Инцко чека руски став!
[Он се пита... Александар Боцан Харченко, руски амбасадор у БиХ]
Он се пита... Александар Боцан Харченко, руски амбасадор у БиХ
Амбасадор Руске Федерације у БиХ Александар Боцан Харченко није присуствовао састанку Управног одбора Савета за спровођење мира, на којем су амбасадори ПИК-а подржали одлуке високог представника Валентина Инцка у вези са компанијом „Електропренос БиХ", сазнаје Пресс РС од одлично обавештеног извора из канцеларије специјалног представника ЕУ (ЕУСР) у Сарајеву.
Саговорник Пресса РС додаје да амбасадор Харченко није присуствовао састанку јер је у петак стигао у Сарајево и да тек очекују званичан став новог амбасадора Русије. Он је истакао и да је нижерангирани представник Русије изразио резерву према ставовима који су изнети на састанку ПИК-а.
Поповић: Исхитрена одлука ОХР-а!
Војнополитички аналитичар Гостимир Поповић каже да је реакција ОХР-а у случају „Електропреноса БиХ" исхитрена и радикална и још једна од акција високог представника која је изведена у режији сарајевске политичке чаршије.
- ОХР се већ дуже време бави свим и свачим у БиХ, од смена легално изабраних функционера, преко упадања у банке, па ево до креирања власничких односа у компанијама и корпорацијама у БиХ. Последња Инцкова одлука је изведена по налогу или наговору сарајевске чаршије и њен циљ је додатна дестабилизација РС. Треба истрајати у ставу да се та одлука не прихвати и показати ОХР-у да је „Дара превршила меру", те да је требало оставити простора да акционари, односно ентитетске власти постигну договор, уместо што су без икакве потребе произвели нову политичку кризу - каже Поповић.
Подсетимо, Влада РС одбила је да прихвати одлуке ОХР-а везане за компанију „Електропренос", сматрајући да је њима промењен начин одлучивања у Управном одбору предузећа, где ће одлуке моћи да се доносе простом већином, што не одговара интересима РС, те да се задире и у саму власничку структуру компаније.
Ништа без Руса
Аналитичари оцењују да је изостанак руског става у вези са „Електропреносом" један од разлога због којих је Инцко „повукао ручну" и засад не размишља о било каквим радикалним корацима у овом случају. То је видљиво и из недељног саопштења ОХР-а у којем се тврди да одлуке високог представника не задиру у власничку структуру.
Политички аналитичар Ненад Стевандић каже да одлуке ПИК-а које су донесене без руске подршке и игнорисањем њихових ставова немају превелику снагу, истичући да руски представник у ПИК-у није потписао последња два коминикеа овог тела, која су била прилично неповољна по РС.
- Русија има властите политичке и економске интересе на овом простору и мора да их штити. У сваком случају, уверен сам да је Русија реаговала после Инцкове и Грегоријанове одлуке везане за „Електропренос БиХ", а да ми то уопште не знамо. Руска дипломатија је суптилна и префињена и њихови амбасадори не ударају шаком од сто, јер када то ураде, онда то значи рат - каже Стевандић.
Он додаје да ситуација коју су Срби западно од Дрине доживели у периоду владавине руске царице Катарине, када их је папа прогласио шизматицима и забранио да се сахрањују по дану, најбоље показује шта је руска дипломатија.
- Срби су се жалили царици Катарини и она је папи послала писмо у којем је поручила да ће нестати све бискупије од Балтика до средње Европе ако се то не промени. Веома брзо је Србима дозвољено да се сахрањују дању, а за то писмо се сазнало готово стотину година после тога. Исто тако је и сада. Ми не морамо да знамо какву поруку је добио Инцко од званичне Москве, али ће се њени ефекти веома брзо видети - каже Стевандић.
Инцко тражи дијалог
Извор Пресса РС из канцеларије ЕУСР-а у Сарајеву тврди да је и сам Валентин Инцко присталица дијалога и да сматра да је договором страна унутар те компаније могуће решити сва спорна питања. Овај дипломата, који је у петак присуствовао седници Управног одбора ПИК-а, тврди да су амбасадори, управо на инсистирање Валентина Инцка, у заједничкој изјави оставили простор за договор Сарајева и Бањалуке.
- Приметићете да се у тој изјави нигде не употребљава формулација „кршење Дејтонског споразума", што би био сигнал за деловање високог представника према властима РС, већ ублажени термини „озбиљно и директно оспоравање". Међутим, Инцко је добио зелено светло и за радикалније мере, поготово ако Народна скупштина РС у среду потврди закључке Владе којима се одбацују одлуке високог представника у вези са „Електропреносом". Али, док год постоји и минимална шанса да ентитети постигну договор, Инцко неће предузимати никакве нове кораке у вези с овим питањем - закључује наш саговорник.
- Извор
- PressOnline
Коментара (3) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »