BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Столтенберг: Русија и Кина заједно радиле како би поткопале напоре да се обнови мисија у Босни

Столтенберг: Русија и Кина заједно радиле како би поткопале напоре да се обнови мисија у Босни
03.01.2022. год.

"НАТО је одлучан у намјери да земљама Балкана помогне да спроведу реформе за добробит грађана, што није лак пут. Захтијева стварну посвец́еност и стварни напредак у реформама и помирењу, али је могућ, што су показале Црна Гора и Сјеверна Македонија, зато позивам све лидере у региону да покажу своју посвец́еност реформама и помирењу" рекао је у интервјуу за Побједу генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг.

Основни задатак НАТО-а је, каже он, да настави са пружањем кредибилног и ефикасног одвраћања и одбране. Предузете су све неопходне мјере како би осигурали да снаге остану спремне, опрезне и припремљене да одговоре на сваку пријетњу, рекао је Столтенберг

“Знам да давање приоритета издвајању за одбрану током здравствене кризе није лако, али безбједносни изазови са којима смо се суочавали прије пандемије нијесу нестали. Они укључују асертивну Русију, тероризам, сајбер и ракетне пријетње, климатске промјене и безбједносне импликације које произилазе из успона Кине. Зато морамо наставити да улажемо у нашу безбједност. Као што сам рекао, не можемо дозволити да ова здравствена криза постане безбједносна”, казао је Столтенберг.

Говорећи о јединству Алијансе, казао је да је "уједињена у заштити заједничке безбједности, посебно када се ради о недавним дешавањима која брину - неоправдано и континуирано нагомилавање руске војске у Украјини и око ње и оно што ради Лукашенков режим, цинично и нехумано коришцћење рањивих људи” да изврши притисак на Пољску, Летонију и Литванију.

“НАТО је политичко-војна алијанса састављена од 30 нација са обе стране Атлантика, са различитим историјама, различитим културама и различитим политичким партијама на власти. Нормално је да се понекад не слажемо. То је, на крају крајева, демократија, и то је на крају знак снаге. И више од 70 година, увијек смо били у могуцћности да се ујединимо око нашег основног задатка: да будемо заједно и заштитимо једни друге, пружајуц́и сигурност милијардама наших грађана”, казао је он.
 
“Потребно нам је трансатлантско јединство, са Европом и Сјеверном Америком који заједно стоје у НАТО-у, и то је оно што ми испоручујемо. Наши министри спољних послова су у Риги размијенили ставове о развоју новог стратешког концепта који ц́е бити представљен на нашем сљедец́ем самиту у Мадриду у јуну. Стратешки концепт ц́е одражавати ново безбједносно окружење и реафирмисати наше јединство и вриједности и подстац́и наше континуирано прилагођавање”, истакао је он. .

Западни Балкан је, каже он, прешао дуг пут од сукоба 1990-их.

“Али недавно смо видјели пораст тензија, како на Косову, тако и у Босни и Херцеговини, са агресивнијом реториком, заустављеним реформама и страним актерима који раде на подривању напретка."

"НАТО ће наставити да промовише стабилност, безбједност и сарадњу у региону, укључујуц́и и свакодневни рад наше мисије КФОР-а на Косову под мандатом УН-а и наших канцеларија у Сарајеву и Београду. Наша сарадња са Европском унијом остаје сарадња од суштинског значаја и наставиц́емо да радимо заједно на очувању стабилности и подршци реформама”, казао је Столтенберг.

Што се тиче Босне и Херцеговине, њене јединствене структуре су важне за стабилност земље, посебно Оружане снаге, једна од најјачих мултиетничких институција у земљи.

“Као што сам рекао прошле године, када смо обиљежавали 25. годишњицу Дејтонског споразума – једно од најзначајнијих достигнућа било је стварање заједничких оружаних снага. На крају рата било је више од 400.000 војника, горко подијељених између три војске; данас постоји јединствена професионална војска од око 10.000 војника и 5.000 резервиста под јединственим ланцем командовања. Сваки покушај слабљења институција на државном нивоу само цће нарушити сигурност Босне и Херцеговине. То цће такође имати негативне посљедице по њену економију и регионалну стабилност”, каже он.
 
“Безбједност и стабилност на Западном Балкану су важни за НАТО. То је поново потврђено на нашем самиту у Бриселу и током нашег посљедњег састанка министара иностраних послова НАТО-а у Риги”, каже он.

Казао је да има редован дијалог са предсједником Србије Александром Вучићем и осталим лидерима у региону.

“Ове године обиљежено је 15 година од када је Србија потписница НАТО Партнерства за мир. У потпуности поштујемо политику војне неутралности Србије. Србија као суверена нација има право да бира свој пут. Исто тако, посвецћени смо изградњи снажног партнерства са Србијом”, казао је он.

Додао је да се "суочавамо са заједничким безбједносним изазовима и партнерство са НАТО-ом може донијети стварне користи Србији и њеним грађанима, али и ширем региону".

Столтенберг је рекао да је Црна Гора цијењен савезник, који даје важан допринос заједничкој безбједности, са трупама које служе у мултинационалној борбеној групи НАТО-а у Летонији и у мисији КФОР-а на Косову.

“Поздрављам и то што Црна Гора повецћава издатке за одбрану. Све ово показује снажну посвећеност НАТО-у”, казао је он.

“Наша мисија наставља да чува небо ваше земље безбједним, са авионима из Италије и Грчке. НАТО и савезници су такође показали снажну солидарност и подршку Црној Гори током пандемије ковид-19”, истакао је Столтенберг.

Додао је да није на њему као генералном секретару НАТО-а да коментарише унутрашња политичка питања у свакој земљи савезници.

“То је на политичарима, странкама у Црној Гори да се тиме баве и одлуче. Оно што могу да кажем је да сам увјерен да цће Црна Гора остати одан савезник у НАТО-у, испуњавајуц́и савезничке стандарде, за добробит наше заједничке безбједности”, навео је он.

Он је позвао Русију да игра конструктивну улогу на Западном Балкану.

“Нажалост, редовно видимо да Русија ради супротно. Само прошлог мјесеца, Русија и Кина су заједно радиле у УН како би поткопали напоре међународне заједнице да обнови мисију ЕУ Алтеа у Босни. Ово је само један примјер руског и кинеског утицаја на Западном Балкану који није од помоћи”, казао је он.

"Такође смо видјели хаковање, дезинформације, застрашивање и друге дестабилизујуц́е активности."

“У потпуности поштујемо суверено право сваке нације да изабере сопствене политичке и безбједносне аранжмане. Позивамо Русију да учини исто. Ово је основни принцип европске безбједности који смо сви ми потписали, укључујуц́и и Русију”, закључио је Столтенберг.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: nato.int/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


РТ Балкан је доступан на каналу 655 на ИРИС ТВ и Супернова, платформама које припадају Телекому Србија

Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...

«Одлучност Запада да по сваку цену прогура своју неоколонијалну хегемонију оваплотила се у агресији НАТО против Југославије 1999, уз распарчавање ове државе у центру Европе, а сада и у...


«Одлучност Запада да по сваку цену прогура своју неоколонијалну хегемонију оваплотила се у агресији НАТО против Југославије 1999, уз распарчавање ове државе у центру Европе, а сада и у...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА