BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Путин је 1998. могао бити „отпуштен“ са највишег шпијунског посла који га је одвео до места председника

РТ: Путин је 1998. могао бити „отпуштен“ са највишег шпијунског посла који га је одвео до места председника
23.11.2019. год.


Владимиру Путину је могла да пропадне каријера неколико месеци пре него што је постао руски председник, тврди бивши званичник Кремља. Каже да је утицајни премијер учинио два покушаја да отпусти Путина с његовог највишег посла у Савезној служби безбедности.

Путин је био на челу ФСБ-а између септембра 1998. и маја 1999. године. Напредак у каријери довео га је до тога да постане први потпредседник владе, затим премијер, а на крају и председник Русије, 31. децембра 1999. године, након изненадне оставке Бориса Јељцина.

Али животна прича садашњег председника можда би била сасвим другачија, тврди бивши шеф Јељцинове администрације, Валентин Јумашев. Високи званичник Кремља учинио је то у отвореном интервјуу са истакнутим руско-америчким новинаром Владимиром Познером, објављеним у петак на Јутјубу, који се фокусирао на закулисну драму кабинета касних 1990-их.

Тада је Путин био на челу ФСБ-а, док је утицајни совјетски и руски дипломата Јевгениј Примаков био премијер. Примаков је можда најпознатији на Западу, када је отказао државну посету САД-у у марту 1999. и окренуо свој авион назад изнад Атлантика, као одговор на НАТО бомбардовање Југославије. Међутим, у Русији су га сматрали и могућим наследником Јељцина. У једном тренутку, постао је Путинов де фацкто главни ривал на изборима 2000. године.

"Он [Примаков] је два пута покушао да збаци Путина са места директора ФСБ-а. Мало људи то зна."


 

Састанак председника Владимира Путина и председника Привредне коморе Јевгенија Примакова 2003. године, фото: фото: © РИА Новости / Владимир Родионов.


Међутим, Јељцин то не би допустио Примакову, рекао је Јумашев не откривајући више детаља. Из онога што је саопштио у вези с Јелљиновим односом с премијером чврсте воље, покојни руски председник очигледно је Примакова сматрао превише ауторитативним, совјетског стила, да би постао нови вођа нације.
 
Ту је још један део слагалице Јумашевог сећања на неке телефонске разговоре са Путином у јесен 1998. године. Каже да га је тадашњи директор ФСБ-а замолио да хитно разговара о Примаковим захтевима да намеће своју вољу безбедносној служби - конкретно, наређујући Путину да шпијунира Григорија Јавлинског, лидера опозиционе странке "Јаблоко".

Путин је очигледно рекао да је против такве тактике, чак се и заложио да поднесе оставку ако Јељцин нареди стављање политичког противника под надзор, али га је Јумашев, према његовим речима уверио да је и председник против тога.

На крају се Примаков повукао из трке за председника, а касније је чак постао Путинов савезник и поуздан саветник. Примаков је преминуо 2015. године, у 85. години.


Владимир Путин током церемоније откривања споменика Јевгенију Примакову, фото: © РИА Новости / Ила Питалев

Споменик Примакову откривен је испред Министарства спољних послова у Москви почетком овог месеца, а Путин га је у говору који је одржао на церемонији откривања назвао „личношћу огромног капацитета“.


Извор: Восток / РТ



  • Извор
  • Владимир Путин 1999. године, фото: ©Sputnik / Sergey Subbotin / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Након вести о освајању града Гоме од стране побуњеничких снага под руандским покровитељством, у главном граду Демократске Републике Конго (ДРК), Киншаси, започели су велики анти-руандски протести који су имали...


Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну...

Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији


Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе....

Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.


Аутор: Зоран Чворовић за Нови Стандард


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Влада Српске позива на заштиту и одбрану Републике Српске и њених институција;

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА