Икона као узрок међународног скандала
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров допутовао је у Сарајево 14. децембра, а муслимански и хрватски члан Председништва су одбили да се састану са њим. Представник Срба Милорад Додик разговарао је са Лавровом, назвао га пријатељем на конференцији за штампу и на растанку му поклонио икону. Према Додиковим речима, она је „пронађена“ у близини Луганска и стара је око 300 година.
Уметнички критичар Михаил Каменски каже да икона са таквим печатом није могла лако да напусти Украјину. Такође је напоменуо да је она нешто млађа од 300 година, како је рекао Додик.
„То је висококвалитетна поставка, врло добар професионални рад на сребру. Што се тиче слике која је или скривена испод или је таква икона, где је регистрована само слика свеца, врло је тешко сада нешто рећи о томе, једноставно зато што није видљива, јер треба уклонити предњи слој. Највероватније је то још увек 19. век, а не раније. Немам разлога да тврдим да је ова икона била повезана са било којим храмом. Ово је путописна икона, лична, попут крста, да би човек могао да носи ову икону са собом. Савршено очуван воштани печат очигледно указује на њено порекло из музеја. Без обзира у тренутку када је ова икона прешла границу, она је илегално расељено културно добро “.
Раније није било таквих ситуација са Сергејем Лавровом. Осим како наводи "Комерсант", позивајући се на извор, није рекао да кромпир из Ајдаха - поклон бившег америчког државног секретара Џона Керија, није заживео у Русији.
Да ли порекло поклона мора бити потврђено и на који начин? Коментарише Виктор Мизин, водећи истраживач у Центру за пост-совјетске студије, Институт за међународне студије, МГИМО.
Како ће се ово завршити за односе између Босне и Херцеговине и Украјине, такође је још увек непознато. Сам Милорад Додик не коментарише ситуацију, а у недељу је отишао у самоизолацију након контакта са зараженом особом.
- Извор
- Танјуг
- фото: Пресс-служба МИД РФ/ТАСС/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- РепубликаСрпска
- Украјина
- Лавров
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Након вести о освајању града Гоме од стране побуњеничких снага под руандским покровитељством, у главном граду Демократске Републике Конго (ДРК), Киншаси, започели су велики анти-руандски протести који су имали...
Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну...
Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији
Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе....
Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.
Аутор: Зоран Чворовић за Нови Стандард
Остале новости из рубрике »