Константин Косачов је у интервјуу за РТС рекао да решење за Косово треба да постигну Београд и Приштина, док други не треба да се мешају.
Кажете да је једина шанса да се усијане главе у Приштини охладе и да се не дозволи ескалација косовског проблема, свест да је Србија у стању да се одбрани, али и да може да рачуна на подршку Русије. Ко тога треба да се освести и на шта конкретно мислите?
Прво и основно, ја сам уверен да код решавања косовског проблема не може да буде војног и насилног решења, решење може да буде само политичко. На крају крајева, решење морају да достигну Београд и Приштина. Сви остали, не треба да се мешају, у најбољем случају треба да помогну решавање проблема, али сад ми видимо, у читавом случају појављују се нове компликације.
Ако назовемо ствари својим именом, процес се зауставио, није се зауставио кривицом Београда, већ потезима Приштине, која поново и поново излази из духа и слова резолуције 1244, ствара сопствене оружане снаге, уводи 100 одсто царине на робу из Србије и БиХ и ставља акценат на то да се и унутрашњи проблеми и проблеми према Србији наметањем своје сопствене позиције.
Према мом мишљењу, Приштина у томе добија помоћ и подршку од САД. Ја сад не могу да говорим о целом Западу, мислим да је позиција ЕУ одговорнија, али и они се сада брину што Приштина сада све агресивније и агресивније решава свој косовски проблем. Главе треба да охладе и они у Приштини и они изван Приштине, у Вашингтону, који би да играју на емоције, јер на тај начин руше, а не помажу политички процес.
Све се чешће говори о могућности мењања формата дијалога Београда и Приштине... Бриселски разговори блокирани су већ више од пола године. Који је то сценарио, који би могао довести до тога да се Москва дректно укључи у дијалог?
Русија никад није говорила да одбија да учествује у том дијалогу, уколико буде позвана да учествује. Ми имамо много питања у вези са последњом иницијативом да се 29. априла одржи састанак у Берлину. Ми не знамо због чега је тај састанак сазван, зашто су тражили још један састанак у Паризу, како је одређиван састав учесника. Албанска страна тражи да се укључи и САД. Можда ће то и бити оправдано, али у том случају апсолутно треба и Русија да се укључи
Дијалог се не помера са мртве тачке. Напротив, сведоци смо дешавања и у Берлину и у Тирани. Следећи сусрет је заказан за почетак јула у Паризу... Како ви гледате на ту, чини се нову, дипломатску иницијативу Меркелове и Макрона?
Ни у Берлин ни у Тирану нас нико није звао, ако такав позив стигне, ми ћемо га врло пажљиво размотрити. Све ће зависити од тога како је састанак замишљен. Ако поново видимо да на такве састанке долазе углавном само они који признају Косово, онда је смисао тих састанака нула и на њима не вреди учествовати.
Како данас оцењујете позицију Србије у дијалогу у односу на пре неколико година?
Да, ја мислим да је позиција јача у односу на пре неколико година. Србија тражи решења и могућност да се донесу одлуке, али мора да остане у оквирима Устава Републике Србије, то је принципијелно важно, и у оквиру Резолуције 1244. Све што се уклапа у те правне оквире је апсолутно допустиво са моје стране и може да се поздрави са руске стране. Хвала Богу, Београд је сачувао способност да сачува дијалог и са Бриселом, и са Москвом и са Вашингтоном.
Знамо колико је Русија важна Србији, а колико је Србија важна Русији?
И духовно и политички и економски и друштвени партнер је управо Србија. Нема сумње да смо и у прошлости, и у садашњости и сигурно у будућености да ћемо остати заједно. Шетња "Бесмртног пука", Дан победе, парада у Нишу, то како се ради у Србији, не ради се нигде у свету, разуме се осим у Русији, и ми врло високо ценимо ту моралну и одговорну позицију Београда. Имамо много заједничких интереса. Ми идентично гледамо на улогу УН, међународно право, имамо огромне колосалне економске пројекте, гас, атомска енергија, пољопривреда. За нас је Србија један од најважнијих саговорника и у Европи и на глобалном нивоу.