Писмо из Донбаса - чиме је Запад наоружао Украјину
Украјина је геополитичка платформа преко које ће се одредити даља судбина односа снага у свету, то је свакоме јасно. Но без обзира на политичке, економске и геополитичке комбинације сваки рат се мора добити прво на бојном пољу. Упркос ужасним губицима које је украјинска војска претрпела за мало више од месец дана рата, још увек је борбено способна те је показала извесне квалитетете у одређеним пољима ратовања. Без обзира што многи назиру исход рата због односа губитака, јасно је да та украјинска војска није она војска из 2014.

Полигон са заплењеним оружјем (Фото: Владимир Гујаничић / Нови Стандард)
Још док смо се налазили у Доњецку прес скеретар ДНР Едуард Басурин нам је рекао да је ниво украјинске војске – нарочито групе око Донбаса – подгинут на виши ниво током година ратовања. Диверзантске јединице и аеромобилне бригаде су добиле опрему и тренинг од британске и америчке војске, те огромне количине модерног пешадијског наоружања, као и средства везе. Нарочито се истиче тренинг британске војске као пресудан.

Међу заробљеним оклопима могле су се наћи и донације из В. Британије, попут старих оклопњака AT-105 “Saxon” продатих од стране приватне британске фирме којих је, према речима руског официра, набављено 75. Поље на коме је украјинска војска извела највећу модернизацију су вођене и невођене противоклопне ракете којима је пешадија наоружана у десетинама хиљада примерака, што је знатно повећало њену ватрену моћ. Сличан „тјунинг“ пешадије видели смо и код сиријских џихадиста, који су употребили толико вођених противоклопних ракета да би тај број испаљених ракета тешко себи могла да приушти већина земаља у свету.


Систем NLAW у рукама аутора Владимира Гујаничића (Фото: Владимир Гујаничић/Нови Стандард)
Руски официр истиче да је британско оружје квалитетно, али да није толико убојито колико се првобитно сматрало, те да су за њега нађене адекватне противмере. Његове предности су могућност напада циља одозго, као и корекција путање ракете која се обавља преко уграђеног рачунара, чиме се покретни циљ лакше погађа. Са друге стране истичу и његове негативне особине, а то су пре свега габарити и комплексан систем чувања у контејнерима, те немогућност да један војник носи више оваквих система. Цена је још један проблем, али у случају кад богати „савезници“ врше донације, онда то свакако није.
Владимир Гујаничић за Нови Стандард
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti
- Извор
- Танјуг
- фото: © Фото: Владимир Гујаничић / Нови Стандард/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Након вести о освајању града Гоме од стране побуњеничких снага под руандским покровитељством, у главном граду Демократске Републике Конго (ДРК), Киншаси, започели су велики анти-руандски протести који су имали...
Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну...
Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији
Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе....
Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.
Аутор: Зоран Чворовић за Нови Стандард
Остале новости из рубрике »