Премијер Здравко Кривокапић преузеће одговорност за будућност Владе, уколико министар правде, људских и мањинских права Владимир Лепосавић у Скупштини буде разријешен и гласовима Демократске партије социјалиста (ДПС), оцијенио је један од лидера Демократског фронта (ДФ) Милан Кнежевић.
“Ако Кривокапић заједно са ДПС-ом изгласа неповјерење Лепосавићу преузеће одговорност за будућност Владе. Јасно је да та Влада не може имати онај легитимитет који је имала 4. децембра када ју је изабрала парламентарна већина”, рекао је Кнежевић агенцији МИНА.
Како је навео, постоје јасна демократска правила и стандарди и не може се правити ад хок парламентарна већина .
“Или сте са једном парламентраном већином или са другом. Не постоји средње рјешење које се покушава примијенити у случају иницијативе за смјену Лепосавића и због тога апелујемо на Кривокапића да се помире“, рекао је Кнежевић.
Он је казао да, ако Лепосавић буде разријешен у Скупштини, са уставно законског аспекта Влада не може пасти, али да суштински више неће имати легитимитет.
“Уколико се то деси онда је неопходан јасан одговор Кривокапићу. Не желим да спекулишем какав би то одговор могао да буде, јер желим да Кривокапић разговара са Лепосавићем како би се ова криза разријешила“, поручио је Кнежевић.
Кнежевић је, на питање шта ће се десити уколико буде одбијен предлог за смјену Лепосавића, одговорио да је то питање за Кривокапића.
“Он (Кривокапић) нас је довео у ову ситуацију. Ја знам шта бих ја радио да сам на његовом мјесту – аутоматски бих поднио оставку јер више немам легитимитет ни ауторитет“, истакао је Кнежевић.
Али, како је навео, Кривокапић ће се сам опредијелити како ће обављати своје дужности са позиције премијера.
„Постоје неписана демократска правила – да ако са ДПС-ом изгласате неповјерење Лепосавићу, на идеолошким питањима на којима сте добили подршку, онда је јасно да Влада више не може имати легитимитет. Ако Лепосавић остане на мјесту министра онда Кривокапић више не може имати легитимитет“, навео је Кнежевић.
Он је казао да не намјерава да даје инструкције и сугестије Кривокапићу, али је поновио да ДФ неће гласати за смјену Лепосавића.
„Не зато што имамо неке персоналне симпатије према Лепосавићу, већ што би његова смјена била једна врста идеолошког печата и пресуде србском народу као геноцидном. То никако не можемо да прихватимо“, рекао је Кнежевић.
Он је поручио да му је жао због свих жртава на простору бивше Југославије, као и жртава Сребренице.
“Али бавити се тим стварима 26 година и то на начин да се додатно продубљују подјеле, то је за ДФ неприхватљиво“, казао је Кнежевић.
Он је казао да нико из ДФ не познаје Лепосавића и да нема никакав контакт са њим.
„Свако везивање Лепосавића са ДФ-ом које се покушава представити као покушај дестабилизације извршне власти је ноторна глупост и неистина. Нас је у ову ситуацију довео Кривокапић и он треба да преузме одговорност за сваки сценариј који ће се догодити“, рекао је Кнежевић.
Кнежевић је казао и да се сваки разговор са Кривокапићем завршио његовим напуштањем просторије.
„Кривокапић напросто нема кондиције да поднесе аргументе и расправу, која на моменте и није пријатна. Али, то је његов политички профил који је другачији од мог“, навео је Кнежевић.
На питање како доћи до већине за новог министра уколико Лепосавић буде разријешен, он је одговорио да је то питање за Кривокапића, који је био дужан да прије иницијативе упозна лидере парламентране већине са својом намјером.
Према његовим ријечима, тешко да се може изаћи из кризе уколико се изгласа смјена Лепосавића са ДПС-ом.
“Можда може доћи тако што ће ДПС прећи на страну парламентране већине, а ДФ у опозицију. Све је легитимно и то су политички процеси који охрабрују власници независних медија и није ништа спорно“, навео је Кнежевић.
Он је навео да, у циљу рјешења политичке кризе, уколико Кривокапић хоће, ДФ је спреман за разговор.
„Ја сам присталица разговора колико год су непријатни и они треба да доведу до циља. У коначном не бих се зачудио да из ове кризе изађемо са пријевремним парламентарним изборима“, истакао је Кнежевић.
Он је рекао да кризу није продужавала парламентарна већина, ни ДФ, већ Кривокапић и „очигледно нарушени односи у његовој Влади“.
Кнежевић је поручио да он није присталица пријевремених парламентарних избора, већ разговора са Кривокапићем.
Он је казао да је једна од опција и нова парламентарна већина између Кривокапића и ДПС-а.
„Видимо да се то најављује и кроз интервјуе Мила Ђукановића и кроз изјаве једног од власника Вијести“, рекао је Кнежевић.
Говорећи о политичкој ситуацији у Црној Гори, Кнежевић је рекао да је она више него компликована и да иде ка некој додатној нестабилности која може да угрози функционисање Владе.
“Посебно се закомпликовала након Кривокапићевог сукоба са Лепосавићем и иницијативом да се о смјени министра изјасни Скупштина“, казао је Кнежевић.
На питање да ли је као дио парламентарне већине и предсједник партије спреман да разговара са лидерима опозиције како би дошло до смиривања тензија, Кнежевић је одговорио да не осјећа никакву одговорност за то.
„Урадио сам све са позиције предсједника парламентарне странке и предсједника Одбора за безбједност и одбрану да дође до елиминисања тензија. Али, неки не могу да се помире са губитком власти, а неки не умију да обнашају ту власт на начин како им то даје Устав и закони државе“, поручио је Кнежевић.
Према његовим ријечима, разочаравајуће је то да су подјеле након парламентарних избора још израженије и да иду „ка ивици грађанских сукоба“.
“Мој апел свим представницима политичких партија, покрета, невладиних организација и независним интелектуалцима је да заједнички допринесемо смиривању тензија. Ово је једина држава коју имамо и плашим се да уколико се овако настави, да ћемо ући у сферу опште нестабилности и анархије, што ником не треба“, навео је Кнежевић.
Он је рекао да очекује да буду усвојени ревидирани амандмани на Закон о државном тужилаштву, без обзира на то какво ће бити мишљење Венецијанске комисије (ВК).
“Ми смо направили довољно уступака и компромиса као ДФ и одустали смо од неких рјешења за које и сад тврдим да су убрзано ишле ка реформи црногорског тужилаштва“, рекао је Кнежевић.
Такође су, како је навео, спремни и да прихвате мишљење и ВК.
“Заокружили смо оно што предстваља изазов за црногорско друштво, а то је борба против организованог криминала и корупције кроз једно непристрасно тужилаштво у којем нека персонална рјешења неће зависти од тренутне воље парламентране већине, премијера или предсједника“, рекао је Кнежевић.
Он је поручио да ће ДФ инсистирати, без обзира на то какво буде мишљење ВК, да се изгласа закон о Тужилаштву.
„А вјерујем да ће мишљење ВК ићи у правцу оног што представљају измјене и допуне овог закона“, закључио је Кнежевић.
IN4S