Лаушевић је у Јутарњем програму ТВЦГ рекао да се, у циљу припреме предстојеће туристичке сезоне, мора посегнути за једном од ове двије алтернативе.
"Мени се чини да је ближа ова алтернатива комплетно закључавање на одређено вријеме, али оно не може више да да ефекте као у некој ранијој фази, а то значи двије три недјеље. Да бисмо досегли оне вријеме које ће нас учинити конкурентним на тржишту то мора бити много драстичније", рекао је Лаушевић.
Цифре неумитне
Упозорава да су цифре неумитне што се тиче оболијевања и умирања. Забрињава и то што почињемо да будемо равнодушни. Три су, каже, могућности.
"Једна је да се помиримо и да ово иде својим током. Друга је да се све ове мјере које су на снази примјењују како треба, а трећа је оно што се дешава у Чешкој, а то је комплетно затварање државе", рекао је Лаушевић.
Држава је, рекао је, суочена са двије ситуације. Једна је пораст броја обољелих и умрлих. Друга је, ако дође до затварања, потпуни економски слом.
"Треба направити одговарајући баланс. Најбоље би било кад би био санкционисан свако ко крши постојеће мјере", рекао је Лаушевић.
Казао је да више немамо времена ако желимо да се припремимо за љетњу туристичку сезону.
"Ако кренемо сада са једном од ове двије опције, можемо да оборимо оболијевање. Умирање нећемо још неко вријеме, јер и кад зауставите оболијевање, због каснијег ефекта, умирање ће се дешавати и двије, три седмице након тога. Али може да се обезбиједи припрема сезоне", рекао је Лаушевић.
Итекако се, каже, размишља и о затварању кладионица у Црној Гори, које су ризик с епидемиолошке тачке гледишта.
Кад су у питању школе, казао је он, ризик је сведен на минимум будући да дјеца и наставно особље носе заштитне маске: "Шта се дешава прије доласка у школу и након тога, то је друго питање".
И даље, каже он, остаје могућност окупљања јер се дјеца, након изласка из школе почиње дружити без маске.
"Нема те државе на свијету која може онемогућити окупљање ученика. Једна од алтернатива је да се пређе поново на онлине наставу. Али то је сад у надлежности Министарства просвјете", рекао је Лаушевић.
Први контигент доза при крају
Први контигент вакцина који су добили је, каже, при крају.
"То значи здравствени радници, штићеници и особље домова за старе. Сви који намјеравају да се вакцинишу сада или никада треба да примијено све што можемо да на вакцинацију дођено неинфицирани", рекао је Лаушевић.
Свако ко планира да се вакцинише, савјетује Лаушевић, требало би максимално поштовати мјере.
"Будимо солидарни, носимо маску", рекао је он.
Кад је ријеч о фризерским салонима, он каже да се у салоне долази с маском, а и сами фризери раде под маскама.
РТЦГ