РТ: Без виза за самопроглашено Косово? Нема трговине за Србију? ЕУ се и даље понаша као 1999. године
Од разговора о путовању без виза са одметнутом србском покрајином Косово, до захтева да се Споразумом Србије о слободној трговини с Русијом стави ван снаге, ЕУ наставља да делује као да предстојећи "Брегзит" неће разбити њену илузију о несавладивости.
Федерика Могерини, тренутни шеф спољне политике ЕУ, саопштила је у четвртак да би Косово требало да добије привилегије за путовања без виза, јер су "сви услови за укидање виза испуњени". Како би тачно ово функционисало за пет земаља чланица ЕУ које нису признале Косово, није рекла.
Кипар, Грчка, Румунија, Словачка и Шпанија одбили су да признају српску покрајину, од када је привремена албанска влада прогласила независност 2008. године. Србија је такође одбила признање, а признање службено што крши Резолуцију 1244 Савета безбедности УН, којом је одобрено и НАТО мировно присуство у покрајини 1999. године, после илегалног ваздушног рата у име албанских сепаратиста.
Не треба ни помињати да Брисел није срећан. Иако је Београд тренутно слободан да са било ким закључи било какав уговор, „Србија је у оквиру преговора о придруживању дужна да одустане од свих билатералних трговинских споразума на дан приступања ЕУ“, саопштила је ове недеље Европска комисија, док су други високи званичници ЕУ саопштили Београду да уговор треба да има „излазну клаузулу“.
Ако све ово звучи познато, то је зато што је Брисел понудио потпуно исте услове Украјини још 2013. године, а тадашњи председник Виктор Јанукович уместо тога хтео је да одабере трговински споразум са Русијом, након чега свргнут крвавим пучем који је земљу одвео у хаос и грађански рат.
Све ово представља егзистенцијални изазов блоку.
- Извор
- фото: © REUTERS/Fabrizio Bensch / RT/ vostok.rs
- Повезане теме
- Србија
- ЕУ
- геополитика
- односи
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Након вести о освајању града Гоме од стране побуњеничких снага под руандским покровитељством, у главном граду Демократске Републике Конго (ДРК), Киншаси, започели су велики анти-руандски протести који су имали...
Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну...
Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији
Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе....
Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.
Аутор: Зоран Чворовић за Нови Стандард
Остале новости из рубрике »