Москва сити: Седам необичних чињеница о бизнис-центру руске престонице
Москва-Сити је живописни кластер небодера који крије неке невероватне тајне.
Светски рекорд у ходању по жици
Један од спортиста који је поставио светски рекорд
mos.ruРекорд је 2019. године поставио тим од седам спортиста из Русије, Немачке, Француске и Канаде. Било је то 8. септембра, на Дан Москва-Ситија. Жица је монтирана на висини од 350 метара изнад тла између небодера „ОКОˮ и „Неваˮ. Раздаљина међу њима је 245 метара. Први је овај пут прешао Фриде Куне из Немачке. Спортисти нису само ходали, него су изводили и неке запањујуће вратоломије. Њихов рекорд је 103 метра виши од претходног, постављеног у децембру 2016. у Мексико Ситију, Rusia beyond.
mos.ru
Панорама Москва-Ситија
Legion Media7 од 10 највиших европских небодера налази се у Москва-Ситију. Некада је небодер „Востокˮ из комплекса „Федерацијаˮ такође био и највиши у Европи. Међутим, 2018. године изградњом „Лахта Центраˮ високог 462 метра у Санкт Петербургу, „Востокˮ је пао на друго место. Треће место заузима јужна кула комплекса „ОКОˮ (354 метра). Четврта је виша од кула „Неваˮ (354 метра). Пето место држи кула „Меркурˮ (339 метара), шесто „Шардˮ у Лондону (310 метара), седма је кула „Евроазијаˮ (309 метара), осма кула „Москваˮ из комплекса „Город столицˮ (Град престоница) са 302 метра. Девета по висини у Европи је кула „Комерцбанкˮ у Франкфурту (298 метара). И коначно, 10. место припада нижој кули комплекса „Неваˮ (296,9 метара).
Неостварена кула „Русијаˮ
Пројекат небодера „Русијаˮ сер Нормана Фостера
Музеj Москва-СитиДа су сви планови Москва-Ситија остварени, „Лахта Центарˮ у Санкт Петербургу не би имао шансе да се дичи као највиши у Европи. Борис Тхор, архитекта који је дизајнирао концепт Москва-Ситија, планирао је да кула „Русијаˮ буде упадљиво највиша. Према његовом пројекту, био би то златни цилиндрични небодер висок 600 метара са врхом који је инспирисан руским звоницима. Затим је пројекат редизајнирао чувени британски архитекта Норман Фостер. Он је „Русијуˮ осмислио као пирамиду са шиљком. Требало је да буде висока 612 метара, а заједно са шиљком би досезала 744,5 метара (ради поређења, највиша на свету Бурџ-Калифа у Дубаију била би само 83,5 метара виша од ње). Нажалост, инвеститори су се суочили са великим финансијским проблемима због економске кризе 2008. године, па „Русијаˮ никада није подигнута. На њеном месту су 2019. године подигнути комплекс кула „Неваˮ и тржни центар.
Промењен изглед куле „Федерацијаˮ
Пројекат комплекса „Федерацијаˮ са шиљком и изглед комплекса по завршетку изградње
Музеj Москва-Сити; Динозавр (CC BY-SA 4.0)Према првобитном пројекту кула „Федерацијаˮ је дизајнирана да подсећа на брод са јарболом и два једра. Јарбол је требало да буде представљен стакленим торњем између кула. Планирано је да се у њему налази брзи лифт. На врху торња требало је да буде видиковац. Али брод је током изградње изгубио јарбол. Стручњаци из Музеја Москва-Ситија, који се налази у небодеру „Империјаˮ, кажу да је изградња торња обустављена најпре због пожарне безбедности, а затим и због тога што би торањ предсављао опасност за летове хеликоптером, јер би зраци који се рефлектују о њега могли да заслепе пилоте. Зато је полуподигнута конструкција демонтирана. А видиковац је отворен на кули „Востокˮ (која је део комплекса).
Отворени прозори на кули „Федерацијаˮ
Отворени прозори на ресторану
Denis Melnikov/youtube.comСви знамо да се прозори на вишим спратовима различитих небодера обично не отварају. Експерти кажу да то заправо нема везе са безбедношћу људи. Испасти кроз прозор са велике висине из било које зграде је најчешће фатално. Разлог за неотварање прозора је вентилациони систем. У небодеру он се регулише механички и зграда има сопствену климу. Али у кули „Западˮ комплекса „Федерацијаˮ прозори се отварају. На 62. и на највишем спрату куле налази се ресторан „Sixtyˮ. Ту су прозори опремљени специјалним хидрауличним системом. Отварају се на кратко уз пратњу класичне музике, па гости могу да виде изванредне призоре Москве и забележе их својим камерама.
Напукло стакло на комплексу „Федерацијаˮ
Комплекс кула „Федерацијаˮ. „Западˮ је нижа кула
Igor3188 (CC BY-SA 4.0)Гости ресторана „Sixtyˮ на врху куле „Западˮ вероватно ће се изненадити када виде напукло стакло на неким панелима. То је особито необично, ако се узме у обзир да се ради о посебној врти стакла. Оно је веома чврсто и не може се разбити након уградње. На пример, током експеримената, људи су на прозоре бацали најразличитије тешке предмете, али се оно није разбило. Напукли делови стакла на кули „Западˮ били су оштећени приликом транспорта. С обзиром да је сваки део закривљен на специфичан начин како би се добила глатка површина, процењено је да би производња новог сета прозора и њихов превоз у Русију били прескупи. Осим тога, инвеститор је имао финансијске проблеме (због финансијске кризе 2008), па је кула „Востокˮ чак неколико година стајала незавршена. Зато су инсталирани напукли панели.
Највиши ресторан у Европи
Комплекс ОКО. Јужна кула је виша
Legion Media„Birdsˮ, још један ресторан у Москва-Ситију, изузетан је по својој локацији. Отворен је крајем 2019. на 84. спрату јужне куле комплекса ОКО. Гости ресторана могу да уживају у запањујућем панорамском погледу са висине од 336 метара. 28. јануара стручњаци Књиге рекорда Русије прогласили су овај ресторан највишим у Европи, што је корак ка пријави за Гинисову књигу рекорда.
Јулија Афанасенко, Rusia beyond
- Извор
- Танјуг
- фото: © Getty Images / Russia beyond/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- туризам
- занимљивости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Ако говоримо о утицају Мосада у Холивуду незаобилазно је име Арнона Милчана, хиперактивног продуцента који је потписан на преко 130 остварења. Занимљиво је да је он сам, пре десетак...
Он је похвалио руског председника због тога што је био први светски лидер који је јавно подржао његовог сина.
Годишњица ослобођења Београда од фашистичких освајача обележава се 20. октобра. И у породици Љубов Тулијеве из Белорусије овај дан ће постати посебан: 67 година она је сањала да посети...
Остале новости из рубрике »