Сећање на Војску Републике Српске
Полагање заклетве 2000. године
ОСНИВАЊЕ И РАТНИ ПУТ ВРС
Председништво СФРЈ, 8. маја 1992. године, доноси одлуку са се преостали делови ЈНА повуку са простора бивше БиХ до 19. маја, иако је раније договорено да остану и наредних пет година - до 1997. године и да једнако штите сва три народа док се не донесу политичка решења. Након отцепљења Словеније, Хрватске и Македоније, муслиманксо-хрватско руководство у бившој БиХ је одустало од тражења мирног решења за живот у заједничкој држави и одлучило се, супротно вољи србског народа, за независност по сваку цену. Имајући у виду сва ова збивања, а са циљем да се заштити србски народ на просторима бише БиХ, Народна Скупштина Српске Републике БиХ, 12. маја 1992. године доноси историјску и једину исправну одлуку, о формирању Војске Републике Српске БиХ, а касније преименованој у Војска Републике Српске. Кроз оружане снаге ВРС је прошло око 210.000 бораца, а животе за Републику Српску је дало 23.184 борца.
ВРС је била трећа по реду формирана војска на простору бивше БиХ. Војска Републике Српске се је морала преко ноћи формирати. До краја августа 1992. године ВРС је нарасла у респектабилну војну силу, организовану у седам корпуса, 81 јединицу ранга бригада и 30 јединица ранга пука. Ове јединице су успешно водиле борбе и операције у којима су борци ВРС показали огромну храброст и пожртвовање. Осамнаест бригада је одликовано највећим признањем које јединица може заслужити - Орденом Немањића. Основни циљ је био заштита народа Републике Српске и његове имовине.
Најзначајније операције Војске Републике Српске су биле: "Коридор 1992", "Приједор 1992", "Подриње 1993", "Лукавац 1993", "Противудар на Бихаћ 1994", "Криваја 1995", "Одбрана сарајевско-романијске области 1995", "Одбрана западних граница Републике Српске 1995", те "Митровданске офанзиве 1992. и 1994. године"...
НАСЛЕЂЕ
Опрему је ВРС наследила из бивше ЈНА. Укупно је тенкова било 1999. године око 300, од тога 73 комада М-84, 204 Т-55 и мањи број Т-34. Што се тиче других оклопних возила имала је 18 БМП М-80, 84 БТР М-60, 5 ПТ-76, 19 БТР-50, 23 БОВ-ВП. Артиљерија се састојала од 1.522 јединице, укључујући 95 ракетних бацача, а у ваздухопловству је постојало 22 авиона и 14 борбених хеликоптера.
Већих набавки војне опреме и наоружања није било, углавном је набављана муниција за лако наоружање јединица копнене војске.
ВРС је задржала класичну професионално-регрутну комбинацију људства с малим бројем цивила, који су преименовани у категорију "радници у војсци". Служење војног рока је смањивано с једногодишњег до тромесечног, а убрзо потом је и укинута обавеза служења војног рока.
У бањалучком Центру војних школа обучавани су припадници копнене војске за ниже официрске и подофицирске дужности, а више образовање и обуку стицали су у војним школама и академијама СР Југославије.
Систем чинова наслеђен је из ЈНА, од војничких чинова (разводник, десетар и млађи водник), преко подофицира (од водника до заставника прве класе) и официра (од потпоручника до пуковника), до генерала...
ПРЕ И ПОСЛЕ КРАЈА
Пред сам крај постојања ВРС је учествовала у неколико мировних мисија, од којих је она у Еритреји високо оцењена у УН као успешна. ВРС није имала прилика да се учлањује у међународне асоцијације, али је на високом нивоу учествовала у примени Бечког уговора о градњи поверења и стабилизације у БиХ и уговора из Фиренце о субрегионалној контроли наоружања.
Према Дејтонском споразуму ВРС је имала право на 137 тенка, 113 оклопних транспортера и борбених возила пешадије и 500 комада артиљеријских оружја, те се је остатак наоружања морао "уништити".
Данас, од онога што је остало од ВРС у саставу Оружаних снага БиХ је Трећи пешадијски пук (Република Србска). Активност ове јединице сведена је на управљање музејом пука; контролу финансијског фонда; припрему, истраживање и неговање историје пука; објављује билтене; чува културно-историјско наслеђе пука; даје упутства о одржавању посебних свечаности, обичајима, одећи и понашању пука, те води официрске, подофицирске и војничке клубове. По Закону о одбрани БиХ, командант пука има искључиво почасни положај и нема оперативна нити административна овлаштења.
УКИДАЊЕ ВРС И ПРИБЛИЖАВЊЕ НАТО-у (хронологија догађаја)
Војска Републике Српске која је извојевала у рату одбрану Републике Српске и осигурала да Република Србска постоји оваква каква је данас, званично је укинута 1. јануара 2006. године. Укидање Војске Републике Српске је извршено под великим међународним притиском западних сила у циљу сламања војне силе Републике Српске, једине им препреке, а све ради тога да би НАТО-о имао фактичку контролу над овим простором и да би могао несметано да врши своје геополитичко-офанзивне радње на овим просторима.
Последња заклетва регрута Војске Републике Српске
Војска Републике Српске је укинута и "захваљујући" њеним политичарима, као што је укинуто и још много других овлаштења Републике Српске до данас, а која су пренета на ниво БиХ. Дужност политичара Републике Српске је да чувају овлаштења Републике Српске дата Дејтонским мировним уговором.
Ратна организација ВРС
Председник Републике Српске
Главни штаб (Генералштаб) Војске Републике Српске
Корпуси Војске Републике Српске:
1. Крајишки корпус – Бања Лука
2. Крајишки корпус – Дрвар
Источно-босански корпус – Бијељина
Сарајевско-романијски корпус – Пале, Србско Сарајево
Дрински корпус – Власеница
Херцеговачки корпус – Билећа
Бригаде ВРС
Игманска бригада
Илиџанска бригада
31. брдско јуришна бригада
1. оклопна бригада
2. оклопна бригада
15. механизована бригада
1. романијска моторизована бригада
2. романијска моторизована бригада
16. крајишка моторизована бригада
7. моторизована бригада
27. моторизована бригада
43. моторизована бригада
304. бригада
311. пешадијска бригада
715. бригада
5. козарска лака пешадијска бригада
22. лака пешадијска бригада
6. санска лака пешадијска бригада
11. дубичка лака пешадијска бригада
11. мркоњићка лака пешадијска бригада
1. бањалучка лака пешадијска бригада
2. бањалучка лака пешадијска бригада
3. бањалучка лака пешадијска бригада
4. бањалучка лака пешадијска бригада
1. челиначка лака пешадијска бригада
1. лакташка лака пешадијска бригада
1. србачка лака пешадијска бригада
1. шиповска лака пешадијска бригада
19. доњевакуфска лака пешадијска бригада
1. градишка лака пешадијска бригада
1. новиградска лака пешадијска бригада
1. прњаворска лака пешадијска бригада
1. которварошка лака пешадијска бригада
1. кнежевска лака пешадијска бригада
2. крајишка лака пешадијска бригада
1. озренска лака пешадијска бригада – Петрово Село
2. озренска лака пешадијска бригада – Тумаре
3. озренска лака пешадијска бригада – Јабланица
4. озренска лака пешадијска бригада – Возућа
1. требишка лака пешадијска бригада
1. осињска лака пешадијска бригада
1. крњинска лака пешадијска бригада
1. вучјачка лака пешадијска бригада
1. теслићка лака пешадијска бригада
1. добојска лака пешадијска бригада
1. зворничка пешадијска бригада
1. власеничка лака пешадијска бригада
Прва бирчанска лака пјешадијска бригада
1. милићка лака пешадијска бригада
1. братуначка лака пешадијска бригада
1. подрињска лака пешадијска бригада
5. подрињска лака пешадијска бригада
15. херцеговачка пјешадијска бригада-Билећа
2. лака херцеговачка бригада – Борци
1. мајевичка бригада
2. мајевичка бригада
3. мајевичка бригада
1. семберска бригада
2. семберска бригада
3. семберска бригада
Прва бијељинска лака пјешадијска бригада Гарда „Пантери“
Прва посавска бригада Војске Републике Српске
Пукови ВРС
67. пук везе Главног Штаба ВРС
65. заштитни пук Главног Штаба ВРС
3. мјешовити артиљеријски пук
Јединице ВРС
Србска гарда Илиџа
Гарда Пантери
Самостална муслиманска јединица Меша Селимовић
ПОВЕЗАНО:
ОПЕРАЦИЈА КОРИДОР - Битка за пут живота, I део
ОПЕРАЦИЈА КОРИДОР - Битка за пут живота, II део
Укидање Војске Републике Српске и улазак у НАТО
Вратити Војску Републике Српске и служење војног рока
Чињенице како србски политичари уваљују Републику Српску у НАТО
Стратешки циљ Републике Српске чланство у НАТО - републички органи ћуте
- Извор
- Танјуг
- Спомен соба Војске Републике Српске, фото: Восток/ vostok.rs
- Повезане теме
- РепубликаСрпска
- војска
- годишњица
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији
Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе....
Светски медији настављају да прате ситуацију по питању испорука оружја Украјини од стране Босне и Херцеговине, без обзира на постојећа правила и законе. Таква дејства могу озбиљно утицати на...
Којим путевима наоружање произведено у БиХ одлази на украјинско ратиште, те о чему сведочи чињеница да је део производње поверен фабрици у којој кључни погон носи назив: Хитлерова ковница?...
Готово је извесно да се свакако, било кроз фикцију, било кроз разговоре бар некада сусрео са идејом ратова за пијаћу воду — ова идеја обично је повезана са (пост)апокалиптичним...
Остале новости из рубрике »