Све дужа је колона људи који након молебана у Цркви Светог Спаса на Топлој крећу у мирни молебни ход, вечерас према Игалу. Зналци кажу, било је око седам хиљада учесник пред којима је на Топлој бесједио протојереј, парох луштички Никола Урдешић.
– Пробудила је нашу природну успаваност, нашу људску слабост управо безумност појединих политичара који су донијели Закон о слободи вјероисповијести. Учинили су то тако да се послије 2000 година испуњавају ријечи великог Цицерона да „што је ближи крај империје то су безумнији њени закони“, рекао је отац Никола Урдешић и потом савјетовао:
– Упрво због тога тога треба да стојимо смјерно и усправно као наше воштанице, треба да се угледамо на нашег Светога Саву, Светога Петра Цетињског, Светога Василија Острошког, на Стефана Пиперског, треба да се угледамо на Свете мученике превлачке, јакобинске, коритске, треба да се угледамо на исповједника вјере Христове, Кирила Бокешког и далматинског а све то вријеме треба да будемо мудри као што је био Свети Петар Ловћенски, нека би дао Господ да у миру и љубави дочекамо Рождество Његово и да послије тога останемо овако сабрани у љубави у име Божије! Нека би дао благоразумије да сви као што је Христос један, да будемо једно онога дана када се данашњи дан буде назвао јучерашњим.
У Игалу је окупљени народ поздравио протојереј ставрофор Никола Тодоровић, захваливши црквеном намјесништву, народу и представницима локалне власти што овим “сабрањима исповједамо име наше и презиме, оданост вјери и отачаству”. Подсјетио је потом да је био свештеник у Италији, Холандији, Америци, и да су свуда „они који знају како ми дишемо препознали Патријарха Павла као својега светитеља“.
– А онда овај сурови живот донесе нам ову сурову историју управо са запада. Зато поздрављам њену екселенцију Џуди Рајнке, амбасодорку Америке у Црној Гори, поздрављам је као амерички држављанин, Србин из Црне Горе, и желим да јој поручим да се осјећа у нашој Црној Гори добродошла, али и да је замолим да позове нашег Митрополита и наше архијереје и наше свештенство на разговор, да чује наш глас, нашу поруку да смо ми народ Божији, да смо ми свети народ, да светитеље рађамо а светитељи нас препорађају. И пренесите наш глас до вашег предсједника и реците му да је ово борба људи добре воље, који знају шта је мир, који знају шта је демокрартија, борба људи који свакога поштују, али цијене своје, рекао је Тодоровић.
Зоран Лазаревић предсједник Црквене општине топаљско херцегновске, осврнуо се на саопштење ОО ДПС у коме се позивају православни вјерници да “не насједају на манипулације свештенства да ће православни храмови бити одузети”.
– Рекли су да то нигдје у закону не пише… а у члану 64 јасно се отвара могућност да се СПЦ одузму храмови, гробља и земљиште у Црној Гори. Отвара се могућност да се ти храмови претворе у музеје. То пише врло јасно и децидно, рекао је Лазаревић и додао да смо се вратили на 1945. годину.
Лазаревић је потом упутио молбу свим својим бројним пријатељима, члановима и симпатизрима ДПС “да јавно и јасно кажу да се не слажу са овим Законом о слободи вјероисповијести. Та њихова јасноћа неће утицати да буду мање лојални својој странци, а биће највећи залог наше заједничке будућности.
Данијела Ђуровић, потпредсједница херцегновске Општине назвала је Закон о слободи вјероисповијести “политичким програмом једног атеисте који је на нас, на наше цркве, на нашу вјеру ударио, али не дамо се”.
– Херцег Нови је слободарски град. Борили смо се још у вријеме Топаљске комунитади за свој језик, за своје писмо, за право да се Богу молимо у нашим црквама и у нашим манастирима. А данас, у вријеме наше Црне Горе, нам све то затиру. Хоће прво да узму наш језик, и писмо, а сада и наше цркве и манастире.То им не дамо, то ћемо и животом бранити…јер црква је та која нас је увијек држала на окупу, ту смо увијек налазили спасење. То је једино мјесто које морамо да чувамо за наше потомке слиједећи наше претке и градећи будућност, рекла је Ђуровић.
Она је подсјетила да је Херцег Нови град носилац оредена Св. Саве, Светосавски град у коме су и манастир Савина и мала црква Светог Саве и цијела Савина посвећене светом Сави утемељитељу наше српске, светосавске, православне цркве. Херцег Нови је град који слави славу, пренос моштију Св. архиђакона Стефана, првомученика, који је на умору рекао – опростите им гријехе ове и нека им се не урачунају. Ми данас устајемо и можемо да кажемо, не опраштамо им гријехе, а молићемо се за душу тих грешника… Све до Божића борићемо се молитвом, а од Божића сваким потребним начином јер оно што нам је најважније, вјеру, Цркву и светиње не дамо!
Оливера Доклестић, говорила је у име НВО Србски соко, СКПД Просвета и Матица Бока. Позвала се на родослов своје породице стар више од три вијека а по мајци четири и поручила:
– Све цркве овдје је градио народ, ви сте градили и ваши преци, пастири Божији, свештенство. Ниједну цркву није градила држава, само и једино народ, рекла је Доклестић.
Јован Суботић истакао је да никада није видио нити имао част да говори на величанственијем скупу.
– Вечерас сте ме увјерили у оно што одавно знам – да живим у најљепшем граду на свијету, који осим најљепшег мора, сунца има и најљепши народ. Вечерас сам увјерен да смо на правом путу, а и који би то други пут био осим Христов пут. Вјерујем да смо овом литијом већ ојдбранили наше светиње. Вјерујем да ћемо, уколико наставимо да исповједамо Господа на овај начин, да присуствујемо литургијама, да у понедељак наложимо бадњаке и код куће и код храмова, да прославимо Божић како доликује, да будемо код храмова на Сабор Пресвете Богородице 8. јануара и на Шћепандан 9. јануара, да смо већ одбранили храмове, казао је Суботић.
Шантићеву пјесму “Наша мила Боко” рецитовао је надахнуто као и увијек дјечак Милош Богдановић, док су духовне пјесме извеле убједљиво, талентоване, Марија Видаковић и Теодора Божовић.
Отац Зоран Миљанић позвао је на нови молебан и сутра од 17 сати код Цркве Св Спаса, а молебна шетња након тога биће организована до манастира Савина.
И молебану и сабрању у Игалу присуствовали су предсједник Херцег Новог Стеван Катић и потпредсједник Милош Коњевић.