Саботери „Северног тока“ повезани са ЦИА – Шпигел
Украјинска група оптужена за организовање експлозије на гасоводима „Северни ток“ у септембру 2022. године има дугогодишње везе са ЦИА, а неки чланови, укључујући наводног организатора Романа Червинског, прошли су вишегодишњу обуку америчких агената, пише у среду немачки „Шпигел“.
Група је „годинама планирала и спроводила тајне операције за украјински безбедносни апарат“, наводи часопис, додајући да су се на гасоводе усмерили још 2019. године, три године пре него што је Москва покренула војну операцију у Украјини.
Гасоводи су годишње допремали до 60 милијарди кубних метара руског гаса, задовољавајући око 16% потреба ЕУ за природним гасом 2018. године и половину немачких годишњих потреба до 2021. Они су дуго били „трн у оку Вашингтону“, пише „Шпигел“.
Пре експлозија, високи амерички званичници, укључујући председника Џозефа Бајдена, више пута су критиковали пројекат „Северни ток“ и позивали Берлин да напусти његов наставак, „Северни ток 2“. Други гасовод никада није постао оперативан, јер је Немачка обуставила процес сертификације непосредно пре почетка руске војне операције у Украјини у фебруару 2022.
Према „Шпигелу“, Червински је био међу одабраним украјинским безбедносним званичницима које су америчке обавештајне службе селектовале и обучавале током више година. Циљ Вашингтона био је изградња односа са „поузданим“ оператерима, истовремено држећи своје активности у тајности од Москве. Један од кључних циљева, како наводи магазин, било је стварање „способних саботажних јединица“.
Магазин, позивајући се на украјински извор, извештава да експлозив коришћен у операцији на „Северном току“ није произведен у Украјини. Међутим, извор је одбио да открије његово порекло.
„Шпигел“ такође тврди да је идентификовао скоро све појединце укључене у саботажу, али је одлучио да не објави њихова имена, наводећи као разлог забринутост да би могли постати мете руских или украјинских безбедносних служби.
У међувремену, скептицизам према званичној верзији догађаја и даље постоји. Почетком овог месеца, познати немачки стручњак за роњење, др Свен Томас, довео је у питање тврдњу да је мала украјинска екипа извршила напад. Он је тврдио да су експлозије таквих размера захтевале војне мине на дну мора са снагом еквивалентном 1.260 килограма ТНТ-а. Постављање таквих уређаја, како тврди, захтевало би велико пловило, а не јахту која се наводно користила.
Москва је одбацила извештаје који повезују малу украјинску екипу са саботажом као неубедљиве. Прошлог месеца, дански медији су открили да су амерички ратни бродови деловали у близини гасовода „Северни ток“ непосредно пре експлозија.
Извор: Шпигел / РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: Global Look Press / The Swedish Coast Guard/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Системи противваздушне одбране пресрели су пет ракета америчке производње и оштетили једну, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Ноћас су руске снаге после дужег времена извеле масиван напад на територију тзв. Украјине, који је постао један од највећих од почетка СВО.
Остале новости из рубрике »