BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Кршљанин: НАТО је савремени аналог Тројног пакта

Кршљанин: НАТО је савремени аналог Тројног пакта
18.12.2024. год.
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да је Северноатлантска алијанса модеран тројни пакт, који треба да бити проглашена егзистенцијалном претњом човечанству.


„Војно-политички савез НАТО представља средство којим западна олигархија наставља да гради своју светску хегемонију и угрожава Русију након Другог светског рата и слома Тројног пакта. У том смислу, НАТО од свог оснивања делује против система међународног права и међународних односа утврђених у Повељи Уједињених нација, а с временом је то одступање постајало све веће и дубље.

Данас је НАТО постао директна претња опстанку човечанства, аналог Тројног пакта, што не треба никога да чуди, с обзиром на то да су га створиле исте олигархије.

Ако под цивилизацијом подразумевамо организоване стваралачке напоре човечанства или његовог дела да очува и духовно и материјално унапреди живот људи, онда оно што представља западна олигархија и њени инструменти, попут НАТО-а, морамо сматрати антицивилизацијом.

На крају крајева, зашто су Русија и Србија, као и друге земље, мете НАТО-а? Не због њихове величине, снаге или материјалног богатства, већ зато што својим духовно-моралним вредностима представљају цивилизацију и самим својим постојањем и достигнућима доказују колико је покушај западне олигархије да управља светом штетан и осуђен на пропаст.

Западни приступ заснован је на конфронтацији и разарању, док је наш на сарадњи и стваралаштву. Та два принципа се међусобно искључују, и зато ће земље Запада моћи да се придруже новом, праведном мултиполарном свету тек када уклоне своје олигархије које су већ нарушиле све законе. И ми им морамо активно помоћи у томе, јер та олигархија води рат против нас.

У пракси је НАТО показао свој агресивни карактер одступајући од сопствене дефиниције као „одбрамбеног савеза” и тако започео свој први рат, тачно на прагу свог пола века постојања, оружаном агресијом против Савезне Републике Југославије 1999. године. Та агресија је била врхунац хибридног рата који су водеће чланице НАТО-а водиле против СФР Југославије и србског народа, као њеног већинског и спајајућег фактора и носиоца православља, почев од 1991. године. Употребљавали су, као и данас у Украјини: своје агенте, нацистичко-фашистичке снаге, терористе, нарко-мафију, санкције, испоруке оружја и инструктора. Поред тога, злоупотребили су Савет безбедности и систем Уједињених нација, који је против нас увео санкције и основао Хашки трибунал – незаконит, злочиначки анти-србски механизам под пуном контролом НАТО-а. Редослед војних конфликата био је пропорционалан њиховом трајању и озбиљности: бивше републике – Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, аутономна покрајина Косово и Метохија.

Паралелно са дестабилизацијом Балкана, коју је спроводио НАТО, ми смо покушали, и успели, заједно са партнерима из свих балканских земаља, пре свега из Бугарске и Грчке, да иницирамо процес сарадње међу земљама Југоисточне Европе.

Први министарски састанак одржан је 1996. године у Софији, други 1997. у Солуну, а крајем исте године први у историји самит на острву Крит. Тај самит обележила је историјска средба и преговори између нашег председника Слободана Милошевића и албанског премијера Фатоса Нана. Они су усагласили принципе мирног решавања проблема Косова и Метохије у оквиру Србије.

Међутим, овај наш успех узбунио је САД и НАТО, који су већ 1998. основали такозвану Ослободилачку војску Косова (ОВК). Уследили су бројни терористички напади, који су убрзо прерасли у оружани устанак и прави рат. Отворене претње НАТО агресијом почеле су јесени исте године.

Агресија НАТО-а почела је 24. марта 1999. у вечерњим часовима. Већ наредног јутра предложио сам прекид дипломатских односа са водећим чланицама НАТО-а: САД, Велика Британија, Немачка и Француска. Решење је усвојено неколико сати касније.

Иако је мир постигнут уз активно учешће Русије, Резолуција 1244 Савета безбедности УН остала је моћна правна основа за ублажавање последица агресије.

Данас све балканске земље припадају НАТО-у, осим Србије и БиХ. НАТО све више подсећа на Тројни пакт. Сматрам да је време да се НАТО и олигархије које га контролишу прогласе егзистенцијалном претњом човечанству“.

„Упркос томе што НАТО по истој шеми води хибридни рат против Русије у Украјини, опасност од ширења овог рата на друге делове Евроазије и Балкан није мала. Претња „обојених револуција“ усмерена је против многих земаља. НАТО свуда нарушава правне и демократске норме и све више подсећа на Тројни пакт.

Сматрам да би укидање председничких избора у Румунији требало да буде преломни тренутак, након којег би НАТО, као савремени Тројни пакт, заједно са олигархијом која њиме управља, требало прогласити егзистенцијалном претњом за човечанство.

Само заједничким напорима слободољубивих народа можемо зауставити овај деструктивни пут којим НАТО и његови савезници воде свет. Улога Србије, као и Русије, није само у очувању сопственог суверенитета и интегритета, већ и у одбрани духовних и цивилизацијских вредности које стоје насупрот агресивном хегемонизму и милитаризму западне олигархије.

Позивам све наше савезнике, у региону и шире, да се супротставимо овом злу које прети не само нашим земљама већ и будућности целокупног човечанства. Србија мора остати независна и верна својим историјским пријатељима, браниоцима правде и праведности, јер је то једини пут ка истинском миру и стабилности“.


Извор:
osnmedia



  • Извор
  • Танјуг
  • Фото: НАТО/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Казахстан се данас показао као један од центара мудре дипломатије не само у региону већ и изван њега: упркос сложеним политичким реалностима и повољном географском положају, влада и народ...


Крајем октобра у руским и светским медијима провукла се информација о погибији америчког најамника, који је учествовао у ратном сукобу на територији Украјине. Према јавно изнетим подацима, он се...

Поново се враћамо теми такозваног „Регистра штете причињене Украјини“. Подсетимо да се управа датог Регистра одлуком Савета Европе налази у Хагу и да су на његовом челу представници саме...


Ако ико има и право и обавезу да се законски огради од НАТО утицаја, онда је то Србија, као највећа жртва НАТО злочина. Покушаји компромиса и сарадње са НАТО...

Борбена дејства у Украјини још нису ни близу краја, али су земље колективног Запада већ почеле да се баве традиционално најважнијим питањем за њих — финансијским, створивши „Регистар штете,...


У продужетку Кримског рата убијен је Кнез Михаило Обреновић јер се дрзнуо да у сарадњи са Русијом ради на стварању Балканског савеза. На престо је доведен његов рођак Милан,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА