САД одустају од антиракетног штита
ВАШИНГТОН – Америчка Бела кућа одлучила је да одустане од плана за постављање антиракетног штита у Пољској и Чешкој, што је јавност протумачила као корак у ублажавању тензија између САД и Русије, објавио је данас лист „Вол стрит џурнал”.
Ова одлука заснована је на „оцени да Иран не развија свој нуклеарни програм тако брзо како је раније претпостављено, због чега је и опасност за САД и европске градове мања”, наводи лист.
Како се очекује, расправа о овом питању биће довршена следеће седмице, после 60 дана преиспитивања плана о постављању антиракетног штита у Европи, покренутог на иницијативу америчког председника Барака Обаме, изјавили су за „Вол стрит џурнал” неименовани извори из садашње и бивше америчке администрације.
„Спуштају лопту”: Барак Обама (Фото АФП)
Амерички лист навео је у данашњем чланку да ће се Обамина администрација усредсредити на развој регионалног и мање спорног плана за одбрану у Европи, али и да ће Вашингтон вероватно оставити могућност да обнови првобитну намеру, уколико Иран постигне већи напредак у развоју оружја дугог домета.
Обамина администрација намерава да „поново покрене” односе с Русијом, нарушене питањима као што је рат у Грузији 2008, или проширење НАТО-а и на бивше совјетске републике Грузију и Украјину, оцењује амерички лист.
-----------------------------------------------------------
Москва чека званичан став Вашингтона
МОСКВА – Русија чека званичну потврду вести која се појавила у медијима да САД одустају од реализације планова за размештање елемената противракетне одбране (ПРО) у Пољској и Чешкој, јавиле су руске агенције.
„Чекамо потврду тих вести”, рекао је агенцији РИА Новости неименовани саговорник у Одељењу за информисање и штампу Министарства иностраних послова.
Агенцији Итар-Тас је у МИП-у речено да би таква одлука била позитивна чињеница, и да би значила да су уважене забринутости руске стране, а одговарала би и интересима развоја односа са САД.
-----------------------------------------------------------
Обама разговарао са Фишером о систему антиракетне одбране
ПРАГ – Амерички председник Барак Обама разговарао је телефоном са чешким премијером Јаном Фишером о контраверзном систему антиракетне одбране, изјавио је портпарол чешке владе, Роман Пророк.
Пророк је одбио да саопшти детаље разговора два висока званичника, наводећи да је Фишер касније о разговору са Обамом известио председника Вацлава Клауса.
Чешка национална новинска агенција ЧТК јавила је, цитирајући неименовани дипломатски извор, да је Обама у разговору за Фишером наговестио да САД намеравају „да одустану од пројекта противракетне одбране у Чешкој и Пољској”.
Постоје знаци да се Обамина администрација спрема да уклони многе делове антиракетног штита, чије постављање је веома разбеснело Русију, оцењује агенција АП.
План, који је предложила Бушова администрација, подразумевао је распоређивање 10 пресретача ракета у Пољској и радарски систем у Чешкој.
Чешка влада подржала је планирани радарски систем, упркос жестоког противљења јавности, која је последњих година организовала бројне протесте.
Критичари радара прибојавали су се да би Чешка могла да буде на мети терориста, уколико би пристала да спорни радар буде постављен на њеној територији.
Бета
-----------------------------------------------------------
Антиракетни штит у Турској или на Балкану
Администрација председника САД Барака Обаме тражи нова решења – базе у Израелу, Турској и на Балкану, јавио је прошлог месеца пољски дневник ”Газета виборча”, позивајући се на изворе у Вашингтону.
„Сигнали које шаљу генерали из Пентагона апсолутно су јасни - садашња администрација тражи другачија решења у противракетној одбрани, а не ово у Пољској и Чешкој”, казао је Елисон.
