На топ-100 Београдски универзитет тек на 61. месту
На специјалној конференцији одржаној јуче (17. Децембра) у Будимпешти, објављена је топ-листа Првог рејтинга 100 најбољих универзитета земаља у развоју Европе и Централне Азије (Top 100 Universities in Emering Europa and Central Asia) „New Ranking of Universitoes in Emerging Europe & Central Asia“ који је саставила британска компанија Quacqurelli Symonds(QS).
Рејтингом су обухваћени унверзитети из укупно 30 земаља у од којих су 22 из Европе: Албаније, Белорусије, Босне и Хрецеговоине, Бугарске, Естоније, Косова, Литванје, Летоније, Мађарске, Македоније, Молдавије, Црне Горе, Чешке Републике, Пољске, Русије, Румуније, Словачке Републике, Словеније, Србије, Хрватске, Украјине, и 11 из Централне Азије: Азербејџана, Грузије, Јеременије, Казахстана, Киргистана, Узбекистнана, Туркместана, Турске.
Приликом ранговања универзитета узимани су у обзир следећи критеријуми:
-репутација међу послодавцима; број страних студената; број сарадника са научним степеном; ефективност интеренет –ресурса универзитета; број објављених научних студија у референетним публиакцијама; број предавача на једног студента.
По већини ових показатеља далеко предњачи Москоквски државни униврзитет, МГУ „Ломоносов“ и уопште руски унверзитето па их је зато ушло чак 26 на топ-листу -100 најбољих.
Тако МГУ има највишу реутацију међу послодавцима, а најбољи је и по показатељима ефикасности интернет- ресурса.
После руских, најсупешнији су унверзитети из Турске, Чешке Републике, (Карлов универзитет дели 2, место са Новосибирским), Пољске (Варшавски н 4.месту), Казахстана (највише напредоваоа), Мађарске, Украјине.
У саопштењу QS се посебно истиче:
„У повећању међународне конкуретне-способности и сфери високог обазовања видно је по инвестицјама напредовао Казахстан, што је дало неспорне резултате самим тим што има 8 унивезитета на овој топ -листи(од 100), затим Румунија са 5 универзитета заступљених на рејтингу, док се напредак осећа и код Словачке Републике чији је један од укупно од 2 пласирана универзитета на позицији испод 50. места“.
Нас је разочарао изненађујуће слаба позција Београдског универзитета кога су на ранг листи далеко иза себе оставили поред већ поменитих Љубљанског (19), Загребачког (36) и Сегединског (22), и други унивезитети из суседних земаља: Будимпештанки(24.), Букурештански(30.), Софијски(49.) па чак и Темишварски (50.)
Рејтинг QS, један од најуважанијих на свету, саставља се заједно Међународним консултативним саветом чији су чланови водећи светски научници. Стога је овај рејтинг у широкој употреби не само међу студенима и универзитетским устанвама, него га и свршени матуранти користе за оријенатцију приликом уписа на факултете, а значајну пажњу му придају и владе многих земаља на свету.
Бранко Ракочевић
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге су изводиле ударе на циљеве у позадинским регионима Украјине, укључујући војне аеродроме. Украјинске формације покренуле су неколико таласа беспилотних летелица на руску територију, нападајући и нафтовод у...
Украјинска војска изгубила је више од 12.000 војника и до 3.000 јединица технике у неуспешној одбрани Курахова, саопштило је Министарство одбране Русије
У наредних 15 година, такво оружје „ће моћи да погоди Британију из било ког дела света“, рекли су високи извори из области одбране овом листу.
Извор зла и корупције је западна \"демократија\". Вашингтон и Брисел признају као демократске само оне земље које дозвољавају да њихова политика, економија, безбедност, медији, образовање, наука и култура, дакле...
Данас су, како је и очекивано, украјинске формације започеле офанзиву са окупиране територије Курске области. У овом тренутку Оружане снаге Украјине уводе у борбу снаге које су концентрисале у...
Остале новости из рубрике »