BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Откривени храм

Откривени храм
16.10.2009. год.
Протојереј мр Велибор Џомић Половином јуна прошле године, у непосредној близини Саборног Храма Христовог Васкрсења у изградњи и Цркве Вазнесења Христовог у подгоричком насељу Момишићи, док су радници предузећа за путеве проширивали улицу близу храма, пронађени су темељи цркве за коју се претпоставља да је настала у периоду од VII до XI века. Старији мештани тог дела града су нам својевремено причали да се сећају да су пре осамдесетак година, док су се као деца играли на тој пољани, јасно виделе зидине храма.
Иначе, у непосредној близини откривених темеља старе цркве је пре стотинак година саграђена Црква Вазнесења Христовог, а 1993.г. је по замисли Митрополита Амфилохија и са благословом Васељенског, Руског и Српског Патријарха започета изградња великог Саборног Храма Христовог Васкрсења, иначе другог по величини у нашој помесној Цркви.
Црква Вазнесења Христовог спада у једну од више стотина цркава која је опогањена, оскрнављена и опљачкана за време једнопартијског система. Потресно је протестно писмо које је подгорички Прота Јован Кажић на Петровдан 1958.г. упутио општинским властима у Подгорици због опогањене и девастиране Цркве Вазнесења Господњег у Момишићима. Прота Кажић наводи да је тај храм у положају у коме се не налази ниједан у тим крајевима. „Цријепови који нису однешени, поломљени су. Иконостас је упропашћен. Књиге и црквене одежде не постоје, сем отпаци растурени по цркви. Врата, прозори и стакла уништени су, а што је најскандалозније храм је претворен у јавни клозет“. Прота даље тражи помоћ за поправку и каже да „уколико се оправка не би извршила... потписани ће бити принуђен поднети у сваком случају убедљив предлог и тражити да се овај храм поруши, што би био јединствен и усамљен случај у пракси наше црквене хијерархије“.
Није тешко погодити да власт и толике тадашње установе културе ништа нису предузеле. А да је такво стање остало и током потоњих деценија видимо из дневног листа „Побједа“, који је 10. јуна 1980.г. неким чудом објавио фотографију Цркве Вазнесења Христовог са кратким записом да је „унутрашњост црквице запуштена и зарасла у коров док звоник и кров свакодневно пријете да се сруше што представља потенцијалну опасност нарочито за дјецу околних зграда која своје мјесто за игру налазе у црквици и њеној околини“. А када је, након тог записа, данашњи Протојереј Драган Митровић са пријатељима кренуо да тај свети храм очисти од измета и корова, полиција га је привела, ухапсила, саслушавала и малтретирала!?!
Као што је скоро увек чињено, Управа Храма је одмах обавестила Министарство културе и Завод за заштиту споменика културе Црне Горе о проналаску. Тражено је да се за тај прворазредни археолошки локалитет изради пројекат и изврше истраживања како би се остаци храма сачували, презентирали јавности и причислили осталим споменицима културе.
Нећете промашити ако закључите да нико из Министарства културе и Завода за заштиту споменика не само да за са скоро годину и по дана није дошао да види о чему се ради него нису нашли за сходно ни да одговоре на упућене дописе. А непрестано говоре „о дужности државе да заштити и валоризује културна добра“!?!
Дуго сам размишљао и још увек размишљам о неспрофесионалном и некултурном односу „културних“ посленика. Још нисам дошао до одговора. Можда им смета што је реч о земљишту и храмовима који се налазе у својини Митрополије Црногорско-Приморске? Можда им смета што је олтар новооткривеног храма окренут према истоку, баш као и мала и велика црква у близини, а не према западу? Да је којим случајем олтар окренут према западу давно би дотрчали, забранили радове и све то прогласили за власништво Барске римокатоличке надбискупије!


  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА