12.000 Британаца ухапшено годишње због објава на друштвеним мрежама – преноси Тајмс
Хиљаде људи у Великој Британији приведене су и испитиване од стране полиције због интернет објава које су оцењене као претеће или увредљиве, преноси Тајмс позивајући се на податке о притвору.
Према подацима објављеним у петак, полиција изврши око 12.000 хапшења годишње по основу члана 127 Закона о комуникацијама из 2003. године и члана 1 Закона о злонамерним комуникацијама из 1988. године. Ови закони криминализују слање порука које су „грубо увредљиве“ или садрже „непристојан, опсцен или претећи карактер“ путем електронских комуникационих мрежа.
Само у 2023. години, припадници 37 полицијских управа извршили су 12.183 хапшења – у просеку око 33 дневно. Тајмс наводи да је то пораст од 58% у односу на 2019. годину, када је забележено 7.734 хапшења.
Истовремено, државни подаци показују да су осуде и изречене казне пале за скоро половину. Иако су неки случајеви решени ван суда, најчешћи разлог за обуставу поступака била је „недовољна доказна основа“, нарочито када жртве нису желеле да наставе поступак.
Ови подаци изазвали су оштре реакције јавности, а групе за грађанске слободе оптужују власти за претерано полицијско надгледање интернета и поткопавање слободе говора кроз примену „нејасних“ закона о комуникацијама.
Тајмс је истакао случај Мексија Алена и Розалинд Левин, који су ухапшени 29. јануара након што су у приватној WhatsApp групи за родитеље изнели критике на рачун процеса запошљавања у школи њихове ћерке. Шест униформисаних полицајаца дошло је у њихов дом, ухапсили су их пред њиховим најмлађим дететом и одвели у полицијску станицу.
Пар је испитиван под сумњом за узнемиравање, злонамерну комуникацију и нарушавање реда на школској имовини, након што је школа тврдиле да су „довели у питање углед“ председника школског одбора. Узети су им отисци прстију, претресени су и држани у ћелији осам сати.
„Тешко је било отрести се осећаја да живим у полицијској држави“, рекао је Ален за Дејли мејл, додајући да поруке нису садржале „увредљив језик или претње“, већ су само биле „помало саркастичне“.
Извор: РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: Getty Images/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Обично се сматра да је СССР дуго био изолован иза „гвоздене завесе“ и да је његова економија функционисала независно од остатка света. Стварно стање, међутим, није било баш тако...
Три нова Hyundai Tucson аутомобила у рукама срећних добитника
„Председник је дошао, и ја сам почео да ходам,“ наводно је рекао рањени војник украјинском лидеру.
39. председник САД преминуо у свом дому у Џорџији у недељу
Брига о здрављу најмлађих представља и одговорност за будућност наше земље, због чега је компанија НИС наставила да пружа подршку здравственим установама у Србији
Московска јесен, прохладан дан, обележила је почетак незаборавног путовања делегације коју је организовао Међународни друштвено-политички покрет „РУСОВ“. Ова делегација имала је част да посети зону Специјалне војне операције (СВО)...
Остале новости из рубрике »