BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Амфилохије: Радикално антицрквени јавни наступи највиших државних званичника неправедно оптужују Цркву за наводну антидржавну дјелатност

Амфилохије: Радикално антицрквени јавни наступи највиших државних званичника неправедно оптужују Цркву за наводну антидржавну дјелатност
05.03.2020. год.
"Не треба изгубити из вида честе и радикално антицрквене јавне наступе највиших државних званичника, који неправедно оптужују Цркву за наводну антидржавну дјелатност и подложност утицајима изван Црне Горе, што су ноторне неистине."


Његово високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије је прихватио позив Душка Марковића, премијера Владе Црне Горе, да се састанак експертских тимова Владе Црне Горе и Митрополије црногорско-приморске и других епархија Српске православне цркве у Црној Гори одржи у сриједу, 11. марта у 10 часова у Вили Горица у Подгорица.



Одлуком Епископског савјета Српске Православне Цркве у Црној Гори Експертски тим за стручне преговоре у име Цркве чине: протојереј-ставрофор др Велибор Џомић, координатор Правног савјета Митрополије црногорско-приморске и чланови Правног савјета Митрополије и Епархије будимљанско-никшићке: адвокат Драган Шоћ, адвокат Зоран Лазаревић, др Владимир Лепосавић и адвокат Дамјан Ћулафић.


Они имају, како се наводи у писму владике Амфилохија премијеру Марковићу, надлежност да са тимом Владе воде стручне преговоре о предметном Закону, с тим да одлуке о коначним ставовима доноси Епископски савјет. У писму се консататује да се позив очекивао раније, “будући да ће до наставка дијалога проћи скоро четири седмице од посљедњег састанка, што је, у околностима у каквим се Црна Гора тренутно налази, изузетно дуг период”.


У писму премијеру Марковићу, Митрополит изражава своју забринутост чињеницом да је дискриминаторни Закон о коме треба да се говори, већ почео да се спроводи, имајући у виду обраћања јавности Управе за имовину, која у њима прејудицира исходе тих поступака, као и да се већ спроводе репресивне мјере према свештенству и монаштву.

“Такође не треба изгубити из вида честе и радикално антицрквене јавне наступе највиших државних званичника, који неправедно оптужују Цркву за наводну антидржавну дјелатност и подложност утицајима изван Црне Горе, што су ноторне неистине. То није добра атмосфера за разговор. Надамо се да ћете са своје стране учинити све што је потребно да се спријечи наставак таквог заоштравања са стране државе. Бог нам је свједок да Црква не жели нити подстиче никакву радикализацију”, истиче Његово високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије у свом писму премијеру Душку Марковићу.

Писмо Митрополита црногорско-приморског г. Амфилохија преносимо у цјелости:

 
Митрополија црногорско-приморске

ВЛАДА ЦРНЕ ГОРЕ

Господин Душко Марковић, предсједник

Подгорица

 

Господине предсједниче Владе Црне Горе,

Примили смо Ваш допис број 01-861 од 5. марта 2020. године којим нас обавјештавате о формирању тима за даље разговоре на експертском нивоу о Закону о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница.

Искрено говорећи, очекивали смо позив раније, будући да ће до наставка дијалога проћи скоро четири седмице од нашег посљедњег састанка, што је, у околностима у каквим се Црна Гора тренутно налази, изузетно дуг период.

У исто вријеме, дужни смо изразити своју забринутост чињеницом да је дискриминаторни Закон о коме треба да говоримо, већ почео да се спроводи (имамо у виду обраћања јавности Управе за имовину, која у њима прејудицира исходе тих поступака), као и да се већ спроводе репресивне мјере према свештенству и монаштву. Такође не треба изгубити из вида честе и радикално антицрквене јавне наступе највиших државних званичника, који неправедно оптужују Цркву за наводну антидржавну дјелатност и подложност утицајима изван Црне Горе, што су ноторне неистине. То није добра атмосфера за разговор. Надамо се да ћете са своје стране учинити све што је потребно да се спријечи наставак таквог заоштравања са стране државе. Бог нам је свједок да Црква не жели нити подстиче никакву радикализацију.

Одлуком Епископског савјета Српске Православне Цркве у Црној Гори Експертски тим за стручне преговоре у име Цркве чине: протојереј-ставрофор др Велибор Џомић, координатор Правног савјета Митрополије црногорско-приморске и чланови Правног савјета Митрополије и Епархије будимљанско-никшићке: адвокат Драган Шоћ, адвокат Зоран Лазаревић, др Владимир Лепосавић и адвокат Дамјан Ћулафић.

Они имају надлежност да са тимом Владе воде стручне преговоре о предметном Закону, с тим да одлуке о коначним ставовима доноси Епископски савјет.

Прихватамо термин за састанак експертских тимова у сриједу, 11. марта у 10 часова у Вили Горица у Подгорица.

 
Архиепископ цетињски

Митрополит црногорско-приморски

Амфилохије с.р.

Митрополија


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Митрополија/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Директор Привредног друштва \"Космос\" из Бањалуке Душан Вјештица је изјавио да има сазнања да ниједна од фабрика у БиХ са којима имају сарадњу не поседује технологију за производњу дронова,...


У одговору на недавне оптужбе америчког амбасадора да Русија и Кина дестабилизују Србију организовањем протеста, амбасада Руске Федерације у Београду поручила је да Србија није сама

На Јавној седници забрањене камере – Расправљало се о нацрту плана детаљне регулације површинског копа у Рашчићима


Његова Светост Патријарх Московски и све Русије Кирил упутио је посланицу Његовој Светости Патријарху Србском Порфирију у вези са богохулном акцијом косовских Албанаца на рушевинама античке Улпијане.

Tакође је и амбасадор Европске уније у Србији, Емануеле Жиофре, изјавио да рударење није услов за чланство у Унији


Пошто је данас Сергеј Лавров у свом ситупању на састанку са страним амбасадорима у Москви упоредио нацистичку репресију над Русима у Украјини са оном над Србима на Косову и...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА