BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Најстарији град у Русији

Најстарији град у Русији
13.03.2021. год.
Дербент је најстарији град у Русији, као и један од најстаријих на планети. Прво насеље на овом месту, према археолошким налазима, настало је још крајем 4. миленијума пре нове ере, а савремени град је основан у 5. веку наше ере.


Дербент је најстарији град у Русији, као и један од најстаријих на планети. Прво насеље на овом месту, према археолошким налазима, настало је још крајем 4. миленијума пре нове ере, а савремени град је основан у 5. веку наше ере, пише Russia beyond. 

Овај древни град лежи на обали Каспијског мора где се планине Великог Кавказа пружају према води, формирајући Велики кавкаски пролаз.   

 

Древна племена на овом подручју била су седелачка и бавила су се пољопривредом.

 

Хришћанство је у Дербент стигло 313. године, када га је Урнајр, цар Кавкаске Албаније, увео као званичну религију. Дербент, који је био део ове древне државе у то доба, потпао је под њен религијски утицај. То се догодило давно пре него што је хришћанство стигло у друге крајеве Русије.

 

Утврђења која ћете пронаћи када посетите Дербент подигнута су ради заштите од сталних напада номадских народа, Хуна и Хазара, у 5. и 6 веку.

 

Тврђава Нарин-кала је део дербентског утврђења које се налази на списку светске културне баштине Унеска. По величини се може упоредити са Великим кинеским зидом.

 

У 7. веку Арапи су у Дербент донели ислам.

Почетком 8. века Дербент је постао главно упориште Кавкаског калифата у региону.

 

Дербент је прави процват доживео у периоду од 8. до 13. века, када је древни град постао један од најважнијих средњовековних центара.

 

1222. године војска Џингис-кана појавила се на градским зидинама. У почетку је град успешно одолевао Монголима, али 1239. године Дербент је коначно пао.

 

Како је руска држава постепено била све моћнија, њено интересовање за град је бивало све веће. Као што се сматра да је Санкт Петербург за Русију био прозор према Европи, тако је Дербент требало да постане њена капија према Истоку.

 

1722. године Петар I се искрцао на северну обалу Дагестана и кренуо према Дербенту. Када је примио кључеве градске капије руски цар је остао да ноћи у граду. Легенда каже да је Петар лично направио рупу у зиду своје собе како би отворио прозор који гледа преко мора.

 

Па ипак, Дербент је много касније постао део Русије, тек 1806. године. А још дуго времена није био безбедан за руске трупе.

У 19. веку регион је прошао кроз Кавкаски рат у којем се Руска Империја борила да припоји планинске крајеве Северног Кавказа.

 

Октобарска револуција и Грађански рат који је уследио нису заобишли ни ове крајеве земље, као ни Други светски рат.

Данас, у време мира, свако може да посети Дербент и његову несаломиву тврђаву и диви се древној историји која прожима зидине града.

Николај Шевченко, 
Russia beyond

 



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Archive photo / Russia beyond/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Московска јесен, прохладан дан, обележила је почетак незаборавног путовања делегације коју је организовао Међународни друштвено-политички покрет „РУСОВ“. Ова делегација имала је част да посети зону Специјалне војне операције (СВО)...


Ако говоримо о утицају Мосада у Холивуду незаобилазно је име Арнона Милчана, хиперактивног продуцента који је потписан на преко 130 остварења. Занимљиво је да је он сам, пре десетак...

 testtt


Он је похвалио руског председника због тога што је био први светски лидер који је јавно подржао његовог сина.

  Годишњица ослобођења Београда од фашистичких освајача обележава се 20. октобра. И у породици Љубов Тулијеве из Белорусије овај дан ће постати посебан: 67 година она је сањала да посети...


Пише: Бошко Антић, контраадмирал у пензији


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА