BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Србија стала иза Додика?!

Србија стала иза Додика?!
02.10.2009. год.
Званични Београд стао иза одлука Владе и премијера РС, који не пристају на уцене међународне заједнице и ново одузимање надлежности Српској, јер као гарант Дејтонског споразума не жели да дозволи његово укидање
У рат најистуренијих представника међународне заједнице у БиХ и премијера РС Милорада Додика укључила се и Србија, која је подржала одлуку Владе и Скупштине Српске да не прихвате Закон о „Електропреносу БиХ", који је недавно наметнуо шеф ОХР-а Валентин Инцко.

Према сазнањима Пресса РС, у покушају да спречи Додика и Скупштину РС да усвоје закључке о „Електропреносу" и запрете референдумом у случају нових притисака и намета, Инцко је прекјуче покушао да апелује на председника Србије Бориса Тадића да утиче на премијера Српске да „не пренагљује".

- Инцко је у среду грозничаво телефоном звао Тадића, који је био у посети Словенији. Када га је, најзад, из четвртог покушаја добио и рекао му да би било добро да смири Додика како се ситуација у БиХ не би радикализовала, Тадић је високом представнику мирно саопштио да он разуме његову забринутост, али да и шеф ОХР-а треба да разуме у каквој ситуацији се налазе српски народ и РС. Председник Србије Инцку је рекао да је Београд за доследно поштовање Дејтонског споразума, као и права и интереса свих народа у БиХ. Тадић је истакао да више не сме да буде никаквих померања у односу на изворни Дејтон, као што је до сада био случај. Такође, он није пропустио да нагласи да ће Београд, као и до сада, бранити права и интересе српског народа и Републике Српске, која произилазе из Дејтонског споразума - тврди добро обавештени политички извори Пресса РС.

Међутим, да се упркос овом и сличним разговорима који су вођени на различитим нивоима ситуација не смирује и да институције РС не мисле да „подвију реп" пред новим диктатом међународне заједнице, потврђује и јучерашња одлука Скупштине РС о заказивању референдума у случају да високи представник настави да намеће законе и инсистира на њиховом спровођењу.

Посланици НС РС усвојили су закључке у којима се, додуше, нигде експлицитно не помиње реч референдум, већ „јавно изјашњавање".

Осим тога, парламент је усвојио још један закључак у којем се каже да ће се, ако високи представник настави да покушава спроводити поменуте законе, сви представници РС у заједничким органима повући из рада тих органа јер „не могу да дају подршку управљању БиХ од стране незаконите ОХР-ове власти и оних који то подржавају".

Политички посматрачи процењују да нова радикализација у БиХ неће бити лако смирена и да ће криза потрајати најмање шест до осам недеља, пошто се претпоставља да ће притисци на РС и њеног премијера расти. Према сазнањима Пресса РС, ускоро ће се у целу причу укључити и Вашингтон, који не жели да одустане од намере да „дисциплинује" Додика и централизује БиХ на штету Српске.
- Ни Русија још није рекла шта мисли о новим одлукама ОХР-а, због чега нас чека врућа политичка јесен - тврди извор Пресса РС.

Јеремић код премијера РС

О озбиљности ситуације у Босни, која је ескалирала Инцковим захтевом да део „Електропреноса" из руку РС пређе под надлежност Брчко дистрикта и прекјучерашњом тврдњом премијера Српске Милорада Додика да му је амбасада једне моћне земље „понудила" да ће обуставити истрагу која се против њега води у Тужилаштву Босне и Херцеговине ако подржи уставне промене, сведочи и прексиноћни долазак шефа српске дипломатије Вука Јеремића у Бањалуку.

Јеремић и Додик, одмах после састанка, нису желели да дају изјаве, али је премијер РС јуче рекао да је министра иностраних послова Србије упознао са ставовима РС у вези са новонасталом ситуацијом око „Електропреноса БиХ" и о начинима деблокаде политичке ситуације у БиХ.

- Јеремић је јасно изразио став и подршку напорима на овим питањима и сугерисао нам је да је потребно да се уложи максималан напор како би дошло до превазилажења проблема на отвореним питањима у БиХ - рекао је премијер РС.

  • Повезане теме


Коментара (3) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА