Бечић: Захтјев Уставног суда скандалозан
"Скандалозна намјера Уставног суда се јасно манифестује у његовом акту којим се по први пут у историји црногорског парламентаризма тражи од Скупстина Црне Горе да у року од 15 дана достави одговор о поднесеном предлогу за оцјену уставности акта Скупштине, са пратећом документацијом", казао је предсједник Скупштине Алекса Бечић на почетку првог ванредног засиједања у 2021.
"Ако имамо у виду да је Уставни суд претходно учинио на Предлог посланика ДПС-СДП-СД-БС за покретање поступка за оцјену уставности и законитости одлуке о образовању Одбора за свеобухватну изборну реформу, намјере овог суда постају очигледне", казао је Бечић, преноси РТЦГ.
Предсједник Скупштине је казао да се никада није десило да Уставни суд одреди Скупштини краћи рок од 30 дана. Ово посебно добија на тежини ако се зна да се Скупстина Црне Горе налази у ванредном засиједању чија сједница се не може заказати у року краћем од 15 дана. Хитно ослободити све институције система.
Бечић је на почетку сјендице констатовао да постоји кворум односно да је присутан 41 посланик и отворио сједници првог ванредног засиједања у 2021.
Он је казао да одређени дјелови институција система у Црној Гори , "немају граница".
"Посланици парламентарне мањине су поднијели Уставном суду захтјев уа оцјену уставности једног броја одлука донешених на сједници у децембру", казао је Бечић.
Он је додао да је обавеза Уставног суда да институцији која је донијела акте које неко покушава оспорити пред Уставним судом одреди објективан рок за изјашњењу у односу наводе наведе не приликом оспоравања.
Истакао је да је таквих закона претходних година било много.
"Увијек је одређиван рок који нокад није био мањи од 30 дана" казао је Бечић.
Он је усвтрио да су судије извјестиоци предложили предсједнику Уставног суда потписивање тих аката.
"Увјерен сам, па нека ме демантују ако гријешим да је предсједник Уставног суда рок од 15 дана за одговор тражила судија Десанка Лопичић. Нека ме демантује Уставни суд ако ја као предсједник Скупштине има погрешну процјену", казао је Бечић и додао да то неко, мора да објасни.
"Неко жели да највиши законодавно дом у Црној Гори буде онемогућен у спровођењу својих надлежности. Увјерен сам да за овог дописа који је потписао предсједник суда стоји суткиња Десанка Лопичић", казао је Бечић.
Он је прочитао допис који је упутио Уставном суду у којем тражи да се одреди други, објективни рок у којем ће Скупштина Црне Горе, поштујући Устав и пословик Скупштине да изврши своју обавези и достави одговор Устваном суду о понешеном предлогу за оцјену уставности и законитости оспореног акта Скупштине. Он је казао да се чека хитан одговор.
Посланик Демократског фронта Славен Радуновић је казао да се све ради у сву што бржег изјашњавања Уставног суда због, како је казао, чињенице да једна судија почетком фебруара иде у старосну пензију и да од тог момента неће бити неопходна четири гласа за одлучивање.
"Зато Уставни суд крши све норме нормалног понашања и тражи од неког ко теоретски то не може у да уради у року од 15 дана то уради јер када би понудили док од 30 дана та судија би била пензионер и не би могла да се донесе одлука у складу са очекивањима шефа досадашњег режима Мила Ђукановића", казао је Радуновић. Он је додао да ту има посла и за полицију и за тужилаштво.