Како је 68-годишњи руски пензионер босоног пропутовао 150 земаља
Пензионер Владимир Несин сматра да је детиња наивност она црта његовог карактера која му је помогла да прође чак и кроз најопасније регионе Африке, јужно од Сахаре, и то потпуно бос.
„Сваки пут када дођем у неку нову земљу увек ми је занимљиво да сазнам колико ту зарађује обичан човек, рецимо возач. Онда подигнем толико новца и од тога живим“, прича Владимир Несин из Нижњевартовска (Западни Сибир). „Возачи у Азији зарађују у просеку 100-120 долара месечно. Мени је много лакше јер они имају породице о којима се морају бринути, а ја тај новац трошим само на себе“.
Босоноги грађанин света
У Доминиканској Републици.
Владимир НесинИ поред великих достигнућа савременог саобраћаја Несин више воли да упозна свет као пешак. „У детињству сам трчао бос, и сваки пут када скинем обућу као да сам се вратио у детињство. Увек ме привлачи жеља да скинем обућу“, каже Несин и додаје да се обува само у екстремним ситуацијама.
Он углавном путује сам, али понекад у појединим етапама има и пратиоце. Главна сапутница му је његова трећа жена Вероника, унука главешине једног аутохтоног народа Канаде. Њих двоје су за 10 година заједно прошли 55 земаља. Никита, син из Владимировог другог брака, такође му се придружио на 33 путовања. Они који желе да се придруже Несину обично могу да успоставе контакт са њим преко интернета.
„Нико се никада не плаши путовања са мном – сви знају да су са мном безбедни“.
На Куби.
Владимир НесинНесин никада није осећао да је у опасности, чак ни када је посетио врло ризичне регионе Африке, јужно од Сахаре. Он једноставно никада не мисли на опасност. „Никада ништа нисам читао о месту које желим да посетим. Ја томе приступам као дете и све желим да видим својим очима“. Овде треба дати један врло важан савет потенцијалним Несиновим сапутницима: научите да верујете људима.
„Кажу да свуда у свету има добрих људи и то је истина. Треба да се опходите са другима онако како бисте желели да се они опходе према вама“, каже он.
У Замбији.
Владимир НесинПоред руског пасоша, Несин има и нешто што би се могло окарактерисати као Светски пасош. „Он ми, додуше, не помаже много у добијању визе, али се са њим осећам као прави грађанин света“, каже он, и додаје да не постоји ниједно место које он доживљава као своју кућу, изузев планете Земље.
Несин има пријатеље и рођаке у целом свету, на пример у Канади, Украјини, Немачкој и Казахстану.
Без лекова и здравственог осигурања
Несин живи од своје руске пензије која износи 12.000 рубаља (190 долара). Већину тог новца троши на храну. За 20 година путовања по свету ниједном није одсео у хотелу, увек је ноћивао у свом шатору или под ведрим небом. Ретко путује авионом, а само понекад ауто-стопом или неким другим саобраћајним средством, али искључиво у ситуацијама када се то никако не може избећи.
У Републици Нигер.
Владимир НесинОвај светски путник је непоколебљив када је реч о узимању лекова и не користи здравствено осигурање.
За пут се обично спрема на брзину. Исто тако бира и одредиште и начин како да стигне до њега. „Једном ми је био циљ да стигнем до Аустралије, и ја сам се једноставно кретао у том правцу“.
У Јапану.
Владимир НесинНесин носи ранац тежак 15-17 килограма и са њим свакодневно препешачи 25 километара. „Увек носим мајицу и шортс, врећу за спавање и камперски лонац“, каже он. Та скромна опрема му служи у просеку 9-10 месеци (најдуже путовање му је трајало 14 месеци). Могао би да путује и дуже, али каже да једном у три године мора да оде у Русију и подигне пензију.
146 земаља, засада
Несин је први пут „отишао у свет“ крајем 1970-их, у доба Совјетског Савеза. Са 20 година је обишао 15 совјетских република. Тек 1997, када је добио пасош, најзад се отиснуо на своје прво путовање у иностранство. И одмах су почели проблеми.
„Први пут када сам хтео да путујем по иностранству затражио сам визу за Брунеј, али је нисам добио. Речено ми је да мој пасош припада земљи која више не постоји. У новој Русији се још увек пасоши штампају по шаблону из совјетског периода“.
У Француској.
Владимир НесинПа ипак, Несиново путовање је било успешно. Те године је он посетио Монголију, Кину и Лаос, а затим Брунеј. Укупно је босоног прешао 5.000 километара за 11 месеци.
Досада је Несин посетио 146 земаља, и већ планира путовање на Исланд или Гренланд у најскоријој будућности.
Пре одласка у пензију овај светски путник је радио као возач, електричар и наставник физичког. Данас када не путује ради као тренер – у Нижњевартовску тренира децу самбо (руска борилачка вештина).
У Сједињеним Америчким Државама.
Владимир НесинЊему није циљ да посети неку конкретну земљу на планети. „Мени се свиђа путовање само по себи“, објашњава он.
Несин каже да постоје места која би желео још много пута да посети. То су Вијетнам, Тајланд, Кина и цела Југоисточна Азија. Самостално је научио енглески и шпански језик, написао је три књиге посвећене „босоногим путовањима“. Сада тражи издавача за своју најновију књигу.
Ана Сорокина,
Russia beyond
- Извор
- У Сједињеним Америчким Државама. Владимир Несин, фото: Владимир Несин / Russia beyond/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- туризам
- занимљивости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Московска јесен, прохладан дан, обележила је почетак незаборавног путовања делегације коју је организовао Међународни друштвено-политички покрет „РУСОВ“. Ова делегација имала је част да посети зону Специјалне војне операције (СВО)...
Ако говоримо о утицају Мосада у Холивуду незаобилазно је име Арнона Милчана, хиперактивног продуцента који је потписан на преко 130 остварења. Занимљиво је да је он сам, пре десетак...
Он је похвалио руског председника због тога што је био први светски лидер који је јавно подржао његовог сина.
Годишњица ослобођења Београда од фашистичких освајача обележава се 20. октобра. И у породици Љубов Тулијеве из Белорусије овај дан ће постати посебан: 67 година она је сањала да посети...
Остале новости из рубрике »