BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

БиХ не може да има владу ни премијера

БиХ не може да има владу ни премијера
14.10.2009. год.
БAЊA ЛУКA - Предсједник СНСД-а Милорад Додик изјавио је јуче у Бањој Луци да нису прихватљиви приједлози званичника СAД и ЕУ изнесени на јучерашњем састанку са челницима ове странке, којима је понуђено да се одузме законодавна улога Дома народа бх. парламента, поручивши да БиХ не може имати ни владу ни премијера.
- Све што је понуђено значило би да губи Република Српска. Дејтонски споразум је основа и неће бити ништа промијењено што није логично и у складу са интересима РС - рекао је Додик послије јучерашњег трочасовног састанка у Бањој Луци са тимовима СAД и ЕУ о наставку бутмирских разговора.

Додик је нагласио да је СНСД јасно рекао да БиХ не може да има своју владу и свог премијера и да је то завршено опет неправним актима бившег високог представника Мирослава Лајчака, који је прогласио и редефинисао начин одлучивања у Савјету министара, те да је то нешто што више не може да буде промијењено.

Представници СAД и ЕУ тражили су да се редефинише улога Дома народа који би, према том приједлогу, изгубио законодавну надлежност, што је, каже Додик, неприхватљиво.

Дом народа би, по њиховом приједлогу, био мјесто гдје би се могао подићи витални национални интерес, а касније би то ишло на усаглашавање домова или евентуално на Уставни суд.

- У вези с Уставним судом имамо катастрофална искуства, јер смо увијек прегласавани и око тога се нисмо сложили - каже Додик.

Суштина приједлога који се тичу Устава БиХ је да се усагласи са Европском конвенцијом о људским правима.

О приједлозима који се тичу редизајна Предсједништва БиХ, Додик је рекао да је прихватљиво да постоји предсједник и два потпредсједника, да се задржи досадашња ротација сваких осам мјесеци, а ако се договори другачије, да се то може ријешити у неком будућем времену кроз закон о Предсједништву БиХ.

- За РС је прихватљиво да постоји предсједник Предсједништва БиХ који би имао протоколарне обавезе и на тај начин оно може да функционише - рекао је Додик.

Додик је предложио да се у Устав угради право ентитета на референдум о свом статусу и да легализација тог права подразумијева и сагласност других. Поновио је да СНСД остаје при ставу да није заинтересован за уставне промјене.

Приједлог о имовини у БиХ не разликује се много од ранијег, додао је Додик. Рекао је да ће сви приједлози, ако буду усаглашени, проћи кроз парламент Републике Српске.

Додик је истакао да ентитетско гласање није било на дневном реду, те да се поштује став РС по том питању.

Састанку су, осим Додика, присуствовали потпредсједник СНСД-а Игор Радојичић, министар правде Џерард Селман у вези с питањима о имовини, замјеник помоћника државног секретара СAД Стјуарт Џонс и директор секретаријата Савјета ЕУ за западни Балкан Золтан Мартинус.

Делегација СAД и ЕУ јуче је разговарала и са представницима ПДП-а којима такође није представила ниједан писани документ.

Потпредсједник ПДП-а Игор Црнадак истакао је да се ова странка, када је ријеч о уставним промјенама, залаже само за његово усклађивање са европском конвенцијом о људским правима и то у сегменту избора чланова Предсједништва БиХ и избора чланова Дома народа Парламента БиХ.

- То би се могло брзо урадити и уклонило би препреке које су у вези са Уставом - рекао је Црнадак.

Додао је да би у овом моменту било проблематично да постоје предсједник и два потпредсједника и да се напусти садашњи модел три члана Предсједништва БиХ. Дом народа Парламента БиХ, сматра ПДП, не смије изгубити законодавну надлежност.

Писани приједлози политичким лидерима наводно ће бити предочени 20. октобра у Бутмиру.
БиХ само као децентрализована

Предсједник РС Рајко Кузмановић и бивши амбасадор СAД Клифорд Бонд констатовали су јуче да ситуацију у БиХ не треба драматизовати него треба заједнички радити на изградњи функционалне, а не унитарне државе.

- БиХ може успјешно да функционише само као децентрализована држава, као што је и предвиђено Дејтонским мировним споразумом - рекао је Кузмановић послије сусрета са Бондом. Кузмановић је оцијенио да нема потреба за измјенама Устава БиХ, јер није препрека за њен напредак ка евроатлантским интеграцијама.

Он је указао на значај уставних принципа ентитетског гласања и заштите виталног националног интереса, као правних и демократских механизама у остваривању равноправности.

  • Извор
  • Глас Српске
  • Повезане теме


Коментара (6) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА