Промене на лицу - како им стати на пут
Нервирају вас флеке, бубуљице, боре, или можда црвенило и перутање коже лица?
Добродошли у клуб!
Скоро свако од нас (заиста су веома ретки они са здравом и лепом кожом) води битку са неком од ових промена на лицу. Како им стати на пут и имати беспрекорно лепу кожу лица?
Није лако, признајем, али је и те како могуће! У даљем тексту вам откривамо и како!
Као што знате, кожа је наш највећи орган, а уједно и прва на удару штитећи нас од разних спољних утицаја. Из овога, логично, произилази да изглед наше коже умногоме указује на наше здравствено стање.
Многе промене на кожи лица, а и других делова тела, могу указати чак и на озбиљније здравствене проблеме. Углавном се те промене односе на промене у боји коже, појави осипа или неких нових израслина или промена на кожи. Међутим, некад могу бити и много озбиљније, као што је појава декубитних рана код особа које дуго леже на постељи.
Поред веома честе хиперпигментације, изазване прекомерним излагањем сунцу или, пак, хормонским променама услед трудноће или неког другог хормонског дисбаланса постоји и такозвана бронзација коже, која може указивати на проблем са метаболизмом гвожђа. Жутило, са друге стране може да сигнализира да је јетра затајила.
Такође, нове израслине, као и различите осипе, перутања, црвенила треба увек проверити код дерматолога јер неке могу указивати на различита па и врло озбиљна обољења.
У складу са проблемом тражићете и решења. Ако је ваша мука декубитус, интересоваће вас продаја декубитних душека. Уколико приметите неку израслину, своје лечење препустићете дерматолозима и хирурзима.
Можда нећете поверовати, али чак и акне могу указивати на неки здравствени проблем. Уколико се код жена акне појављују углавном дуж доње линије лица и вилице могу бити знак синдрома полицистичних јајника, а ако је ово стање још праћено и променама у тежини, проређивањем косе и појачаном маљавошћу ова дијагноза засигурно неће изостати.
Међутим, иако промене на кожи лица могу бити свих облика, боја, величине и текстуре, већина их је безопасна, и добро је да је тако. Ако вам промена- израслина на лицу не крвари , не мења се на забрињавајући начин, не црни, вероватно вам није неопходна медицинска помоћ.
Најчешће промене на кожи лица
Комедони- Митисери
Ове промене на лицу су уобичајене. Комедоне или митисере можемо поделити на затворене- беле и отворене- црне митисере.
Слични су по томе што су у оба случаја поре затворене вишком себума и мртвим ћелијама. Разликују се у томе што је код црних митисера врх отворен, па у контакту са ваздухом он оксидује и поприма тамну нијансу, док је врх код белих затворен, па изгледају да су изнад равни коже, бело или ружичасто.
Комедони нису штетни, али су естетски врло непривлачни. Па признајте, ко жели да их има? Мислим да такви не постоје!
Како бисте спречили њихово настајање препоручује се умивање, прање лица пре спавања, а било би пожељно и чишћење средством које садржи салицилну киселину, како би се очистиле зачепљене поре. Ретиноиди, бензоил пероксид, азелаинска киселина и орални антибиотици, такође, могу бити корисни, а дерматолог може да вам препише и режим неге коже који ће одговарати баш вашем типу коже. Постоје и фластери за митисере, помоћу којих могу де се уклоне они са носа и образа, а на вама је шта ћете од свега овога одабрати.
Акне
Знате онај осећај када се ујутру пробудите, погледате свој одраз у огледалу и приметите огромну бубуљицу? Да, већини се то бар једном десило и сигурно је да није пријатно.
Акне су најчешће промене на кожи лица, поготову ако се ради о тинејџерским, односно пубертетским акнама. Додуше, имају их и они у старијој животној доби, мада ређе.
До њих долази услед хормонских промена у организму, најчешће узрокованих променама у пубертету, због чега долази до појачаног лучења себума, који у комбинацији са мртвим ћелијама на површини коже доводи до стварања акни. Уколико још и бактерије “умешају своје прсте” долази до упаљених, гнојних, болних и натечених акни.
У случају да вам се појављују баш овакве упаљене и болне акне, не паничите! Никако не покушавајте да их стискате сами јер то може да доведе до погоршања и да их још више инфицирате, а о ризику од ожиљака да и не говоримо. То ће само отежати ваш пут ка томе да беспрекорно лепа кожа лица буде оно чиме се поносите.
Како бисте ублажили и смирили упалу користите нежна средства за чишћење која садрже бензоил пероксид и определите се за производе за негу коже без уља, на бази воде. Било би пожељно, такође, да на упаљене бубуљице наносите бар два пута дневно крему коју сте добили мешањем креме са 1% хидрокортизона и креме са бензоил пероксидом, која ће умирити упалу и убрзо више нећете ни имати бубуљицу.
Милије
Ове промене које другачије зову и млечне акне настају када кератин који учествују у изградњи спољњег слоја коже остане “заробљен” и на том месту се створи циста.
Милије се најчешће јављају око очију, на носу или образима. Безопасне су и често се јављају код новорођенчади.Узроци појаве милија могу бити различити- често их имају људи са розацеом, затим могу настати од прекомерног излагања сунцу, коришћења неких стероидних крема или зметичких третмана као што је дермоабразија.
Можете се и сами решити ових промена на лицу помоћу производа са алфа хидрокси киселинама- млечном или гликолном киселином за пилинг коже. Уколико овај начин не да резултате, обратите се дерматологу.
Екцем
Екцем или атопијски дерматитис представља обољење коже, а може да се јави и на лицу. Велики број нас је бар једном у животу имао проблем са појавом екцема, а најчешће се јавља пре пете године живота.
Он се често појављује као блага избочина, са ситним пликчићима, некад је само веома сува, перута се и сврби. Појава екцема се повезује са падом имунитета.
Лечење зависи од више фактора, укључујући старост пацијената и њихове симптоме, а може да укључује оралне, топикалне или ињекционе лекове.
Људима склонимекцемима се препоручује коришћење благих и нежних средстава за чишћење и константно влажење и хидрирање места са екцемом. У ту сврху су се одлично показале креме које садрже већи проценат урее, бар 5-10 %.
Розацеа
Још једно у низу хроничних, запаљенских стања коже, које се најчешће појављује на лицу. Изазива позадинско црвенило образа, носа, браде и доњег чела, као и промене у облик,у избочина које личе на акне.
За ово кожно обољење не постоји потпуно излечење, али се оно може контролисати.
Људи са розацеом имају осетљиву кожу на оним захваћеним деловима, па је пожељно коришћење што блажих средстава за чишћење и хидрантних крема. Заштита од УВ зрачења је неопходна код свих нас, али је људима са розацеом то чак и вид терапије.
Постоје многе могућности лечења као што су орални антибиотици, азелаична киселина и др. на шта вас све дерматолог може упутити.
Међутим , постоје многа стања и промене на кожи лица која веома личе на розацеу, попут акни, екцема или системског еритмеског лупуса, па је свакако важно потражити дијагнозу дерматолога.
Пигментација
Промене на кожи лица везане за пигментацију могу се појавити као два поларитета, тј. супротности- депигментација и хиперпигментација.
Најчешћи облик депигментације се назива витилиго. Испољава се у виду светлих мрља на кожи лица или тела, а најчешће оба. Такође, витилиго се може појавити на унутрашњости усне дупље или носа. Може се појавити у више облика у зависности од облика и величине депигментованих делова коже.
Меланин који вашој кожи даје пигмент у једном тренутку, услед различитих фактора, престаје да постоји. Како витилиго спада у аутоимуне болести, долази до тога да ћелије коже саме себе нападају јер их имуни систем препознаје као непријатеље, па самим тим више не производе меланин и долази до депигментације на тим деловима коже.
Хиперпигментација, са друге стране, је потпуно супротно стање кад кожа производи више меланина, а настаје најчешће услед хормонских промена у организму које су најчешће током трудноће и након порођаја или због последица прекомерног излагања сунчевим зрацима.
У зависности од узрока настанка, хиперпигментације можемо да поделимо на:
●Меласме- промене у пигментацији узроковане хормонским променама у организму, а најчешће се јављају на лицу или стомаку;
●Сунчане пеге или соларни лентигени- повезане са вишком излагања сунцу током година, па се због тога појављују на деловима који су највише изложени сунцу- лицу и рукама;
●Пост-упална хиперпигментација- резултат повреде или упале коже, а најчешће од акни;
Треба споменути и да конзумирање одрђених лекова може подстаћи меланоците, ћелије коже које производе пигмент меланом,да производе више меланина.
Постоје начини како се лече флеке на кожи, а то су најчешће креме или лосиони које преписује дерматолог, а садрже супстанце које избељују, као што је хидроксинон. Такође, употреба одређене дозе ретиноида може помоћи у просветљивању тамних мрља на лицу.
Најважније је користити високу заштиту против UVA и UVB зрачења свакодневно, и уколико имате и уколико немате хиперпигментације, јер “боље је спречити него лечити”, зар не?!
Промене на кожи лица у 20-тим
Са сваким вашим рођенданом, ваша кожа се мења. И то је ок.
То је природно, хтели ми то да прихватимо или не.
Али, различите промене настају у различитим животним добима. И уколико знамо шта можемо да очекујемо у одређеном животном раздобљу, онда ћемо се боље припремити како бисмо неке ствари ублажили или чак предупредили.
У двадесетим годинама сте у цвету младости. Имате сјајну подршку колагена која вашој младој кожи даје једруну и чврстоћу. Дакле, још увек немате проблем са првим борама или финим линијама које им претходе.
Али у овим годинама не цветају свима руже што се изгледа коже тиче, јер многи имају проблем са акнама, чак и ако им то није био проблем у тинејџерским годинама. У двадесетим се акне најчешће јављају у доњем делу лица, дуж доње вилице, што смо у овом тексту већ помињали,а уколико имате овај проблем користите противупалне производе, који имају састојке као што је на пример ниацинамид- облик витамина Б3.
Начин на који се бринете о својој кожи у овој деценији одређује какву ћете кожу имати у вашим 30- тим и 40- тим. Због тога је неопходно прилагодити негу баш вашем типу коже и стално је хидриртати и штитити од сунца.
Верујте, биће вам захвална!
Промене на кожи лица у 30- тим
Сада сте у годинама кад бисте могли да имате прве знаке старења на кожи вашег лица, као и прве промене које би могле да вам се не свиде.
Неравномеран тон коже, флеке од сунца или друге хиперпигментације могу да постану ваш проблем, као и линије између обрва и око очију, такозване боре мрштилице. Лице почиње да губи волумен, услед мање производње колагена и хијалуронске киселине.
Ово је прави тренутак да у вашу дневну рутину унесете препарате са колагеном или хијалуронском киселином, који ће вратити еластичност кожи.
Како бисте себи помогли у овој деценији живота, а појави вам се проблем са било којим обликом хиперпигментације, изаберите неки производ у виду пилинга, као ноћни препарат за ублажавање тих флека. Препарат на бази ретинола је веома захвалан због тога што истовремено решава проблем хиперпигментације и затеже кожу, односно смањује изглед финих линија и борица у тим годинама. Ипак, уколико сте трудни или дојите треба да избегавате производе на бази ретиноида.
У том случају, а и уколико сте више тип за природне препарате, ево једног који “ ради”- Неборела. Неборела је крема од искључиво природних састојака који су укчлопљени тако да делују на затезање коже и превенцију бора, као и на тонирање, односно уклањање флека и мрља, тако да вам тен из дана у дан постаје све блиставији и чистији, а кожа истовремено затегнутија.
Промене на кожи лица у 40- тим
У 40-тим годинама ваше лице губи још више поткожног масног ткива ког сте у 20- тим имали у изобиљу. Међутим, ово масно ткиво се не губи уједначено, већ највише на средини лица, слепоочницама, око уста, браде и дуж вилице.
Истовремено, пошто кожа губи еластичност, више нема способност да остане затегнута на местима где се масно ткиво изгубило и почиње да “виси”. Због свега тога неки људи имају уморан изглед лица, па делују још старије.
Поред многих крема, лосиона и серума за лице који делују против бора и “опуштености” коже, постоје и многи третмани који баш делују тако што “пуне” ове делове лица на којима се масно ткиво изгубило.
Дакле, ако се придржавате савета везаних пре свега за чишћење и основну негу коже лица, многе од наведених промена на кожи можете избећи. Уколико ипак нисте од тих срећника, од оних сте којима генетика није баш била наклоњена, будите упорни и придржавајте се савета дерматолога, па резултати сигурно неће изостати!
И не заборавите да су промене на кожи ипак огледало здравља читавог организма, па се потрудите да укорените здраве животне навике, негујте и ум и тело, јер само кад су у балансу то резултира општим здрављем!
- Повезане теме
- промене на лицу
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Нега коже је кључна за постизање здравог и блиставог изгледа, без обзира на прилику. Свака ситуација, било да се ради о свакодневном одласку на посао, посебној вечери или одмору...
Коса је одувек била важан део женске лепоте и самопоуздања. У 19. веку, жене на Балкану су се трудиле да негују своју косу на различите начине, али наравно, њихова...
Лице које је склоно бубуљицама “тражи” посебну његу. Особе са проблематичном кожом, требају посебну пажњу обратити на правилно одржавање хигијене коже. Исто тако, треба да пазе и на производе...
Ако желите чисто лице и кожу нежну на додир, важно је да свакодневно спроводите рутину неге. Многи верују да је довољно да купе козметичке препарате и да ће они...
Остале новости из рубрике »