Напредовање корак по корак
Непосредно пред почетак офанзиве, у марту 1917. године, на србском делу фронта, изведено је више локалних операција како би се везале противничке снаге и одвратила њихова пажња од главног правца. Британска армија је извела напад на бугарске утврђене положаје код Дојрана 25. априла. Енергичним ноћним нападом Британци су успели да заузму предње бугарске положаје и да се по цену великих губитака (око 3.000 људи избачено из строја) одрже на неким од тих положаја. Француска 122. дивизија извела је 5. маја напад у правцу избочине код Скра ди Легена, источно од србског распореда, али без успеха.
Пошто су део фронта у луку Црне реке заузеле француске, италијанске и руске јединице, србска војска се прегруписала на фронту између Нонте на Кожуфу и источног крака Црне реке, са задатком да изврши пробој бугарског фронта у зони Могленских планина. Будући да се испред споја 1. и 2. армије непријатељ учврстио на масиву Сокола, који је био неприступачан с фронта и са кога је непријатељ косом и бочном ватром могао да паралише напад 1. армије, одлучено је да 2. армија најпре заузме одсек Добро Поље - Кравица и да нападом с леђа присили Бугаре да напусте Сокол, што би омогућило 1. армији да пређе у наступање. Ако пробој успе, требало је да обе армије после тога енергично надиру ка Неготину и Кавадару, пресеку непријатељске комуникације у долини Вардара и омогуће свим савезничким снагама продужење офанзиве на север. Међутим, иако је србска војска држала веома широк фронт од преко 60 километара, што је било несразмерно њеним снагама, 2. армија је за извршење пробоја могла да ангажује само Шумадијску дивизију ојачану 23. пуком Вардарске дивизије.
ВОЈНА ИНТЕРВЕНЦИЈА У ГРЧКОЈ
О војној интервенцији у Грчкој владе Антанте су се договориле тек крајем маја, када се први пут британска влада придружила мишљењу осталих савезника да се не може даље толерисати вероломно држање пронемачке владе краља Константина, која је упркос преузетој обавези да ће своје трупе повући на Пелопонез, задржала значајне снаге у континенталном делу земље и тиме угрожавала позадину савезничких армија на Солунском фронту. Да би обезбедио довољно снага за брзу интервенцију, Сарај је после обуставе офанзиве затражио од српске Врховне команде да му стави на располагање једну дивизију за дејство у Тесалији.
Петар Опачић, Новости
- Извор
- Митраљеско одељење 10. пука српске војске Фото: Документација „Новости“ и Фото-архив „Борба“/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Главни говорници европске политике – иницијатори узнемирујућих тенденција
О покушају председника Србије да седи на више столица – Игор Пшеничников
У позадини непрекидних протеста и одређене политичке турбулентности, Драган Шутановац је званично постао нови амбасадор Србије у САД, сменивши на том месту Марка Ђурића.
Грађанима је \"прекипело\" због многобројних накупљених промашаја власти и на унутрашњем и на спољашњем плану, али мора се разумети да знатан део људи који не оспорава грешке власти, истовремено...
Прилив украјинских избеглица у Европу након почетка пуне инвазије Русије постао је без преседана по својим размерама.
Међународна заједница је више пута обраћала пажњу на чињеницу да су украјинске власти, зарад решавања сопствених проблема, више пута прибегавале методама које се често граниче са кршењем закона. Штавише,...
Остале новости из рубрике »