџићу.



  • Повезане теме


Коментара (2) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА