"Министарство вањских послова оштро осуђује усвајање Декларације о заштити права Српске православне цркве на слободно исповиједање вјере и права на њену имовину у Црној Гори, од стране Народне скупштине Републике Српске.
Овај акт представља грубо мијешање у унутрашње ствари Црне Горе и наставак је оркестрираног притиска и кампање из центара србског национализма против наше земље. Декларација садржи неутемељене и нетачне тврдње које, по већ добро познатом сценарију из претходног периода, а под изговором угрожености положаја Српске православне цркве у Црној Гори, њеног свештенства, као и србског народа у Црној Гори, имају за циљ изазивање подјела и политичке нестабилности у Црној Гори.
Реторика коришћена током засиједања у Народној скупштини Републике Српске, обиловала је националистичким и антицрногорским ставовима, као и грубим увредама на рачун највиших званичника наше државе, што свакако не доприноси духу добросусједских и пријатељских односа.
Као што смо више пута до сада поновили, Закон о слободи вјеростачкаи или увјерења и правном положају вјерских заједница у Црној Гори је дуго, темељно и промишљено припреман. Закон је усаглашен са највишим међународним стандардима, почев од релевантних Конвенција УН, преко Европске конвенције о људским правима са пратећим протоколима Европског суда за људска права, до смјерница и мишљења Венецијанске комисије. Он ни на који начин не ускраћује вјерске слободе у Црној Гори, нити право коришћења цркава и манастира од стране СПЦ и њених вјерника, које су их и до сада слободно користили. Све остале тврдње представљају грубу манипулацију и обману србског националног корпуса у Црној Гори. О томе довољно говори чињеница да је СПЦ вођена прије свега политичким циљевима, без размишљања и разматрања, одбила понуду државног врха Црне Горе да се примјена Закона одложи до изјашњења Уставног суда Црне Горе и Европског суда за људска права у Стразбуру.
Црна Гора остаје привржена принципима пријатељских и добросусједских односа које развија са свим државама у региону, и вјерује да и овај покушај њиховог нарушавања, неће оставити озбиљнији траг на укупне односе Црне Горе и Босне и Херцеговине.
Поводом усвајања поменуте Декларације од стране Народне Скупштине Републике Српске, амбасадор Босне и Херцеговине у Подгорици ће бити позван на разговор у Министарство вањских послова.", наводи се у саопштењу Министарства спољних послова Црне Горе.
Народна скупштина Републике Српске у првом наставку Десете редовне сједнице усвојила је Декларацију о заштити права Српске православне цркве на слободно исповједање вјере и права на њену имовину у Црној Гори
У Декларацији о заштити права Српске православне цркве на слободно исповједање вјере и права на њену имовину у Црној Гори, се констатује да је усвајање спорног Закона о слободи вјероисповјести или увјерења и правном статусу вјерских заједница, Српску православну цркву у Црној Гори довело у неравноправан положај у односу на остале вјерске заједнице.
Народна скупштина Републике Српске позива власти у Црној Гори да престану са покушајима насилног отимања цркава, манастира и имовине Српске православне цркве у Црној Гори, да престану са протјеривањем свештенства и монаштва Српске православне цркве под изговором да немају црногорско држављанство, и да кроз дијалог са црквеним великодостојницима Српске православне цркве у Црној Гори траже, на Уставу и законима Црне Горе, рјешење овог проблема.
Народна скупштина Републике Српске изражава забринутост због хапшења, прогона и премлаћивања епископа и свештеника Србска православна црква у Црној Гори, и оштро осуђује хапшење, лишавање слободе и кривични процес који је покренут против епископа будимљанско-никшићког и неколико свештеника Српске православне цркве, а власти у Црној Гори позива да поштују одредбе Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода , Повељу о основим правима ЕУ, те уставом загарантована основна људска и грађанска права Срба у Црној Гори.
У Декларацији се истиче да Народна скупштина Републике Српске у потпуности подржава све напоре које чине Митрополија и епархије Српске православне црвке у Црној Гори, како у Црној Гори, тако и на међународном плану, у борби за очување права на слободно исповједање вјере и права на имовину Српске православне цркве.