Делимично решење по оценама стручњака могао би да буде мобилни антиракетни систем који је понудила америчка компанија „Боинг” или варијанта ракета пресретача на војним бродовима повезаним са системом раног упозоравања преко сателита, коју помиње шеф државне Агенције за противракетну одбрану Патрик О'Рајли.
„Конгрес је јасно рекао: противракетни систем у Европи мора да штити и Европу и САД, тако како би то било да су ракете пресретачи у Пољској. Зато Пентагон ракете жели да пренесе са бродова и на копно, како би могле да униште ракете већ у узлазној фази лета. То захтева даље копнене базе - једну у Израелу, другу у Турској или на Балакну", рекао је тај главни лобиста за амерички антиракетни штит.
-----------------------------------------------------------
Русија упозоравала на обнову „Хладног рата”
Министар спољних послова Русије Сргеј Лавров је поводом постављања штита још раније упозорио:
Упозорења: Сергеј Лавров
„Озбиљно смо забринути америчким плановима о градњи одбрамбеног система који угрожава постојеће односе војних снага у Европи. Једнострана политика реагирања силом показује своје слабости. Време је да разговарамо отворено и јавно, а не иза затворених врата. Русија ће на адекватан начин реаговати на свако угрожавање националне сигурности. Ми не можемо да дозволимо да будемо увучени у нове конфронтације или трку у наоружавању.”
Премијер Владимир Путин је чак био упозорио Запад како обнавља „Хладни рат”.
Русија је спремна да иде путем смањивања количине наоружања, наравно имајући у виду интересе националне безбедности”, изјавио је руски министар иностраних послова Сергеј Лавров одговарајући тако на предлог америчког председника Барака Обаме о новом смањивању атомског арсенала обе државе, а по којем би Русија задржала само хиљаду нуклеарних бојевих глава.
У Москви је амерички предлог дочекан доста скептично и већ прве реакције стручњака говоре да ће Русија редукцију свог нуклеарног арсенала, између осталог, везивати и за америчко одустајање од програма антибалистичког ракетног система у Пољској и Чешкој. Зашто?
Историја америчко-совјетских нуклеарних преговора показује сву техничку и технолошку ограниченост споразума који су били договорени и потписани.
Ако је САЛТ-1 ограничио број копнених, стратешких ракетних система на по 2.400 са сваке стране, а САЛТ-2 спустио ту границу на по 2.250 лансирних уређаја и једних и других, онда је то у оно време био неки напредак.
Но, сва ограничења у оквиру та два споразума треба гледати у контексту чињенице да су се лимити односили на број лансирних рампи, а не на број ракета и не на број бојевих глава.
-----------------------------------------------------------
Бивша влада САД инсистирала на штиту у Пољској и Чешкој
Администрација бившег председника САД Џорџа Буша инсистирала је на плану да у Чешкој и Пољској постави делове свог антиракетног система, као одбрану од евентуалне претње из Ирана, с обзиром на развој нуклеарног програма те земље, чији би крајњи исход, према мишљењу Запада, могла да буде производња нуклеарних пројектила дугог домета.
Влада у Вашингтону инсистирала је на томе да овај план не би угрозио Русију, иако му се Москва оштро противила, подсетио је Ројтерс.
Амерички државни подсекретар Данијел Фрид најављивао је средином 2007. да ће антиракетни штит чије елементе САД жели поставити у Пољској и Републици Чешкој „штитити подједнако” европски континент.
„Ситуација у којој земље чланице НАТО-а располажу већим или мањим нивоом сигурности за нас је неприхватљива”, додао је он.
Елементи антиракетног штита се већ налазе у САД-у, Великој Британији и на Гренланду, али САД жели да у оквиру тог пројекта инсталира постоље за испаљивање ракета пресретача у Пољској и једну радарску станицу у Чешкој.
„Русија је добро обавијештена о свим детаљима програма и зна да десет ракета које би биле инсталиране на пољском територију не могу бити претња њеном потенцијалу, говорио је Фрид.
- Извор
- Политика
Коментара (9) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »