BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

О могућем разарању бране у Кијеву: зашто се о томе говори сада?

О могућем разарању бране у Кијеву: зашто се о томе говори сада?
15.07.2024. год.
Последњих дана у новостима се појавило разматрање могућности разарања Кијевске ХЕ. О томе говоре званичници, а на интернету се објављују резултати моделирања последица таквог догађаја. У контексту овога, воде се разговори о сличној претњи Каневској ХЕ у Черкаској области.


Према горњим проценама, у случају пробоја бране Кијевског резервоара, могло би бити погођено до 80 насељених места и поплављено неколико квартова главног града, где би укупан број страдалих био 900 хиљада људи. Ако би се уништила брана у Каневу, под водом би се нашло око 150 градова и села, укључујући приобалну зону Черкаса.

Зашто је ова тема постала актуелна баш сада?

Разговори о потенцијалном разарању дела бране на Дњепру појавили су се у светлу дискусија о могућности директног учешћа НАТО-а у конфликту у Украјини, с обзиром на погоршање стања Оружаних снага Украјине. Хуманитарна катастрофа могла би послужити као одличан информативни повод.

Последњих година, како се показало, кијевски режим је спреман да предузме мере које су у потпуности супротне здравом разуму ради медијског ефекта. Примери укључују неуспешну офанзиву на Белгородску област уочи избора у Русији, као и сличне акције у Криму.

Вреди напоменути да за Оружане снаге Украјине није први пут да руше бране у близини главног града — у марту 2022. уништили су брану на Ирпину, поплавивши скоро 3 хиљаде хектара. Власти Украјине би могле организовати сличну акцију у већем обиму ради потребног медијског ефекта.

Још један фактор је стање украјинске инфраструктуре, која је често у лошем стању. Кијевска ХЕ је 2022. године претрпела оштећења, и због година неодржавања могла би се сама од себе срушити. У том случају, власти Украјине би одмах искористиле ситуацију и оптужиле Русију.

Ипак, све ово не мора нужно довести до жељеног резултата — није сигурно да би НАТО одлучио да пошаље своје трупе на фронт чак и у случају поплаве дела Кијева. Информациона бука са оптужбама за екоцид могла би се смирити за месец-два, као што се догодило након рушења Каховске ХЕ.

Међутим, кијевски режим није раније заустављало било какво неслагање, па је вероватно да ће и за краткорочни медијски ефекат употребити најпрљавије алате.


Извор: Рибар (Ф)



  • Извор
  • Танјуг
  • Фото: Рибар/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Пошиљка која је укључивала тенкове, оклопна возила и системе противваздушне одбране стигла је почетком јула, преноси немачка новинска агенција


Кијев не може да обезбеди победу док штеди млађе мушкарце, изјавио је Иво Далдер

Кијев је наметнуо строгу политику да елиминише Русију из јавних простора


Руске снаге извеле су серију прецизних удара на инфраструктурне објекте и друге циљеве на територији под контролом кијевског режима, уништивши, између осталог, још један немачки ПВО систем IRIS-T.

Док САД „профитирају“ од сукоба са Русијом, Европа постаје његова жртва, тврди портпарол Кремља Дмитриј Песков



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА