Почетна страница > Новости
У име грађана Србије оболелих од рака и у име чланова породица грађана који су од те болести умрли, тужбе против држава чланица НАТО-а подносиће међународни тимови правника, у случајевима када наши адвокати могу да процене, на основу медицинске документације и стручних вештачења, да је болест настала услед дејства радиоактивних честица осиромашеног уранијума или других токсичних материја које су се због бомбардовања нашле у ваздуху, води или храни, преноси Политика.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Тужбе оболелих против НАТО чланица чекају став државе
20.02.2019. год.
У име грађана Србије оболелих од рака и у име чланова породица грађана који су од те болести умрли, тужбе против држава чланица НАТО-а подносиће међународни тимови правника, у случајевима када наши адвокати могу да процене, на основу медицинске документације и стручних вештачења, да је болест настала услед дејства радиоактивних честица осиромашеног уранијума или других токсичних материја које су се због бомбардовања нашле у ваздуху, води или храни, преноси Политика.
Државна комисија за истраживање последица НАТО бомбардовања имаће важну улогу на путу до правде, који неће бити лак, јер подразумева прикупљање чврстих доказа, утврђивање одговорности чланица НАТО-а и правично обештећење, које треба да се састоји у лечењу оболелих и исплати новчане надокнаде, како за живе тако и за умрле.
– Пут до правде отвориле су нам пресуде италијанских судова, које су потврдиле узрочно-последичну везу између осиромашеног уранијума и малигних обољења италијанских војника који су боравили на Косову. Наше је да у сваком конкретном случају докажемо да постоји та веза, јер нагли скок оболелих од рака у Србији у првој декади 21. века не може да буде случајност – каже адвокат Срђан Алексић из Ниша за Политику.
Подсећамо, онколози тврде да је НАТО одговоран за 10.000 до 18.000 умрлих од канцера у Србији и за 15.000 до 30.000 новорегистрованих онколошких болесника у првих 10 година после бомбардовања. Питали смо на који начин грађани могу да се обрате адвокатима и да ли ће их то нешто коштати.
– Не треба ништа да плате, јер је рад адвоката и сарадника на овим случајевима бесплатан и волонтерски. Могу да дођу за сада у две адвокатске канцеларије у Србији. Једна је моја у Нишу, на адреси Синђелићев трг 4/11, а друга у центру Београда, у Улици Деспота Стефана број 38, стан три, где могу да се обрате адвокату Милици Петковић. На улазу у зграду стоји натпис: Удружење „Осиромашени уранијум” – објашњава адвокат Срђан Алексић.
Адвокати ће најпре проверити медицинску документацију и питати грађане да ли су боравили на Косову или на југу Србије, будући да је на том подручју пало највише ракета са осиромашеним уранијумом.
– Ако нису били на Косову или на југу Србије, онда морамо да утврдимо зашто сматрају да је њихова болест повезана са штетним материјама. На пример, људи из Панчева и околине удисали су опасна испарења услед бомбардовања „Петрохемије”, „Рафинерије” и „Азотаре”. После бомбардовања „Заставе” у Крагујевцу, грађани су на овом подручју били изложени утицају врло канцерогених једињења – наводи Алексић.
Следећи корак је медицинско вештачење. Србија има одличне стручњаке али нема одговарајућу нано-технологију која би могла да пружи све одговоре на основу биопсије ткива и присуства токсичних и радиоактивних елемената који су последица бомбардовања.
"Када адвокати у Србији, у поступку који је бесплатан, прикупе доказе и направе нацрте тужби, адвокати у земљама чланицама НАТО-а могу да подносе тужбе пред судовима својих земаља."
– Кључни моменат у сваком појединачном случају биће утврђивање узрочно-последичне везе између изложености токсичним материјама и болести. Будући да у Србији не постоји једна медицинска установа која може да обави комплетна вештачења, стручњаци из државне комисије одлучиће где ће бити вештачени људи који могу да туже НАТО. Једно такво вештачење на Одељењу за нано-технологију Универзитетске клинике „Ла Сапијенца” у Риму, кошта 1.500 евра. То наши оболели грађани не могу и не треба да плаћају из свог џепа – наглашава адвокат.
Управо због сложености и значаја вештачења, адвокати ће сачекати званичан став државне комисије о свим питањима у вези са конкретним доказима.
– Ако бисмо поднели тужбе, а да не сачекамо став државе, угрозили бисмо јавни интерес, који је овде велики. Можемо да дођемо у опасност да нам сутра одбијају тужбе. Задатак нас адвоката је да у међувремену сачинимо правни тим. Имамо велику подршку бранилаца из Рима и Венеције, који већ имају искуства, јер се више од десет година баве случајевима италијанских војника и упућени су у детаље. Имамо помоћ и Међународне асоцијације руских адвоката, који живе и раде свуда у свету, у САД и у земљама ЕУ, затим адвоката из Мађарске, Шведске, Немачке, Швајцарске, Енглеске... Направићемо стратегију и о томе ћемо обавестити јавност – каже Алексић.
Када адвокати у Србији прикупе доказе и направе нацрте тужби, адвокати у земљама чланицама НАТО-а могу да подносе тужбе пред судовима својих земаља. Међутим, има и другачијих идеја о надлежности судова у овим случајевима.
– Постоји и предлог да се формира нови „ад хок” суд, састављен од судија из трећих земаља, које нису чланице НАТО-а, као што су Индија, Кина, земље Латинске Америке, Русија и Белорусија. Има и трећа варијанта – да се тужбе подносе пред нашим домаћим судовима, али ту вреба опасност да нам оспоре легитимитет – објашњава Срђан Алексић.
У тужбама ће бити истакнута три захтева, а први и најважнији је – лечење оболелих, на шта би државе чланице НАТО-а биле обавезане пресудом.
– Тражићемо да тужене државе лече наше грађане од малигних болести у њиховим најбољим здравственим установама. Предложићемо чак да тужене државе солидарно изграде посебну клинику, са свом потребном опремом, наравно бесплатно. На другом месту биће захтев за новчано обештећење оболелих и чланова породица наших грађана који су умрли услед болести изазваних бомбардовањем – каже адвокат Алексић.
Трећи захтев је такође од изузетног значаја за Србију и њене грађане, а то је еколошки захтев – чишћење животне средине од токсичних материја које су и даље присутне, две деценије после бомбардовања, у земљи, води и ваздуху.
– Захтеваћемо да стручњаци НАТО-а спроведу чишћење југа Србије од заосталих граната са осиромашеним уранијумом, које су укопане неколико метара у земљу и загађују нам подземне воде. Они имају бољу технику да очисте тај терен, на коме и даље живе људи. Заштита животне средине је на првом месту у Европи и свету а нама је и даље угрожена, њиховом кривицом – закључује Алексић.
Александра Петровић, Политика
Александра Петровић, Политика
- Извор
- Алексинац после НАТО бомбардовања 1999. (Фото К.К. / Политика)/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Вашингтон верује да је 3.000 севернокорејских војника отпутовало у Русију на обуку, изјавио је портпарол Џон Кирби
Остале новости из рубрике »