BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Лазаревић: Тешко је прихватити ситуацију у којој вас је неко до јуче немилосрдно уништавао, да данас сарађујете

Лазаревић: Тешко је прихватити ситуацију у којој вас је неко до јуче немилосрдно уништавао, да данас сарађујете
23.03.2019. год.


НАТО бомбардовање Савезне Републике Југославије од 24. марта до 10. јуна 1999. године, које је довело до погибије и рањавања више хиљада људи, покренуто је под изговором да се албанско становништво аутономне покрајине Косово и Метохија заштити од деловања српске војске и полиције. Током сукоба, Приштинским корпусом и Трећом армијом на Косову је командовао генерал-пуковник Владимир Лазаревић, који је 2003. године оптужен од стране Међународног трибунала за бившу Југославију у Хагу са другим високим официрима за наводно протеривање Албанаца из покрајине. Генерал-пуковник је добровољно отишао у Хаг 2005. године, где је осуђен и провео десет година у затвору. У јесен 2017. године почео је да предаје на Војној академији Србије.

Лазаревић је за РИА Новости говорио о тактици и губицима српске војске у сукобу са НАТО, последицама бомбардовања, ставу према преговорима Београда и Приштине и Запада.


- Како се сећате почетка операције НАТО против Савезне Републике Југославије?


- Ради се о агресији без преседана у историји ратова на укљученим снагама, односу странака - 600 на један, на циљеве и окрутност, на злочине које је НАТО починио против наше земље. Ово су најтежи злочини против мира и човечанства, 
НАТО је хтио, планирао и израчунао да ће за 3-4 дана рата да разбије главне снаге Војске Југославије, посебно Трећу армију, пре свега Приштински корпус, који је бранио Косово и Метохију, границе са Албанијом и Македонијом на предњој дужини од 251 км, те да ће у ова 3-4 дана, убити више од 20 хиљада војника и официра Приштинског корпуса, којима сам командовао.

Да би постигао своје циљеве, НАТО је користио хиљаде авиона, хиљаде крстарећих ракета, радио-електроснко ратовање, те водио психолошки рат против војске и читавог народа. НАТО је користио своје снаге са два континента, са земље, воде и ваздуха и из космоса.

Они су користили не само све најмодерније у то време конвенционално оружје које су поседовали, већ и хемијско оружје и радиоактивно оружје. Према нашим проценама, више од 30 хиљада муниције са осиромашеним уранијумом је избачено на око 120 објеката на Косову и Метохији и неколико тачака ван њених снага. Ово оружје је за масовно уништење, забрањено свим међународним конвенцијама.

Како сте успели да спасите људе и опрему и одолите у таквој ситуацији?

- Приштински корпус се састојао од преко 80 хиљада војника и официра, и хиљаде комада опреме. Налазио се у стратешки тешкој ситуацији, али је морао да преживи овај пакао који је почео 24. марта 1999. године. Од самог почетка агресије, наши борци и команданти су бранили своју земљу својим животима.
Да бисмо опстали у таквом стратешком окружењу, били смо присиљени да интензивно мењамо позиције, положаје јединица и команде. А када говоримо о штабу корпуса, то је неколико стотина људи, стотине система, транспортних јединица. Морали смо да се померамо.

Ради тачности, даћу процену НАТО-а. Након завршетка агресије, анализирали су како је наша војска могла издржати са минималним губицима. Њихови стручњаци су закључили да је србска војска на Косову одолела захваљујући тактици 4М - маскирање, маневри, мобилност и морал. Ми смо били стално у покрету и неухватљиви за сву њихову технологију.

Према тачним подацима, НАТО је својим огромном моћи и технологијом убио 161 војника Приштинског корпуса. Укупни губици корпуса од терористичких група на Косову и Метохији, од копнених сукоба на границама Македоније и Албаније, покренутих 9. априла 1999. године, износили су око 600 војника. За нас, њихове колеге, ово је огроман, неизмерљив губитак. Али са становишта војне науке, то је минимални губитак од око 0.7%.

На годишњицу бомбардовања 2000. године, генерал-потпуковник Мајкл Шорт, командант авијацијске групе НАТО-а у јужној Европи, рекао је следеће: "Ми нисмо могли ништа да учинимо србској војсци на Косову, тако да смо напали цивилне циљеве".

Србија учествује у НАТО програму Партнерство за мир од 2006. године, а оружане снаге земље учествују у заједничким вежбама са трупама савеза. Шта мислите о тој сарадњи?
 
- Заиста, непријатна ситуација. Тешко је прихватити ситуацију у којој вас је неко до јуче немилосрдно уништавао, а данас сарађујете у истој војној сфери. Тачније речено, не само да су пре 20 година убијали наше војнике и цивиле, жене и децу, него нас и даље убијају - 20 година касније, јер су последице употребе радиоактивног оружја катастрофалне широм Србије.

Велики број мојих другова је умро током ових 20 година као резултат зрачења радиоактивним пројектилима са осиромашеним уранијумом. Многи аналитичари здравства и одбране, као и стручњаци из целог свијета, верују да је употреба радиоактивног оружја против СРЈ од стране НАТО-а довела до страшне трагедије, веће од Хирошиме. Према њима, Косово је србска Хирошима.

За мене, као особу која је бранила земљу од криминалаца из НАТО-а, тешко је прихватити такву сарадњу. С друге стране, свестан сам да је реч о политичкој одлуци, да земља настоји да задржи војну неутралност и да сарађује са савезом у оквиру програма Партнерство за мир. Можда је ово корисно за земљу и људе. За мене, војску, ово је тешка ситуација.

- Бивши команданти "Ослободилачке војске Косова" учествују у дијалогу између србских власти и лидера косовских Албанаца на страни Приштине. Да ли их се сећате у време сукоба, да ли могу да преговарају?

- За мене је све што се дешава око Косова и Метохије и разговора Београда и Приштине само подвала. Немогуће је помирити се са криминалцима који су убијали своје сународнике, који сада сматрају да је непријатно што у том рату нису убили још више Срба. То је недавно признао Даут, брат Рамуша Харадинаја. Ово је међународна обмана од стране оних који су били покровитељи терористичке групе на Косову. Они су убијали људе у Савезној Републици Југославији, уништавали земљу, уништавали је и сада воде разговоре уз учешће ратних злочинаца који су починили злочине без преседана против цивилног становништва и војске којима сам командовао. Једном речју - обмана. Ми, пре свега у Србији, морамо да се сетимо истине о злочиначким делима међународне заједнице, такозване Западне и терористичке милитантне групе на Косову против наше земље.


  • Извор
  • фото: © AP/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На питање уредника портала RuSerbia.com о дугорочним последицама НАТО бомбардовања осиромашеним уранијумом у Србији и НАТО биолошких лабораторија у Украјини и потреби формалног окривљавања САД и НАТО-а за наношење...


На платну промичу кадрови ослобођења Маријупоља, окружен сам публиком која аплаудира и плаче и размишљам само о једном – саборцима којих више нема, каже поводом премијере документарног филма “На...

Синиша Љепојевић, угледни србски интелектуалац, ветеран ТАНЈУГ-а, који је деценијама живео и радио у Лондону, а сада је и народни посланик покрета „Ми – глас из народа“, за Братство...


Дмитриј Рогозин, послије вишедеценијске успјешне политичке каријере у Русији, током које обављао високе државне функције након почетка СВО отиснуо се на прву линију фронта. Тамо је у децембру прошле...

Уредник Восток вести недавно је посетио Вагнер Центар у Санкт Петербургу


Министар спољних послова Сергеј Лавров дао интервју за ТВ канал Русија 24 и РИА Новости.  О датуму завршетка специјалне операције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА