BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Какав би могао бити одговор Русије на тестирање забрањених ракета од стране САД-а*

РТ: Какав би могао бити одговор Русије на тестирање забрањених ракета од стране САД-а*
24.08.2019. год.


Русија је саопштила да неће седети скрштених руку након што су САД тестирале ракету која је забрањена Споразумом о ликвидацији ракета средњег и кратког домета. Као одговор, Москва има кеца у рукаву и неће требати да улази у трку наоружањем у стилу Хладног рата, наводе војни аналитичари за РТ.

Вашингтон који више није везан кључним Споразумом, након што га је једнострано напустио, недавно је тестирао копнену верзију своје крстареће ракете "Томахавк".


У петак је председник Владимир Путин рекао да се не залаже за свеопшту трку у наоружању, али је наредио војсци да процени и пронађе реципрочне одговоре. Стога, шта Русија онда вероватно има на располагању како би се супротставила новонасталој претњи?



Виктор Мураховски, војни аналитичар и официр у пензији, подсећа да је постоји низ оружја чије су способности намерно смањене да би се испунили захтеви из Споразума, а којим су забрањене ракете домета од 500 до 1000 км (кратког домета) и од 1.000 до 5.500 км (средњег домета).

„Постојећи руски систем `Искандер`, који користе ракетне снаге наших копнених трупа, имао је ограничење домета [према Споразуму],“ рекао је он за РТ. Његов домет је „вештачки смањен на испод 500 км, односно на 480 км, да будемо прецизнији. Сада, када нестану препреке, ништа не спречава наше дизајнере оружја да оживе своје технолошке основе“.


Ракетни систем "Искандер", фото: © РИА Новости


То би у суштини значило да се домет пројектила може повећати.


Ово је најјефтиније, најефикасније и истовремено асиметрично решење.


Ракета "Калибар", фото: © РИА Новости / Министарство одбране

Михаил Ходаренок, пензионисани пуковник снага ПВО, каже да би Русија такође могла да покуша да обнови тактичке ракетне јединице које су се раније раформирале у оквиру Споразума.

"На пример, биће постављено неколико ракетних бригада наоружаних крстарећим ракетама на копну и цела ствар неће премашити постојећи војни буџет", каже Ходанерок.

Војни експерт такође верује да би Москва ускоро могла да избаци крстареће ракете сличне "Томахавку". Највјероватнији кандидат је поморска ракета "Калибар-НК", која се већ користила у борби против терориста у Сирији.

„Поред тога Русија ће у блиској будућности обелоданити о новом ракетном систему са крстарећим ракетама копненог базирања на копну“, додаје Ходанерок.

Извор: Восток / РТ 


  • Извор
  • Системи „Искандер“ током вежбе, фото: © РИА Новости / Сергей Пивоваров / Сергей Орлов/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Након вести о освајању града Гоме од стране побуњеничких снага под руандским покровитељством, у главном граду Демократске Републике Конго (ДРК), Киншаси, започели су велики анти-руандски протести који су имали...


Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну...

Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији


Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе....

Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.


Аутор: Зоран Чворовић за Нови Стандард


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Влада Српске позива на заштиту и одбрану Републике Српске и њених институција;

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА