Заборављени геноциди: РТ указује на злочине које је политика помела под тепих
Зашто се неки геноциди непрестано памте, док се други бацају на смеће историје? У емисији „Заборављени геноциди: Грех тишине“, која ће се емитовати 23. априла, РТ поставља ова и друга питања.
Геноцид над Јерменима оставио је милион и по мртвих хришћана од стране Османског царства. Али, требало је читав век да Сједињене Државе формално назову ове догађаје геноцидом. Шта се променило?
„Геополитика је краљ“, рекао је продуцент РТ-а и историчар Небојша Малић. Турска је некада била бедем НАТО-а против Совјетског Савеза, али до признања геноцида 2019. године, председник Турске Реџеп Тајип Ердоган раздражио је САД купујући руско оружје и нападајући северну Сирију.
Јерменска заједница је ликовала постизањем признања, али сви не верују да ће се ситуација на терену променити. Јерменски надбискуп Викен Ајказјан каже да је ово што се данас догађа „константни геноцид, све док га не зауставе“.
надбискуп Викен Ајказјан, фото: РТ
„Стално сам се питао, зашто препознајемо један геноцид и претварамо се да се други никада није догодио ... и може ли данас бити неких који активно игноришемо?“
„Заборављени геноциди“ биће приказан на РТ-у 23. априла.
Извор: РТ
- Извор
- Танјуг
- / vostok.rs
- Повезане теме
- злочин
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Након вести о освајању града Гоме од стране побуњеничких снага под руандским покровитељством, у главном граду Демократске Републике Конго (ДРК), Киншаси, започели су велики анти-руандски протести који су имали...
Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну...
Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији
Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе....
Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.
Аутор: Зоран Чворовић за Нови Стандард
Остале новости из рубрике »