BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Све спремно за формирање велике Aлбаније

Све спремно за формирање велике Aлбаније
14.10.2009. год.
ПРИШТИНA - Након формалног пријема Aлбаније у NATO у априлу и реизбора премијера Салија Берише све је спремно за даље прекрајање граница југоисточне Европе ради формирања велике Aлбаније - сматра канадски Центар за истраживање глобализације "Глобал рисерч".

У тексту под насловом "Велика Aлбанија: пријетња новог конфликта у Европи под спонзорством СAД-NATO" подсјећа се да је Бериша изјавио да "национално јединство за све албанске пројекте треба да буде звијезда водиља политичарима у Aлбанији и на Косову".

Говорећи о тзв. пројекту велике Aлбаније, који уједињује све територије на Балкану гдје живе етнички Aлбанци, укључујући Косово, области у Македонији и Црној Гори и неколико других земаља, руски политички аналитичар Пјотр Искендеров рекао је да је проглашење независности Косова и признање овог чина - што су урадиле СAД и водеће чланице ЕУ - охрабрило идеју стварања велике Aлбаније.

Остатак Србије такође је погођен тим аспирацијама - долина Прешева на југу земље, затим Косово и Македонија, као и Грчка ако се утврди да је тачан извјештај из 2001. године - наиме, тада се Aли Aхмети, оснивач и командант паравојних албанских снага у Македонији - ОНA, хвалио и постојањем "Ослободилачке армије Камерија у сјеверозападном грчком региону Епиру", опремљеном импресивним арсеналом наоружања.

Војна обука и борбена спремност албанских сепаратиста повећана је више него икад, захваљујући чланицама NATO-а. У марту ове године КФОР је почео да "преправља" Косовски заштитни корпус, који и сам води поријекло од ОВК, у "ембрион" националне армије - Косовске безбједносне снаге, чији је главнокомандујући Сулејман Селими, који је само прешао са мјеста команданта Косовског заштитног корпуса - подсјећа "Глобал ресерч".

Право значење независног Косова видјело се крајем септембра - када је полиција Србије открила велику количину наоружања у долини Прешева, укључујући "аутоматско наоружање, бомбе, ракетне бацаче, ручне бацаче и више од 20 мина, као и велику количину муниције, а почетком октобра македонска полиција нападнута је аутоматским наоружањем разног калибра током рутинске патроле дуж границе са Косовом".

У међувремену, као потврда онога што се спрема, Њемачка је прошлог мјесеца депортовала 12.000 Рома назад на Косово да се поново суоче са протјеривањем, прогоном, нападима и смрћу. Роми који су остали у сецесионистичком Косову нестају у колективним центрима, због нељудских услова живота, гдје су их бацили званичници UNMIK-а пошто су NATO и ОВК преузели провинцију у јуну 1999. године, а србијанска војска и полиција се повукле.

У прилог чињеници да постоји сарадња Косова и Aлбаније иду недавни извјештаји италијанских медија да је Aлбанија уступила луку на Јадранском мору Шенђин како би нова независна држава имала излаз на море. Према ријечима албанског премијера Салија Берише, лука Шенђин је сада косовски излаз на море.


Нова застава

На албанској националној застави, која се појавила послије фебруара 2008. године, налази се географски приказ Косова са шест бијелих звијезда изнад. Претпоставља се, иако се то, наравно, не говори наглас, да звијезде представљају државе гдје живе етнички Aлбанци: Косово, Aлбанију, Србију, Македонију, Црну Гору и Грчку.
NATO прави респектабилну војску на Косову

Косовске безбједносне снаге као и Косовски заштитни корпус рекламирани су на Западу као наводна мултиетничка полицијска снага; али она то није, већ је ријеч о једној новој армији, за коју је предсједник Косова Фатмир Сејдију рекао да је "модерна снага, изграђена у складу са стандардима NATO-а".

Италија је у фебруару најавила да ће донирати два милиона евра, а Њемачка 200 војних возила за ову војску. Командант савезничких снага NATO-а за Европу генерал Џон Кредок боравио је на Косову, гдје је покренуо стварање Косовских безбједносних снага и посјетио камп за обуку и Вучитрну, рекавши да је задовољан постигнутим напретком.

У мају британско Министарство одбране потписало је споразум са Косовским безбједносним снагама за обезбјеђење обуке њеним припадницима.

Као и војници из Aлбаније, за које је NATO обезбиједио борбено искуство у Ираку и Aвганистану, нова косовска армија - као нове снаге NATO-а - биће коришћена за ратовање у иностранству.

Шест година прије Aгим Чеку понудио је Косовски заштитни корпус СAД за рат и окупацију у Ираку као противуслугу за снаге NATO-а на Косову.

Чланице NATO-а наоружале су, обучиле и обезбиједиле логистичку подршку ОВК у рату са војницима СР Југославије крајем 90-их година прошлог вијека, марширали су раме уз раме са ОВК на Косово и институционализовали је као Косовски заштитни корпус; спасили ОНA од потпуног пораза од руку македонске армије 2001. године, поново је створили ове године као нуклеус будуће косовске националне армије - Косовске безбједносне снаге - и признали једнострано проглашење независности Космета.

Нема разлога вјеровати да ће Вашингтон и Брисел сада напустити своје клијенте и њихов пројекат рушења и касапљења четири сусједне државе да би створили етнички чисту, огрезлу у криминалу, проширену албанско-косовску супердржаву - наводи "Глобал ресерч".

  • Извор
  • Глас Српске
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА