BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сукоб у Нагорно-Карабаху - преглед ситуације - 13.10.

14.10.2020. год.

   


Преглед дешавања на ратишту у Нагорно Карабаху за 13.10.

Мапа спорног региона Нагорно-Карабаха


  

 

 

 

 
РТ: Екипа РТ-а усред гранатирања града Гадрута у Нагорно-Карабаху, упркос потписивању климавог примирја   Гадрут, град за који и Јермени и Азербејџанци тврде да га држе под својом контролом и даље трпи снажна гранатирања упркос проглашеном прекиду ватре. Екипа РТ-а посетила је на кратко „најмање сигурно“ место у Нагорно-Карабаху.


Гадрут је мали град који се налази на јужном делу фронта Нагорно-Карабаха. Прошле недеље Баку је саопштио да је одбрана пала и да су азербејџанске снаге преузеле контролу над градом. И Јерменија и Република Нагорно-Карабах одбациле су ту тврдњу.

Упркос хуманитарном прекиду ватре који су договорили Баку и Јереван почев од суботе, борбе и гранатирање Гадрута су настављене. Дописник РТ-а на терену Игор Жданов назвао га је „најмање сигурним местом у читавом региону“.

Екипа РТ-а је снимила аутомобиле и зграде очигледно оштећене у борбама, а улице су потпуно пусте. Мештани који су пратили новинаре нису им дозволили да остану на отвореном дуже од једног минута усред сталног гранатирања. Жданов је саопштио да су део града који су успели да посете контролисали Јермени.


Како је опасност расла, новинари су били приморани да побегну у подрум који је служио као привремено склониште. Затим су морали трчати до својих аутомобила и брзо напустити Хадрут, док су гранате падале по том подручју.

На снимцима се могу видети и чути експлозије док су се возили планинским путем.

Примирје уз посредовање Русије било је први дипломатски споразум постигнут откако су 27. септембра започеле борбе око планинске енклаве. Међутим, стварне борбе нису престале, док се Јермени и Азербејџанци међусобно оптужују за кршење споразума о прекиду ватре.

 


Преглед политичких и других вести за 13
.10. 



Министарство одбране Русије учествује у спровођењу руских иницијатива за стабилизацију ситуације у Нагорно-Карабаху  Министарство одбране Русије саопштило је да активно учествује у спровођењу руских иницијатива за стабилизацију ситуације у Нагорно-Карабаху.

„Министарство одбране Русије у оквиру своје надлежности активно учествује у спровођењу иницијатива Руске Федерације за што скорију стабилизацију ситуације у Нагорно-Карабаху“, наводи се у саопштењу Министарства.

Наглашава се да је главни циљ овог рада, укључујући преговоре које је водио министар одбране Русије Сергеј Шојгу, „тренутни прекид борбених дејстава у Нагорно-Карабаху и прелазак на преговоре између сукобљених страна ради нормализације ситуације у региону“.


РТ: „Не треба заборавити ко је започео ову фазу рата“: Јерменски председник о сукобу око Нагорно-Карабаха у интервјуу за РТ 
 Председник Јерменије Армен Саркисјан рекао је за РТ да је Азербејџан покренуо најновији сукоб око Нагорно-Карабаха и изразио наду да ће прекид ватре уз посредовање Москве бити одржан упркос проблемима на терену.


„Не треба заборавити ко је започео ову фазу рата. Била је то азербејџанска страна, а не народ Нагорно-Карабаха“, рекао је Саркисјан у интервјуу за РТ.

Насељен углавном етничким Јерменима, Нагорно-Карабах се отцепио од Азербејџана 1991. године и прогласио се независном републиком након примирја 1994. године. Влада у Бакуу тврди да је регион „окупирана територија“ и захтева његов повратак.

Замрзнути сукоб већ 26 година поново је избио 27. септембра, при чему су обе стране окривиле другу за почетак сукоба. Стотине људи је убијено пре него што је Москва посредовала у прекиду ватре који је ступио на снагу 10. октобра.


У недељу је Азербејџан оптужио Јерменију за гранатирање града Ганџе северно од Нагорно-Карабаха, убијање девет цивила и рањавање 34. Баку је такође објавио снимке дрона, како се наводи, разарња града.

Саркисјан није порекао да је дошло до кршења примирја 10. октобра са јерменске стране, рекавши да су их испровоцирала почетна кршења Азербејџана - тврдња коју Баку негира. Саркисјан је, међутим, инсистирао да није Јерменија гранатирала Ганџу.

„Јасне су ми информације из моје владе, Министарства одбране и Министарства спољних послова ... да га дефинитивно није гранатирала Јерменија “, рекао је Саркисјан за РТ. Такође је приметио да је Степанакерт, главни град Нагорно-Карабаха, гранатиран у суботу непосредно након што је примирје ступило на снагу.

Борбе су настављене и у Гадруту, на јужној страни Нагорно-Карабаха, а у понедељак се екипа РТ-а нашла под гранатама.

У међувремену, азербејџански председник Илхам Алијев инсистирао је на томе да сви разговори о решавању кризе треба да воде директно Баку и Јереван, без онога што је назвао „марионетским режимом“ у Нагорно-Карабаху, и да не може бити дискусије о томе да ли „окупиране територије" треба вратити у Азербејџан, него само када.

У интервјуу за московски дневник РБК, Алијев је такође рекао да јерменски премијер Никол Пашињан треба да захвали руском председнику Владимиру Путину што га је „спасио” од пораза.

„Када нам је Пашињан дао ултиматум, када је увредио осећања Азербејџанаца, заслужио је да због тога буде кажњен. И ми смо то учинили“, рекао је Алијев.

„Требало би да захвали Путину на чињеници да је Русија још једном прискочила у помоћ Јерменији.“


Пашињан: Ситуација у у Карабаху је близу хуманитарне катастрофе  Ситуација у у Карабаху је близу хуманитарне катастрофе, изјавио је премијер Јемрније Никол Пашињан.


Пашињан је на састанку са амбасадорима страних држава рекао да је ситуација на јужном фронту напета и да се не поштује примирје.

Он је потврдио да је Азербејџан прекрши договор о прекиду ватре који је постигнут у Москви. Одмах након што је ступило на снагу примирје, Азербејџан је покушао да заузме град Гадрут“.

По његовим речима, у подручју Гадрута су у току борбе, војска Карабаха изводи операцију за неутралисање противничких група.

„У зони карабашког конфликта смо близи хуманитарне катастрофе, ако не и на прагу хуманитарне катастрофе. Једини начин да се спречи та катастрофа је признање права народа Нагорно-Карабаха на самоопредељење и признање независности“, рекао је Пашињан.


Шојгу и Акар разговарали о ситуацији у Нагорно-Карабаху  Министри одбране Русије и Турске, Сергеј Шојгу и Хулуси Акар, разговарали о ситуацији у Нагорно-Карабаху, Сирији и Либији. Турски министар нагласио је да Анкара подржава операцију Азербејџана у Нагорно-Карабаху.


Како се наводи у саопштењу турске стране, Акар је инсистирао на неопходности прекида јерменских напада на цивилна насеља.

„Наш министар је током телефонског разговора с руским колегом говорио о нападу Јерменије на Азербејџан, ситуацији у сиријском Идлибу, Либији и безбедносним питањима. Акар је пренео руском министру Шојгуу да Јерменија мора да прекине нападе на цивилна насеља и да се повуче са окупираних територија“, наводи се у саооштењу турског министарства.

Турски министар је, такође, рекао да „Азербејџан не може више да чека 30 година на решење“ ситуације у Нагорно-Карабаху.

„Турска подржава операцију коју је започео Азербејџан с циљем да поврати своју територију“, додао је Акар.

Једна од тема била је и ситуација у Идлибу, а турски министар је рекао да је „Анкара испунила своје обавезе у оквиру Меморандума о осигуравању мира и стабилности у Идлибу, постигнутог 5. марта ове године“, истиче се у саопштењу из Анкаре.

Подсетимо, председници Русије и Турске, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, су 22. октобра прошле године на састанку у Сочију усвојили меморандум о заједничким акцијама за решавање ситуације на североистоку Сирије.

Према овом документу, руска војна полиција и сиријске снаге распоређене су у подручја која граниче са турском зоном безбедности. Од 1. новембра руска и турска војска започеле су заједничке патроле источно од реке Еуфрат.

Осим тога, Москва и Анкара су се у марту договориле о прекиду ватре и низу других мера усмерених на решавање ситуације у сиријској зони деескалације Идлиб. Борбена дејства у овом региону требало је да се прекину од 6. марта.


Лавров: Русија очекује да ће споразуми о Карабаху строго спроводити обе стране  „Очекујемо да ће се донете одлуке строго спроводити обе стране“, рекао је Лавров након разговора са јерменским министром спољних послова Зограбом Мнацакањаном у Москви.


Лавров је додао да је погрешно одлагати наставак политичког преговарачког процеса.

„Разменили смо мишљења о томе како кренути даље (након трилатералних консултација). То не значи да ће сва питања бити решена брзо и истовремено. Схватамо да је потребан процес, али сматрамо да је погрешно одлагати наставак политичког преговарачког процеса“, рекао је Лавров.

Он је додао да су га јерменске колеге обавестиле да ће се о наредним корацима разговарати на састанку јерменског министра спољних послова Зограба Мнацакањана са копредседавајућима Минске групе ОЕБС-а.

Лавров је истакао да Јерменија поново потврђује да се придржава споразума о прекиду ватре у Нагорно-Карабаху.

„Јерменски министар и ја смо у уводним изјавама потврдили посвећеност споразуму који је овде постигнут у суботу. Тамо се јасно наводи да је неопходно одмах прекинути ватру у хуманитарне сврхе“, додао је руски министар.

Министар је рекао да Русија очекује да ће у најскорије време бити прилика да се преокрене ситуација на терену у Карабаху и успостави примирје.

„Мислим да наша заједничка ноћна бдења, која су се завршила договором о веома важном документу, нису била узалудна, наши напори нису протраћени и да ћемо ипак моћи да преокренемо ситуацију на терену у најскорије време. У крајњем случају, и ми и супротстављене стране смо заинтересовани за то“, закључио је Лавров.

Лавров је додао и да је Турска подржала договоре постигнуте у Москви.

„Желео бих да нагласим да је (азербејџански председник Илхам) Алијев поздравио постизање московских споразума. Иначе, контактирао сам са турским министром спољних послова Мевлутом Чавушоглуом и обавестио га да рачунамо на подршку нашим напорима, а у недељу смо још једном смо разговарали телефоном и тада је потврђена подршка московском документу“, навео је Лавров.

Алијев: Ми смо посвећени прекиду ватре од дана његовог ступања на снагу  Председник Азербејџана Илхам Алијев изјавио је да одлука донета у Москви о сукобу у Карабаху одговарају интересима Бакуа, хуманитарни и политички моменти у овом споразуму су „веома важни“.  


„Сматрам да изјава усвојена у Москви у потпуности испуњава наше интересе. Пре свега, она подразумева размену тела војника из хуманитарних разлога, подразумева размену ратних заробљеника. То смо желели од првог дана, али Јерменија није пристајала на то“, рекао је Алијев у интервјуу за турску телевизију „Хабер глобал“.

Он је додао да у усвојеној изјави постоји и низ политичких момената.

