Шредер: Дискусија о пријему Грузије и Украјине у НАТО није ништа друго него стратегија опкољавања Русије
Бивши немачки канцелар, председник одбора директора "Росњефта" и шеф одбора акционара "Норд Стрим" АГ, Герхард Шредер, рекао је у интервјуу за Шпигл да је поновно уједињење Крима са Русијом резултат проширења НАТО-а, преносе РИА Новости.
Рекао је да су се земље источне Европе много пре догађаја 2014. придружиле Северноатлантском савезу и да је било њихово суверено право да одлуче да ли ће ући у ЕУ или НАТО.
"То је њихово право. Међутим, ту се није завршило, онда је дискусија кренула у другом смеру, и то пре свега због Америке, о пријему Грузије и Украјине у НАТО. То није било ништа друго него стратегија опкољавања Русије, која је тада била много отворенија за сарадњу са Европом, као и са НАТО-ом“, рекао је Шредер.
Истовремено, бивша канцелар је поновно уједињење Крима са Русијом назвао „кршењем међународног права“.
„Ова тврдња не дотиче питање разлога. Претпоставља се да би се Украјина придружила НАТО-у, како је желела Америка. Тада би Севастопољ, једна од најважнијих морских лука у Русији, завршио на територији западне алијансе“, додао је он.
„Не видим шта би оне (санкције) требало да постигну“, рекао је Шредер.
У проблематичним ситуацијама позвао је да се тежи дијалогу.
"Само у најређим случајевима притисак делује. Ради се о проналажењу решења путем дијалога", рекао је бивши канцелар.
На питање новинара да је Русија постала „мафијашка држава“, приговорио је да „такве етикете од њега неће чути“.
Шредер се већ заложио за укидање антируских санкција, истичући да је сарадња са Москвом посебно неопходна у тренутној економској ситуацији.
- Извор
- Танјуг
- фото: © РИА Новости / Илья Питалев/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- НАТО
- Немачка
- геополитика
- односи
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Након вести о освајању града Гоме од стране побуњеничких снага под руандским покровитељством, у главном граду Демократске Републике Конго (ДРК), Киншаси, започели су велики анти-руандски протести који су имали...
Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну...
Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији
Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе....
Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.
Аутор: Зоран Чворовић за Нови Стандард
Остале новости из рубрике »