BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Словеначки суд поништио смртну казну домобранском генералу

Словеначки суд поништио смртну казну домобранском генералу
15.01.2020. год.
Центар "Симон Визентал" оштро је протестовао против одлуке Врховног суда Словеније, који је прошле недеље из процедуралних разлога укинуо пресуду којом је 1946. осуђен на смрт и извршио је домобрански генерал Леон Рупник.


"Одлука о опозиву пресуде човеку који је активно био умешан у злочине холокауста срамотна је и искривљује историју и представља велику увреду за Рупникове жртве", рекао је Ефраим Зуроф, директор Центра "Симон Визентал", у писму амбасадору Словеније у Израелу Андреји Пуркарт Мартине, преноси Индекс.

 
"Молимо вас да наш протест одмах пренесете надлежним словеначким властима како би се могле донити мере за уклањање големе штете коју је прузроковала неправедна одлука Врховног суда", истакао је Зуроф у писму.  

Словеначки врховни суд прошле недеље поништио је из процесних разлога пресуду из 1946. којом су комунистичке власти осудиле на смрт и стрељале домобранског генерала Леона Рупника због издаје и сарадње с окупатором, преносе словеначки медији.

Поништење пресуде тражио је један од Рупникових потомака, а суд је утврдио да је у поступку било више правних грешака и да се није одвијао по тада важећим правилим.

Суд је утврдио да је било неколико правних грешака у поступку и да се није поступило по тада важећим правилима и стандардима, али словеначки правници наводе да Рупников ни у ком случају није био постхумни покушај рехабилитације, јер је и данас у Словенији он симбол сарадње с немачким и италијанским окупационим властима током Другог светског рата.

Поништавањем пресуде Врховни суд формално је вратио предмет пресуде Рупнику на Окружни суд у Љубљани, али новог суђења неће бити јер се покојнику не може судити, преноси Индекс.

Основао је домобране који су се борили против партизана

Рупник је од 1941. до 1945. у тзв. Љубљанској провинцији под окупацијом Италијана и Немаца сарађивао с окупацијским властима и основао домобранство које се борило против партизана. 

Стрељан је код љубљанског гробља Жале у септембру 1946. године, али му је гроб непознат.

У процени пресуде из 1946, врховни суд је полазио од процесних стандарда који су вредили у време суђења те је утврдио да пресуда у већем делу није садржавала образложења за сваку тачку пресуде, како је то било потребно.

Због тога је пресуда поништена и случај враћен на поновно одлучивање Окружног суда у Љубљани, преносе медији.

INDEX.HR, РТС


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: Wikimedia Commons/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Генерал Ратко Младић, који је у притворској болници у Хашком трибуналу, све је слабији, а ситуација је прилично лоша, изјавио је Срни његов син Дарко Младић.


Бањалучки адвокат Слободан Перић оценио је да је доношење новог закона о гробљима у Хрватској резултат дугогодишње мржње према Србима на којима хрватски званичници граде своје политичке каријере, а...

 Упркос снегу и леденој киши, стигли су јуче у Казањ, а увече их је у том граду посетио и прослављени одбојкашки тренер, некадашњи селектор женске одбојкашке репрезентације, Зоран


Интерпол је одбацио захтев Суда БиХ за расписивање потерница за Милорадом Додиком и Ненадом Стевандићем након протестне ноте Србије уз образложење да нису испуњени услови

Удружење „Хаџи Продан“ упутило је хитан апел јавности и надлежним институцијама због озбиљне опасности од урушавања стена изнад заштићеног културног и историјског комплекса Хаџи Проданова црква и пећина у...


Приватна гимназија “Тврђава” из Новог Сада у традицији свог пословања има и размену студената. У октобру, прошле године, средњошколци су угостили вршњаке из Сарајева, а ових дана су имали...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Влада Српске позива на заштиту и одбрану Републике Српске и њених институција;

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА