РТ: Бивши шеф Мосада наговестио да би Израел могао стајати иза експлозије у иранском нуклеарном постројењу и убиства војног научника
Говорећи након пензионисања прошле недеље, Јоси Коен је искористио интервју да наговести да би Израел могао стајати иза експлозије у иранском нуклеарном постројењу и атентата на једног од нуклеарних научника, те је упутио упозорење Техерану.
Прошлог јула, иранско нуклеарно постројење Натанц било је на мети експлозије која је пробила напредни склоп центрифуге, а Техеран је потом оптужио Израел да стоји иза напада. Такође, слична експлозија почетком ове године потпуно је уништила електроенергетски систем у другом иранском подземном нуклеарном постројењу.
У новембру 2020. године ирански нуклеарни програм претрпео је још један ударац, када је један од његових најбољих нуклеарних научника, Мохсен Фахризадех, убијен митраљезом на даљинско управљање. Поново је Мосад оптужен да је одговоран за напад, а ирански министар спољних послова Џавад Зариф изјавио је да иза стоји „озбиљна индиција“.
Разговарајући о два инцидента, Коен, који је био директор Мосада од 2016. до прошле недеље, сугерисао је да је иза напада стајала његова агенција, мада ни није јасно признао.
Међутим, бивши шеф Мосада се похвалио да објекат Натанц не „изгледа као некада“, након што је експлозија оштетила његове центрифуге. Новинар Илан Дајан је детаљно објаснио о томе како је израелска служба унела експлозив у објекат, мада његове тврдње нису јавно потврђене у Тел Авиву и није јасно одакле му те информације.
Поред својих коментара на нападе, Коен је наизглед упутио отворени позив свим иранским научницима који би можда желели да напусте техерански нуклеарни програм, наводећи да је Израел понекад пружао излаз онима који су "били спремни да промене каријеру".
Извор: РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © AFP / IRIB NEWS AGENCY; © Reuters / Gali Tibbon./ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Након вести о освајању града Гоме од стране побуњеничких снага под руандским покровитељством, у главном граду Демократске Републике Конго (ДРК), Киншаси, започели су велики анти-руандски протести који су имали...
Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну...
Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији
Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе....
Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.
Аутор: Зоран Чворовић за Нови Стандард
Остале новости из рубрике »