Клозетска црква
Сећам се да је чак и емигрантска штампа својевремено објавила један чланак Милована Ђиласа под насловом „Црква безожника“. Укратко, Ђилас описује да је са својим синовцем шетао будванским Старим градом. У близини Цркве Свете Тројице и Цитаделе налази се и древна мала Црква Светог Саве Освећеног. Ђиласов синовац је знатижељно одшкринуо полуотворена врата, кренуо да уђе унутра и онда, сав обезнањен, брже-боље истрчао запањено вичући да је црква пуна људског измета. У црквеној архиви на Цетињу сам нашао податак и да је Црква Светог Саве у центру Тивта, чија је градња започета пред почетак Другог светског рата и довршена тек после 1950. године, након рата неколико година служила као јавни градски клозет.
Призор који је пре неколико деценија описао Милован Ђилас, а пре и после њега многи други, поново је виђен пре неколико дана на Светом Стефану. Иначе, на острву постоје четири цркве – Св. Архиђакона Стефана, преноса моштију Св. Архиђакона Стефана, Преображења и највећим делом порушена Црква Св. Александра Невског. Последња црква датира из XV века, а 1938. године је обновљена трудом и прилогом Краљице Марије Карађорђевић. Међутим, комунистички режим је одредио да се поруши звоник и кров цркве како би се на том месту изградила коцкарница!?! Вандалски чин рушења је започет 10. августа 1959. године без знања било кога из Митрополије Црногорско-Приморске. Тадашњи Игуман Манастира Прасквице Борис (Кажанегра) је рушење цркве пријавио Народном одбору у Будви и Митрополији на Цетињу. Из Народног одбора је обавештен да је републички Завод за заштиту споменика културе са Цетиња писмено одобрио рушење Цркве Светог Александра Невског како би се изнад ње подигла коцкарница!?! Да не говоримо да је реч о најстаријој цркви на најлепшем острвцету у Црној Гори. Пре него што су је срушили са дозволом Завода, у катастарским књигама су је уписали као „опште добро“ које је требало да служи само у интересу коцкара и режима.
Иконостас и црквене утвари су, чудом Божијом, сачувани и чувају се у Манастиру Прасквица и Цркви Светог Стефана.
Острво Свети Стефан као „град хотел“ је затворено већ три године. Најпре га је закупила нека сингапурска компанија да би се, након тога, појавила „Рестис група“ чији су власници, да чудо буде још веће, православни хришћани!?!
„Град хотел“ на Светом Стефану се тренутно налази у комплетној обнови. Остаци цркве у добром стању су пронађени у време поправке управо на инстистирање Митрополије. Како су новинари сазнали, „део казина је адаптиран као соба за раднике где су постављени кревети за спавање, док је црква преуређена у тоалет“.
Црква Светог Андреја Првозваног није једина која је за потребе тадашњег комунистичког режима срушена са дозволом институције која је имала задатак да чува и сачува споменике културе. На исти начин, дакле са дозволом Завода за заштиту споменика културе, срушена је и Црква Светог Петра Цетињског – Ловћенска капела, као и парохијска црква у Рожају. За потребе градње вештачких језера са својих вековних места су измештени Манастир Пива, Манастир Косијерево и Манастир Добрићево.
Фекалије се више не депонују у море. Транзиција их носи ка храмовима Бога Живога!
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »