Они наводе како је Ђукановић, очито под притиском деструктивних и радикалних структура у својим редовима које се припремају за предстојећи Конгрес, нажалост показао да су приче о демократској транзицији власти и кооперативности њега и опозиције само били јефтини маркетиншки трикови.
"Да не говоримо какву је бомбу у систему изазвао оваквим потезом предсједник Црне Горе, имајући у виду да ступање на снагу неколико закона који уређују питања рада и општег колективног уговора, кредитних институција и банкарског система, фискализације и других, јесу питања која су строго везана за рокове и чије пролонгирање може да изазове огромне посљедице по раднике, банкарски систем и привреднике", наводе у саопштењу Клуб посланика Демократски фронт - НСД, ДНП, УЦГ, РП, Клуб посланика "Демократе - Демос - Мир је наша нација", Клуб посланика Социјалистичке народне партије Црне Горе, Клуб посланика "Демократски фронт - ПЗП" и Клуб посланика "Црно на бијело", преноси РТЦГ.
Посланички клубови власти тврде да је предсједник Црне Горе овог пута, осим покушаја узимања надлежности других грана власти и улазећи у оно што није његов посао, покушао да манипулише у образложењу разлога за доношење одлуке.
"Тако је цитирајући члан 90 Пословника Скупштине Црне Горе, избјегао да цитира став 4 наведеног члана који каже да кворум на захтјев 10 посланика утврђује прозивком, како је и учињено. Заборавио је и да помене да је допунама Пословника из новембра мјесеца предвиђена могућност учешћа у раду сједнице на даљину посланика који су у самоизолацији. Ђукановић је отишао и корак даље покушавајући да са позиције предсједника Црне Горе аболира покушај крађе једног посланичког мандата УРА-а, односно противрправно дјеловање чланова ДИК-а из реда опозиционих партија, наводећи да је парламентарна пракса да се мандат потврђује тек на предлог ДИК-а, заборављајући да ДИК не утврђује предлоге, да је ДИК обавијестио Скупштину да није у могућности да достави извјештај о томе ко је наредни кандидат на листи “Црно на бијело”, а да су мандате зарадиле партије на изборима, да је то потврђено коначним резултатима изборима и да сагласно Уставу и Закону о избору одборника и посланика, нико не може суспендовати право изабраног представника народа који је сљедећи на изборној листи да започне свој посланички мандат уколико то жели", наводе они у саопштењу.
Додају и да би било занимљиво да Ђукановић одговори црногорској јавности да ли је враћао на поновно одлучивање на десетине закона који су усвојене на сједницама Скупштине у априлу, мају, јуну и јулу ове године, а на којима је и приликом почетка и рада, како тврде, на сједницама било присутно 20-ак посланика, док је 50-ак посланика учествовало путем информационо комуникационе технологије, иако тадашњим Пословником, од разлику од садашњег, није била предвиђена могућност учешћа у раду сједнице на даљину".
Како кажу, овај примјер на најпластичнији начин показује да се ради о планираној опструкцији, покушају блокаде институција и система, и до сада у европским оквирима незабиљеженом начину опструирања демократске транзиције власти.
"Међутим, ми ћемо и овај покушај опструкције, истовјетно као и два претходна покушаја, ријешити сталожено, демократски и легално. Сагласно Уставу и другим прописима поново ћемо изгласати све законе и ставити тачку на овако јефтин и приземан покушај блокаде државе, институција, радника, привредника и многих других", закључују у саопштењу.