"Прво, то је обнављање преговарачког процеса о основним принципима, наставак суштинских преговора. Основни принципи одговарају нашим интересима, јер подразумевају повлачење јерменских трупа са окупираних територија. Тамо се наводи да је у првој фази из пет региона, у другој – из два. Касније следи повратак избеглица својим кућама“, додао је Алијев.

Према његовим речима, друга важна тачка је та што се формат преговарачког процеса не мења, он се води између Бакуа и Јеревана.

Алијев је додао и да је Баку привржен режиму прекида ватре у Карабаху.

„За одрживи прекид ватре мора постојати обострано испуњавање услова. Ми смо посвећени прекиду ватре од дана његовог ступања на снагу. Оружане снаге Јерменије, нарушивши прекид ватре, напале су из артиљеријског оруђа азербејџански град Ганџа. У нападима су погинули и рањени цивили“, рекао је азербејџански лидер.

Он је додао да Баку има информације да је одлуку од ракетирању Ганџе донео лично премијер Јерменије Никол Пашињан.

Према његовим речима „Баку показује уздржаност“.

Он је додао да „постоје све могућности“ за прелазак на дипломатску фазу решавања сукоба у Карабаху.  

„Остало је да Јерменија поштује прекид ватре. Надам се да ће их на то приморати нове успешне операције оружаних снага Азербејџана“, истакао је Алијев.   

Алијев је рекао да не зна када ће почети преговори. С обзиром да „Јереван игнорише прекид ватре, не верујем да ће они бити искрени на преговорима“.

Он је додао и да ће Азербејџан преферира „миран пут, без крвопролића“.

„Ако политички процес не започне, ми се нећемо зауставити. Рекао сам да ћемо ићи до краја. Али како? Војним или политичким средствима? Не желимо да буде крвопролића како бисмо мирним преговорима вратили своје земље“, закључио је Алијев.


Песков: Москва високо цени саму чињеницу доласка министара спољних послова Јерменије и Азербејџана у Русију и посао који су урадили  Москва високо цени саму чињеницу доласка министара спољних послова Јерменије и Азербејџана у Русију и посао који су урадили, укључујући одлуку о хуманитарној паузи у Нагорно-Карабаху, изјавио је портпаро руског председника Дмитриј Песков.


„Високо ценимо саму чињеницу доласка двојице министара који су одговорили на иницијативу председника Путина и дошли у Москву. Такође високо ценимо рад председника Путина, Алијева и премијера Пашињана“, одговорио је Песков на питање како Кремљ оцењује резултате преговора о Карбаху.

Он је нагласио да су резултат овог рада вишесатни преговори министра спољних послова Русије Сергеја Лаврова и његових колега из Јерменије и Азербејџана.

„Такође ценимо разумевање које је договорено и одлуке о хуманитарној паузи које су постигнуте на основу тих контаката. Сада врло пажљиво пратимо ситуацију, видимо извештаје са обе стране о кршењима, али сматрамо да је реализација постигнутих споразума изузетно важна како би се у перспективи дошло у потпуности до престанка борби и преласка на политичко-дипломатска средства у решавању овог сукоба“, истакао је Песков.


  • Извор
  • Танјуг
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...

«Одлучност Запада да по сваку цену прогура своју неоколонијалну хегемонију оваплотила се у агресији НАТО против Југославије 1999, уз распарчавање ове државе у центру Европе, а сада и у...


«Одлучност Запада да по сваку цену прогура своју неоколонијалну хегемонију оваплотила се у агресији НАТО против Југославије 1999, уз распарчавање ове државе у центру Европе, а сада и у...

Министар одбране Црне Горе Драган Краповић саопштио је да су две од три особе ухапшене на Косову и Метохији због натписа \"Косово је Србија\" на таблицама њиховог возила припадници...


Постоји општи консензус да је Бајина Башта најлепша општина у Србији и значајан туристички центар са огромним потенцијалом за развој туризма,пољопривреде и производње здраве хране.Да бисмо искористили тај потенцијал...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА