Генерал Делић: НАТО на Србију изручио око 300 тона муниције са осиромашеним уранијумом
Током бомбародовања 1999. на нашу земљу није испаљено 31.000 НАТО пројектила са 15 тона осиромашеног уранијума, већ око 750.000 граната, што је око 300 тона овог висококанцерогеног материјала. Подаци којима располажу наше две комисије за испитивање последица бомбардовања добијени су фебруара 2000. из Брисела и заиста ми није јасно како смо у њих могли да поверујемо. Ми независну проверу ни до данас немамо.
Овако за Новости говори народни посланик, генерал Божидар Делић, који је управо завршио своју анализу НАТО дејстава и нуди је на разматрање Скупштинској комисији за испитивање последица удара из 1999. године.
Поред војничког кредибилитета за једну овакву експертизу (по положајима Делићеве војске испаљено је 80 одсто смртоносних зрна), он има и лични разлог. И сам је жртва осиромашеног уранијума, а на операционом столу ВМА нашао се чак 11 пута због канцера који му је утврђен пре седам година.
Генерал Делић на промоцији Едиције „Ратник“, фото: © Министарство одбране Србије
Делић објашњава да је своју анализу радио уз војничку карту Метохије коју је његова јединица припремила пре агресије, а где су официри са терена бележили сваки удар са неба. Остало у његовој студији су подаци повезани са тактичко-техничким карактеристикама авиона и њихових топова.
- Као војници који се припремају за рат знали смо много о авионима А-10 и топовима "авенџер" - објашњава генерал. - Наши официри на терену имали су задатак да извештавају о дужини дејства топа. Извештаји које ми имамо гласе: три, четири, пет секунди по налету.
Делић објашњава да у првој секунди топ избацује 50 граната, а у свакој следећој 65. Минимално дејство је три секунде (не може да пуца испод тога), а то значи 180 граната. Ако би узели НАТО извештај да су избацили 31.000 граната, испало би да је њихов топ у секунди испаљивао 11 пројектила, а то је немогуће.
У НАТО подацима стоји да је Алијанса за дејства по Србији 1999. ангажовала 44 авиона А-10. Сваки авион који је летео имао је два дејства дневно. Генерал додаје да је мало вероватно да су баш сви нон-стоп летели и узео је 35 као број авиона који је дневно бомбардовао и уместо 78 дана рата скратио је период дејства на 60. Управо та "рачуница" говори да је на Србију испуцано око 300 тона муниције са осиромашеним уранијумом и зато је стопа оболевања од канцера велика, а повећан тренд оболевања имају и суседне земље.
- Трудио сам се да будем објективан у својој рачуници јер ми није био циљ да додатно страшим народ - објашњава генерал. - Топови тих авиона могу да носе 1.300 граната, али носили су по 1.174 и према броју налета и секундама дејства које ми имамо убележене добио сам број од 750.000 граната са осиромашеним уранијумом које су пале на нашу земљу.
ТРИ РАЗЛИЧИТА ИЗВЕШТАЈА
- Постоји три извештаја о употреби осиромашеног уранијума 1999. којима располаже наша војска, али ово је први извештај који је направио актер догађаја на КиМ 1999. године - објашњава Делић. - Први извештај је онај који је саставио НАТО, у њему се наводи 31.000 пројектила. Наша војска изашла је са цифром од 50.000, а Руси су послали процену од 90.000 испаљених зрна.
Генерал не зна како је наша војска извела рачуницу будући да њега нико није питао о бројкама, мада је по његовим јединицама било 80 одсто свих удара авиона А-10.
РАД КОМИСИЈЕ
Генерал каже да није најзадовољнији радом Скупштинске комисије за испитивање последица НАТО удара јер поједини чланови и не долазе на састанке. Подсећа да извештај те комисије треба да буде готов до краја 2020. а да мандат овог сазива парламента истиче половиним следеће године.
Д. Вујичић, Новости
- Извор
- фото: © Министарство одбране Србије/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
На питање уредника портала RuSerbia.com о дугорочним последицама НАТО бомбардовања осиромашеним уранијумом у Србији и НАТО биолошких лабораторија у Украјини и потреби формалног окривљавања САД и НАТО-а за наношење...
На платну промичу кадрови ослобођења Маријупоља, окружен сам публиком која аплаудира и плаче и размишљам само о једном – саборцима којих више нема, каже поводом премијере документарног филма “На...
Синиша Љепојевић, угледни србски интелектуалац, ветеран ТАНЈУГ-а, који је деценијама живео и радио у Лондону, а сада је и народни посланик покрета „Ми – глас из народа“, за Братство...
Дмитриј Рогозин, послије вишедеценијске успјешне политичке каријере у Русији, током које обављао високе државне функције након почетка СВО отиснуо се на прву линију фронта. Тамо је у децембру прошле...
Министар спољних послова Сергеј Лавров дао интервју за ТВ канал Русија 24 и РИА Новости. О датуму завршетка специјалне операције
Остале новости из рубрике »