РТ: Евроатлантски пут: САД намеравају да створе фонд за развој медија у Србији
Америчка Агенција за међународни развој (УСАИД) разматра могућност оснивања инвестиционог фонда у Србији за подршку медијима.
„Једна од области предложеног програма је стварање независног и одрживог фонда за инвестиције у медије са циљем да професионалним медијима и осталим учесницима на медијском тржишту обезбеди неограничен програм финансирања / инвестиционог капитала за развој пословања“, објашњава се у документу УСАИД-а.
Како је наведено, медији морају да се ојачају како би се обезбедила стабилност и ојачала евроатлантска интеграција Србије.
Малим и средњим медијима у Србији недостаје финансијских средстава за решавање овог проблема, наводи се у документу. Како следи из документа, агенција намерава да новом фонду обезбеди почетни капитал и гаранције за прве губитке, те да ће га морати подржати и други инвеститори.
Медијима који могу пружити „објективне информације“, који имају значајну публику или потенцијал раста, потребна су улагања, те ће моћи користити средства фонда.
„Само оне публикације које подржавају америчке иницијативе квалификоваће се као објективне и добити средства. Говоримо о мешању у унутрашње процесе стране државе и покушају да утичу на њих уз помоћ новца", прокоментарисао је УСАИД-ову иницијативу у разговору за РТ.
„Ако је циљ америчке иницијативе да повећа симпатије Србије према НАТО-у, онда то неће бити остварено, јер земља има тешко историјско искуство са вонјним савезом. Али, највероватније, говоримо о приближавању ЕУ, јер умешаност у европске послове подразумева мању солидарност са Русијом“, наводи Бишок.
Логотип USAID Reuters © Cheryl Ravelo / RT
Поред тога, у балканској земљи делује и Национални фонд за подршку демократији (НЕД). Према извештају за 2018. годину, структура је поделила више од 650 хиљада долара за разне невладине организације које делују у Србији.
Уравнотежен приступ
У међувремену, Београд води уравнотежену спољну политику и развија односе и са Западом и са Русијом. Према речима шефа србског министарства спољних послова Ивице Дачића, земља тежи да се придружи Европској унији, али истовремено жели да одржи партнерство са Москвом.
"Наш стратешки курс је да постанемо чланица Европске уније. То је потпуно природно и логично, јер државе ЕУ чине готово две трећине наше укупне трговине, највеће инвестиције долазе из ЕУ, а географски и културно припадамо овој регији ... Међутим, верујемо да наш стратешки курс не сме бити штетан по сарадњу са другима, посебно са Русијом, која је наш традиционални пријатељ и партнер", рекао је он у интервјуу за ТАСС.
Руски председник Владимир Путин и србски председник Александар Вучић током састанка у Сочију, фото: Reuters © Shamil Zhumatov / RT
Председник Србије Александар Вучић такође је више пута изјавио важност билатералних контаката са Русијом. Почетком децембра, током састанка са руским председником Владимиром Путином у Сочију, поново је изразио захвалност на подршци Србији.
Путин је са своје стране током разговора приметио да земље активно сарађују како у политичкој сфери, тако и у области безбедности и економије.
Подсетимо да Руска Федерација и Србија имају заједничке енергетске пројекте, а гасовод "Турски ток" ће проћи кроз територију Србије.
Према експертима са којима је разговарао РТ, Београд одржава пријатељске односе са Москвом, али међутим, ово приближавање две земље не одговара Вашингтону.
Јулија Гурјејева, Анастасија Румјанцева, РТ
Извор: Восток / РТ
- Извор
- фото: Gettyimages.ru © Carsten Koall / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Након вести о освајању града Гоме од стране побуњеничких снага под руандским покровитељством, у главном граду Демократске Републике Конго (ДРК), Киншаси, започели су велики анти-руандски протести који су имали...
Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну...
Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији
Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе....
Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.
Аутор: Зоран Чворовић за Нови Стандард
Остале новости из рубрике »