BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Два лица албанског беса

02.09.2009. год.
Један од разлога који ЕУ спречава да поправи своја демолирана возила и повуче се са Косова и Метохије је очигледна неспособност приштинског руководства да у складу с било којим законом управља територијом коју претендује да назива својом државом.

И то не толико због тога што би се Албанци и Срби поново сукобили, колико зато што је првенствени интерес ЕУ да не дозволи да Косово (п)остане рај за кријумчарење свих врста робе, од дроге до људи.

Из истог разлога илузорно је очекивати да ће се Еулекс ограничити само на обуку косовских полицијских снага и пацификовање Срба, како то Приштина очекује.

Албанско руководство као да заборавља да највећа и најскупља цивилна мисија коју је ЕУ икада послала није у служби Приштине, иако српска опозиција тврди да јесте у служби приштинске независности.

У сваком случају, задатак Еулекса је да од тог дела Балкана направи колико-толико цивилизовану територију. А демолирање тридесетак Еулексових возила, које је уследило као протест„Самоопредељења” против најаве потписивања полицијског протокола о сарадњи између Еулекса и Министарства унутрашњих послова Србије, заиста је „безбедносни изазов”.

Познаваоци прилика на Косову тврде да је „Самоопредељење” организација коју контролише извесна обавештајна служба једне западне земље која подржава косовску независност и да та невладина организација годинама функционише као звер коју стално помало хране, а само понекад пуштају.

Циљ њеног постојања само је у томе да функционише као нешто што је изван контроле и аутентично. И да плаши својим бесом. А њихов лидер Аљбин Курти објашњава да Еулекс „неће бити миран све док се буде понашао као колонијална власт и док буде желео да управља Албанцима”.

„Побуњеник” Курти зато служи да покаже зубе када за то власт косовских Албанаца нема снаге и када хоће да „мало затегне”.

Дакле, албанско политичко вођство заиста се налази у незавидној ситуацији. Годину и по дана од проглашења независности, корупција и криминал су прве ставке на листи замерки које албанско становништво износи на рачун своје власти. Еуфорија око признања независности је спласнула, а патриотизам се ни на Косову, као што је то приметио Драган Марковић Палма у време свог проевропског заокрета – не сипа у тракторе.

Зато ће Сејдију и Тачи ипак морати да прихвате „малу помоћ” пријатеља из ЕУ и искористе понуђено образложење које им стиже из неименованих извора у бриселском савету министара, да „и сам устав Косова даје правну снагу Еулексу да са МУП-ом Србије потпише технички споразум о надзору граничне линије Косова”.

Функционери у Бриселу посебно су нагласили да косовски устав, у члану у којем се наводи Ахтисаријев план, „јасно предочава обавезу власти у Приштини да у потпуности сарађује с међународним чиниоцима на Косову чије одлуке имају правну снагу”.

  • Извор
  • Политика
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Северна Кореја је раније помогла Москви да протера украјинске трупе из граничне Курске области


Москва је раније оптужила Кијев да наставља нападе упркос руском предлогу за 72-часовно затишје

Специјалне јединице полиције Брчко дистрикта покушале су синоћ да ухапсе предсједника Владе Српске Радована Вишковића, али је он успио да избјегне хапшење.


Тројица студента која су још 27. априла кренула у хуманитарни марш од Београда до Звечана, полако се ближе крајњој дестинацији. Они су ушли на Косово и Метохију, са циљем...

Ракић је био правник, академик, бавио се и обавештајним радом, учествовао је у пребацивању оружја за српске чете, посредовао у њиховом формирању. А историја га првенствено памти као песника,...


Ралф Гоф тврди да се Вашингтон плашио нуклеарног одговора и намерно продужавао сукоб


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА