Брод који одолева зубу времена: Направљен у царској Русији, и још увек на бранику Отаџбине
Данас у руској флоти има много старих бродова пројектованих још у совјетско време. Постоји, међутим, и брод који је направљен пре њих, још у Царској Русији. Тај брод је учествовао у два светска рата, и још увек се користи напоредо са модерним бродовима.
Сергеј Анашкевич/Sputnik
Звучи невероватно, али брод стар 104 године још увек се активно користи у Руској ратној морнарици (као и USS Constitution у морнарици САД). Први назив му је био „Волхов“, а данас се зове „Комуна“. Овај спасилачки брод је направљен 1912. године, наредне године је поринут, а 1915. је постао део Балтичке флоте.
Рамиљ Ситдиков/Sputnik
Брод је прави уникат. Направљен је од специјалног челика компаније „Путилов“, а тај челик је толико добар да је труп брода и данас, после целог столећа, у идеалном стању. Нажалост, метод производње таквог челика је изгубљен у вртлогу руске револуције и Грађанског рата.
Георгиј Зимарев/Sputnik
„Волхов“ није био намењен за вођење борбених дејстава, нити је имао било какво оружје. Основни задатак овог катамарана било је спасавање подморница и њихово опслуживање на отвореном мору.
Сергеј Анашкевич/Sputnik
У Првом светском рату је „Волхов“ био пловећа база за подморнице у Балтичком мору. Имао је 10 додатних торпеда и резерве горива. Поред тога, могао је да прими 60 морнара.
Сергеј Анашкевич/Sputnik
Спасао је, између осталих, руске подморнице „АГ-15“ (за време јаке буре) и подморницу типа „Барс“. Подигао је и британску подморницу „HMS L55“ која је потонула у Финском заливу 1919. године у окршају са совјетским разарачима „Гаврил“ и „Азард“.
Сергеј Анашкевич/Sputnik
„Волхов“ је 1922. године добио ново име „Комуна“ које и данас носи. У Другом светском рату је успешно служио као база за поправку подморница и обезбеђивао је пристајање советских подморница класе М („Маљутка“).
Сергеј Анашкевич/Sputnik
Од 1967. „Комуна“ је део Црноморске флоте. База му је Севастопољ на Криму. Има 41 члана посаде.
Сергеј Анашкевич/Sputnik
„Комуна“ је подигла укупно 150 пловила, па чак и један потонули авион Су-24 1977. године.
Сергеј Анашкевич/Sputnik
С обзиром на узраст брод мора стално да се реновира и модернизује. Опремљен је подводном камером Saab Seaeye Panther Plus која види објекте на дубини од 1 километра. Поправљен је чак и стари клавир који је на броду од 1914. године, тако да је и он поново у функцији.
Сергеј Анашкевич/Sputnik
„Комуна“ је доживела дубоку старост, за разлику од неких других пројеката, који нису имали толико среће. Један од њих је „округли” брод који је направљен у Русији у 19. веку.
Борис Јегоров,
Russia beyond
- Извор
- фото: Сергеј Анашкевич/Sputnik / Russia beyond/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- брод
- занимљивости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Московска јесен, прохладан дан, обележила је почетак незаборавног путовања делегације коју је организовао Међународни друштвено-политички покрет „РУСОВ“. Ова делегација имала је част да посети зону Специјалне војне операције (СВО)...
Ако говоримо о утицају Мосада у Холивуду незаобилазно је име Арнона Милчана, хиперактивног продуцента који је потписан на преко 130 остварења. Занимљиво је да је он сам, пре десетак...
Он је похвалио руског председника због тога што је био први светски лидер који је јавно подржао његовог сина.
Годишњица ослобођења Београда од фашистичких освајача обележава се 20. октобра. И у породици Љубов Тулијеве из Белорусије овај дан ће постати посебан: 67 година она је сањала да посети...
Остале новости из рубрике »