BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сарајевски медији тврде: НИЈЕ КРИЗА ПОЧЕО ЈЕ РАСПАД БиХ

Сарајевски медији тврде: НИЈЕ КРИЗА ПОЧЕО ЈЕ РАСПАД БиХ
23.09.2009. год.
САРАЈЕВО - Хтио то неко признати или не хтио, распад Босне и Херцеговине, заправо отцјепљење ентитета Република Српска, јучер је и службено почео!, закључује сарајевски дневни лист Сан, коментирајући изјаву представника законодавне и извршне власти РС и представника тог ентитета у државним институцијама којом од јучер не признају никакве одлуке високог представника и ОХР-а.

Лист пише како ово није ништа неочекивано, те како су се на ово власти РС предвођене Милорадом Додиком већ годинама припремају, а и сам Небојша Радмановић, члан Предсједништва БиХ, прије десетак дана јавно је упозорио да је врло могућ распад БиХ.

-Јучерашња изјава никако се не може окарактеризирати новом кризом у земљи него наставком политике коју води Додик и екипа око њега. Другим ријечима, то значи да он улази у завршну фазу реализације давно и, мора се признати, добро скројеног сценарија - отцјепљење Републике Српске, наводи се у коментарз.

Аутор текста своју тезу поткрепљује и изјавом Орхана Драгаша из Србије који је открио како је својевремено назочио једном неформалном састанку на на којем је показана и нова мапа. На тој мапи у саставу Србије нема Косова, али има Републике Српске - изјавио је за бањалучке медије у травњу прошле године Орхан Драгаш из Србије који се сматра једним од највећих европских трговаца оружјем и прислушним уређајима. У БиХ се преко те његове изјаве прешло шутке, а она је у том тренутку итекако требала и била важна Додику. Точно прије двије године, премијер Републике Српске дао је знаковиту изјаву:

- Не призивам ја рат, какав рат! Овдје више нема рата и тко би, на крају крајева, с ким ратовао! Имамо једно добро искуство о томе како се Чехословачка разишла на Чешку и Словачку. Чеси и Словаци су се разишли, али су се поново срели у Европској унији.


Наводи српско-хрватски договор у предграђу Мостара

Сан наводи и како су у српњу 2007. године разоткрили и објавили детаље о добро чуваној тајни - састанку у једном ресторану код Мостара којем су присуствовали Милорад Додик, Драган Човић, предсједник ХДЗ-а и Божо Љубић, предсједник ХДЗ-а 1990. На њему је дефиниран заједнички одговор на ставове бошњачких политичара.

-Тада је договорена и контрамјера у случају наметања уставних промјена и смјене високих политичара од стране ОХР-а, а она подразумијева истовремено повлачење потписа Београда и Загреба с Даyтонског споразума и захтјев за хитним организирањем међународне конференције о БиХ. За те контрамјере судионици састанка у предграђу Мостара добили су и подршку врхова Католичке цркве и Српске православне цркве, а није изостала ни подршка тадашњег премијера Хрватске Иве Санадера и предсједника Србије Бориса Тадића, тврди Сан.


Фамозни прудски састанак

Не треба заборавити ни чињеницу која, сасвим логично, никада није службено потврђена да је власт Републике Српске добила од међународне заједнице и одређене концесије због проглашења Косова независном државом. Концесије су добивене преко Србије и подразумијевају значајне уступке међународне заједнице - Влади Србије и Влади Републике Српске допуштено је да проведу све што замисле када је ријеч о међусобном повезивању, осим да правно и политички доводе у везу одлуку о независности Косова са статусом Републике Српске у БиХ. Наиме, у појам српска страна још од почетка 2006. године укључена је и Републике Српска па је Додику допуштено да користећи националистичку и шовинистичку реторику побиједи на изборима те године и освоји власт. То право он је наставио користи и до дана данашњег. У међувремену се догодио и фамозни састанак у Пруду чији су актери били Сулејман Тихић, Милорад Додик и Драган Човић. Њих тројица су приопћли да су постигли договор и нашли рјешење. Испоставило се да су све тројица, и заједнички пи појединачно, преварили грађане и одузели овој земљи драгоцијено вријеме. Ниједан од њих тројице за ту превару никоме није положио рачуне..., пише сарајевски дневник

Ово су само неки од низа детаља који доводе до јучерашњег састанка у Бања Луци и заједничке изјаве 23 дужносника у којој се високом представнику изравно пријети да ће сносити посљедице свих својих одлука.

И шта сада и како даље? Рећи и закључити да се БиХ налази на повијесном раскршћу је пука фраза која у бити ништа не значи и спада у захрђали ријечник актуелних властодржаца. Тражити сада од високог представника Инзка, који је успут речено јучер боравио у Бруxеллесу, да повуче потезе користећи се и бонским овластима, није баш увјерљиво пошто је већ до сада могао разбистрити мутну воду? Очекивати да ће Додик и његова екипа повући ручну, није реално као што није реално надање да Човић не жели трећи, дакле хрватски ентитет, али ни да поједини бошњачки лидери, првенствено из СДА, не желе своје парче БиХ на којем би без икаквих ограничења владали.


Аваз: Стварна позадина брутална пљачка

На крају текста лист ријешење види у нечем што такођер изгледа прилично нереално, тврдећи како је управо то најреалније и најучинковитије ријешење- да се грађани БиХ дигну на ноге и смијене актуалну власт на изванредним изборима. Аутор чланка не сумња да би у томе имали апсолутну подршку дијела Европске уније и Сједињених Америчких Држава.

Најтиражнији сарајевски лист Дневни аваз у јучерашњој изјави представника власти РС и српских представника у интитуцијама власти БиХ, не виде тако драматично. Аутор коментара пише како су "под плаштом власничких односа, универзалних (људских) права и слобода, правних принципа, они покушали сакрити прљаве работе свог налогодавца, очито алудирајући на Милорада Додика.

Ако је судити према силини рјечника који је према високом представнику Валентину Инзку одаслан из Бање Луке, очито је да је неко некоме добрано помрсио тал. Оно што смо одавно научили у Федерацији БиХ - да се иза приче о узвишеним националним интересима крије брутална пљачка, сада гледамо у РС, закључује аутор Авазовог коментара док.


  • Извор
  • Пинком
  • Повезане теме


Коментара (4) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА