Срби непожељни у родном крају
То је за "Глас Српске" казао предсједник црквеног Управног одбора Дољани Боро Дивјак.
- Некадашњи становници овог краја, од којих се нико није вратио на своје огњиште, добили су још један доказ да у родном крају нису пожељни, након што су их малтретирали полицајци - рекао је Дивјак.
Владика бихаћко-петровачки Хризостом, који је служио литургију и присуствовао прослави у Дољанима, тог дана је раније напустио село, али је одмах обавијештен о овом инциденту. Послије тога упутио је допис Министарству унутрашњих послова ФБиХ и протестовао због ових провокација и кажњавања.
- Овакво понашање полиције веома је узнемирило све путнике који су кренули из Дољана и прошли прави ужас и агонију, а ове пријетње смо схватили као одвраћање од повратка и обнове, као каприц Србима и освету због тога што су се окупили у свом селу - рекао је владика Хризостом.
Предсједник Одбора за реконструкцију цркве у Дољанима Драган Прошић истакао је да је са породицом дошао из Београда да би посјетио мјесто у којем је одрастао, али у којем, према његовим ријечима, нема услова за живот и будућност српског становништва.
- Припадници полиције из Бихаћа стационирани у селу Горјевац, тачно на прикључном пункту на путу Бихаћ - Босански Петровац зауставили су аутомобил у којем сам био, након чега су извели возача и тражили да уради алкотест, уз пријетње и увреде. На то нисам могао мирно да реагујем, па су два полицајца кренула и мене да провоцирају - казао је Прошић.
Према његовим ријечима, овај немили догађај ће некадашњи становници Дољана, који су се мирно окупили у свом родном мјесту послије толико година, запамтити по увредама полиције, која би, наглашава, требало да штити Србе повратнике, и неоснованим казнама и одузимањем возачких дозвола.
- Очигледно је каква је ово порука српском становништву, које би жељело да се врати у околину Бихаћа - додао је Прошић.
У полицији Унско-санског кантона казали су нам да ће овај случај испитати, а више информација ће имати у току ове седмице.
Српско село Дољани, које је некада бројало око хиљаду становника данас је пусто, а у своје предратне домове није се вратио нико. Куће су и данас, 14 година послије рата, порушене, школа запаљена, а од православног храма који је некада окупљао бројне вјернике, остале су само зидине.
Допис Хризостома
У допису владике Хризостома који је упутио органима власти пише: "Ми овим дописом изражавамо прије свега наше жаљење, али и огорченост на поступке полиције Унско-санског кантона, која константно изазива тензије на вјерској и националној основи, а било је и раније оваквих случајева на локалним путевима Петровац-Дринић, Петровац-Смољана.
- Тражимо од Вас да испитате овакве случајеве, који могу прије или касније имати трагичне посљедице - стоји у допису.
- Извор
- Глас Српске
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »