Реципрочни одговор: Шта је довело до повлачења Русије са Уговора о отвореном небу
Русија је покренула процес повлачења из Уговора о отвореном небу. Споразум, који је Москва више пута називала важном мером за изградњу поверења и безбедности на планети, угрозила је администрација америчког председника Доналда Трампа.
И тако је руско Министарство спољних послова саопштило да нема више војне обавештајне активности на унутрашњој територији Русије. Москва затвара ваздушни простор. Званично обавештење објављено је на веб страници министарства.
Формално, Уговор о отвореном небу и даље је на снази, али је практично изгубио сваки смисао када су се САД једнострано повукле из њега прошлог новембра, зато што је Русија наводно прекршила одређене услове. Развила се парадоксална ситуација - да би земље НАТО-а, директни савезници Вашингтона, могле да наставе да лете изнад руске територије, док би постало немогуће прикупљати информације о америчким војним постројењима.
„Ми и даље гледамо кроз вас све што се догађа у Русији и не показујемо Русији ништа што се догађа у нашој земљи. То је корисно за нас. Мислим да ће ово бити став било које администрације америчког председника једноставно из разлога што Американци у свему покушавају да обезбеде своју једнострану предност“, сматра Константин Косачев, председник Комитета Савета РФ за међународна питања.
Према споразуму, прикупљене информације могу се делити само са странама овог уговора, али је наивно веровати да ће Велика Британија, Француска или Канада од пријатеља у Белој кући чувати нешто у тајности. Тако је небо постало отворено.
Москва је покушала да небо остави отвореним до последњег, али је затражила гаранције. Прво, тако да државе НАТО-а прикупљене информације не преносе Сједињим Америчким Државама, и друго, да не забране руским осматрачким авионима да лете изнад америчких војних база у Европи. А заправо, и у другом случају, није било могуће сложити се.
Након повлачења Русије из Уговора о отвореном небу, једини документ који осигурава глобалну нуклеарну безбедност и остаје у свету је СТАРТ 3. Али, његово трајање истиче за само три недеље - 4. фебруара.
- Извор
- Танјуг
- фото: © ТАСС / Марина Лысцева/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Након вести о освајању града Гоме од стране побуњеничких снага под руандским покровитељством, у главном граду Демократске Републике Конго (ДРК), Киншаси, започели су велики анти-руандски протести који су имали...
Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну...
Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији
Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе....
Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.
Аутор: Зоран Чворовић за Нови Стандард
Остале новости из рубрике »