BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Упозорење: БиХ опет на ивици рата

Упозорење: БиХ опет на ивици рата
02.09.2009. год.
Дејтон је окончао рат, али није донио мир...


Босна и Херцеговина, први пут након што је Дејтонским споразумом окончан рат у овој земљи прије 14 година, на ивици је колапса, а њено становништво поново говори о могућностима рата, пишу у свом тексту објављеном у посљедњем броју магазина "Фореигн Полицy" Патрис Мекмехон (Патрице Ц. МцМахон) и Јон Вестерн (Wестерн).

Ово двоје професора америчких универзитета истиче да су постратни напори међународне заједнице у БиХ, у поређењу с онима за Њемачку и Јапан, били колосални. БиХ је, по становнику, добила неупоредиво више помоћи него ове двије државе.

Очекивани резултат

Но, то није дало очекивани резултат. Дејтон је окончао рат, али није донио мир, национално питање је предоминанто, економска ситуација све лошија, па је БиХ, између осталог, при дну љествице држава у којима је могућ развој бизниса.

Аутори истичу да Милорад Додик отворено пријети отцјепљењем РС од БиХ, босански Хрвати траже више аутономије унутар Хрватске, а Харис Силајџић захтијева више централизације у држави, наводи даље двоје аутора.

- Није сигурно да би се мир у БиХ дугорочно могао одржати ако се настави актуелни тренд. Активности ка фрагментирању БиХ засигурно ће изазвати обнављање насиља. Искуство из 20. стољећа учи нас да оно што почне у БиХ, ријетко ту и остане.

Надаље, ако би дошло до дисолуције БиХ, створила би се мала, рањива државица босанских муслимана, чиме би се исламском свијету послала сасвим погрешна порука, порука какву Брисел и Вашингтон управо не желе!

И коначно, ако међународна заједница није у стању да испуни своја обећања дата БиХ и њеном мјесту у срцу Европе, онда ЕУ и НАТО страшно губе на кредибилитету, њихова досадашња инвестиција у БиХ на изградњи државе под огромним је упитником, а у још горем стању је кредибилитет те двије институције на глобалној сцени - истичу аутори.

Описујући стање у БиХ, двоје професора наводи успјехе Дејтона - заустављање рата, стварање државне структуре, формирање Брчко Дистрикта, повратак прогнаника, формирање јединствене војске...

Генерирање корупције

Осврћући се на слабости тог међународног споразума, наводи се да је основни циљ Дејтона био заустављање рата. За то су у уставно уређење морали бити уграђени механизми "компромиса" који су поставили темеље актуелној фрагментацији БиХ.

Такав систем, надаље, генерира корупцију, онемогућава развој умјерених политичких снага и гуши економски напредак.

- Полиција, политичке странке, владе оба ентитета, здравство и грађевинарство најкорумпиранији су сегменти у држави - тврде два професора.

Додају и да су бх. институције додатно ослабљене серијом погрешака међународне заједнице у БиХ. Њени "експерти" често су у БиХ долазили с мало знања, нарочито о посебностима хисторије и културе овог поднебља, мотивирани огромним плаћама које нису покривали озбиљни планови рада.

- Међународна заједница могла је чврстом руком сасјећи корупцију и ојачати државне институције, али то није урадила - истичу професори.

Додају и да су неуспјеси странаца у БиХ само додатно допринијели фрустрацији обичног Босанца у којем нестаје поштовања кредибилитета међународне заједнице.

Како би се то превладало, професори Мекмехон и Вестерн позивају САД на одлучан ангажман, истичу неопходност уједињења политика ЕУ и САД те позивају Вашингтон на именовање специјалног изасланика за Балкан.

Шта је могући излаз

Аутори анализе стања у БиХ нуде и могући излаз из све опаснијег стања у БиХ.

Они предлажу и снажнији ангажман ЕУ у БиХ. Унија мора дати јасне и стриктне захтјеве према челницима БиХ, учинити европску будућност јаснијом и одбацити досадашњу политику попуштања у властитим захтјевима према бх. челницима.

Брисел своју снагу мора усмјерити и према Београду и Загребу како би се преко њих натјерали неки политички представници у БиХ на већу кооперативност и конструктивност.

Такођер, војно присуство међународне заједнице у БиХ мора бити снажно.


Аутор: С. НУМАНОВИЋ

  • Извор
  • Дневни аваз
  • Повезане теме


Коментара (2) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА